Frida Kahlo – meksykański temperament w Twoim domu
Zdaniem eksperta

Frida Kahlo – meksykański temperament w Twoim domu

Jej malarstwem zachwycił się sam Picasso, a ona nawet nie planowała zostać artystką. Swoją charyzmą i oryginalnym stylem czarowała otoczenie; dzisiaj jest ikoną współczesnej popkultury. Gdyby żyła, byłaby z pewnością barwną osobowością świata showbiznesu.

udostępnij

Katarzyna DumińskaKatarzyna Dumińska / 27-06-2019

Demon cały w kwiatach

Tragiczny wypadek, jakiego doświadczyła w młodości, zdecydował o jej artystycznej karierze. Przykuta na długie miesiące do łóżka zaczęła malować. Posiadaczka najsłynniejszych brwi w historii sztuki wypracowała swój własny, niepowtarzalny styl, oparty na bogatej symbolice ubranej w prostą, wręcz naiwną, formę. Jednak jej barwne malarstwo naznaczone jest cierpieniem, z jakim zmagała się przez większość swojego życia – wykluczeniem, wypadkiem, tragiczną miłością i niemożnością posiadania dziecka. Goryczy nie osłodziło jej nawet małżeństwo z Diego Riverą – słynnym meksykańskim malarzem-muralistą. Za strojnymi sukniami, aztecką biżuterią i kwiatami wplecionymi we włosy skrywała swoją niepewność i żal. Z wewnętrznego bólu uczyniła główny temat swoich prac. Większość z nich to autoportrety – jak twierdziła: maluje siebie, ponieważ jest to temat, który zna najlepiej.

2

Plakat Frida Kahlo – kolorowe kwiaty we włosach, czerwone usta, etniczne wzory i charakterystyczne bujne brwi, Frida uczyniła ze swojego pieczołowicie pielęgnowanego wizerunku główny temat prac oraz nieskończone źródło inspiracji dla współczesnego świata mody i sztuki.

Mara Hesse Frida Kahlo. Biografia – pięknie ilustrowana opowieść o życiu i twórczości barwnej meksykańskiej artystki. Za pełnym kolorów, wibrującym światem jej obrazów skrywała cierpienia, lęki i namiętności. Kto choć raz zachwycił się jej obrazami, powinien poznać pasjonującą historię ich autorki.

Z wizytą w Niebieskim Domu

Przekraczając progi – ukochanego przez Fridę – La Casa Azul (Niebieskiego Domu) doświadczamy wyjątkowej możliwości wkroczenia w świat wprost z obrazów malarki. Przepełniony jest kolorami i artystyczną energią, która prawie wibruje w powietrzu. Sztalugi, pędzle, książki, gorsety, leki – osobiste przedmioty artystki odsłaniają przed nami kuluary jej prywatnego życia. Niebieska elewacja o intensywnym, kobaltowym odcieniu kontrastuje z bielą ścian oraz żółtą podłogą wewnątrz domu. Etniczne motywy i dekoracje zdradzają zamiłowanie mieszkańców (przestrzeń domu Frida urządzała wraz z Diego) do rdzennej kultury Ameryki Łacińskiej. Pierwotny budynek w latach 40. powiększony został o nowoczesne studio. Obłożony bazaltem, kamieniem wulkanicznym i muszlami nawiązuje do prekolumbijskiego rodowodu kraju. Surowa, tajemnicza przeszłość przewrotnie zestawiona została z wesołym, pełnym żywych barw meksykańskim folklorem.

W 1958 roku dom Fridy Kahlo, na życzenie jej męża, został przekształcony w muzeum, stając się jeszcze jednym – obok jej obrazów – obiektem kultywującym pamięć o tej niezwykłej osobowości świata sztuki.

3

Talerz Bolesławiec – kobaltowy błękit, charakterystyczny dla tej polskiej ceramiki, przypomina barwę, którą pokryte zostały ściany Niebieskiego Domu. Kolorowe wzory doskonale wpiszą się w meksykańską stylistykę wnętrza. Zamiast stawiać na stół, powieś je na ścianie – Frida tak by zrobiła.

Poduszki w stylu boho – etniczne wzory w natarciu! Uwielbiają je aranżacje z boho charakterem – im więcej, tym lepiej. Dekoracje doskonale do siebie pasują w dowolnych konfiguracjach. Ręcznie przetykany wzór nadaje im unikatowości.

Fotel uszak w kwiaty – kwiaty były nieodłącznym towarzyszem codzienności Fridy. Uwielbiała je. Hodowała w przydomowym ogrodzie, malowała, ozdabiała nimi dom i swoją fryzurę. Klasyczny fotel obity kolorową, kwiecistą tapicerką będzie mocnym akcentem każdego wnętrza.

Jak to jest mieszkać z Fridą?

Aranżacja inspirowana twórczością Fridy Kahlo to przede wszystkim barwna kompozycja wzorów i motywów. Artystka odważnie łączyła ze sobą zdecydowane kolory. Przenieś do wnętrza barwną paletę z jej obrazów – wykorzystaj kobaltowy błękit, karminową czerwień, fuksję, szmaragdową zieleń, zgaszone odcienie żółtego i pomarańczu. W tym wnętrzu nie może zabraknąć również kwiatów – jednego z symboli malarki. Najlepiej sprawdzą się pod postacią świeżych bukietów w wazonie lub jako deseń na tkaninach. To nie koniec wzorzystych dodatków! Wnętrze w meksykańskim stylu nie może obejść się bez tradycyjnych, etnicznych motywów umieszczonych na kilimach, poduszkach czy ceramice, w tym ozdobnych kaflach. Aby całość nie przytłaczała, mocne kolory i zdecydowane desenie możesz złagodzić meblami z ciemnego drewna, plecionymi koszami o jednolitej powierzchni i glinianymi donicami. Nie zapomnij o charakterystycznych dla Meksyku kaktusach.

4

Opuncja Figowa – ojczyzną tego efektownego sukulenta jest właśnie Meksyk. Starożytni Aztekowie uważali ją za roślinę świętą. Jej niektóre odmiany można uprawiać w doniczkach – wystarczy odrobina wody po przesuszeniu podłoża.

Stolik kolonialny rzeźbiony – mocne kolory i mnogość wzorów aranżacji w meksykańskim stylu doskonale uzupełnią misternie zdobione meble kolonialne. Ręczne rzeźbienie podkreśli artystyczny charakter wnętrza.

Lampa stołowa Boja – jej wyplatany klosz emituje klimatyczne, intymne światło. Urok naturalnego materiału eksponuje prosta, obła forma. Jednolita powierzchnia złagodzi rozedrgane meksykańskim temperamentem wnętrze.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro