Fotografia z powietrza – od czego zacząć?

Fotografia z powietrza daje bardzo ciekawy punkt widzenia, który jest dość niecodzienny i przykuwa uwagę widzów. Do niedawna ten rodzaj zdjęć był zarezerwowany dla fotografii lotniczej, czyli wiązał się z dużymi kosztami, albo był wykonywany przy okazji lotów turystycznych. Alternatywą są latawce, jednak to sztuka, którą trzeba dobrze opanować, żeby bezpiecznie przytwierdzić aparat, sprawnie fotografować i bezpiecznie wylądować.

Marcin Falana Marcin Falana / 31-03-2016

Sprzęt

Kilka lat temu na rynku pojawiły się dostępne cenowo drony DJI, które upowszechniły ich zastosowanie. Momentalnie w serwisie YouTube pojawiły się zdjęcia i filmy z różnych zakątków świata pokazane właśnie za pomocą dronów DJI. W ślad za dronami DJI pojawiły się ich tańsze odpowiedniki, które mogą być dobrym wstępem. Jednak jeżeli zależy nam na jakości zdjęć, powinniśmy zdecydować się przynajmniej na dron z kamerką Go-Pro albo lepszą, która pozwala wykonać przyzwoite zdjęcia.

Jak się przygotować?

Dobrze jest wybrać odpowiednią lokalizację, bezpieczną dla innych i jednocześnie ciekawą pod względem filmowania czy fotografowania. Na początku będziemy poznawać z góry rzeczywistość wokół nas, ale z czasem fotografia z powietrza może stać się pretekstem do konkretnych wypraw planowanych specjalnie po to, żeby wykonać ciekawe zdjęcia.

Przed zdjęciami trzeba pamiętać o naładowaniu baterii, co może wydłużyć zabawę. Większość dronów wymaga też kalibracji przez obracanie i kręcenie urządzeniem. Samo latanie, szczególnie w trybach automatycznych, jest dość łatwe, a urządzenie ma różne zabezpieczenia, które umożliwiają np. wylądowanie w określonym miejscu, gdy kończy się energia. Warto też zwrócić uwagę na ustawienia aparatu, podczas lotu będzie na to za późno. Trzeba też sprawdzić prognozę pogody, aby aura nie pokrzyżowała lotniczych planów.

Latanie

Przed lataniem dobrze jest obejrzeć kilka filmików instruktażowych i zapoznać się z instrukcją, ponieważ jej nieznajomość może skutkować rozbiciem dość drogiej zabawki. Reszta sprowadza się do sprawnego przelecenia nad obiektem, który chcemy sfotografować czy sfilmować.

Z dronami DJI mamy ułatwione zadanie, ponieważ oferują automatyczny żyroskop, który pozwala na stabilizację kamery podczas filmowania i fotografowania. Dzięki temu horyzont jest tam, gdzie trzeba. Kolejną zaletą jest możliwość podglądu obrazu, jaki widzi kamera drona, dzięki czemu nie musimy latać na ślepo i oglądać materiału dopiero po zdjęciach.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z trybu GPS, który umożliwia latanie bez ingerencji człowieka. Wybieramy miejsce, gdzie chcemy, żeby znalazł się dron, i pozwalamy mu tam dolecieć automatycznie. Elektronika najlepiej poradzi sobie z ustabilizowaniem lotu, dzięki czemu uzyskamy ładne ujęcie albo cykl zdjęć.

Podczas fotografowania dobrze jest zmieniać kąt widzenia, bardzo ciekawie prezentują się kadry wykonane prosto w dół, ukazujące bogactwo tego, co znajduje się na otaczającym nas skrawku ziemi. Faktury często wyglądają abstrakcyjnie i dopiero po chwili widzimy, co tak naprawdę skrywają, co jest dodatkową niespodzianką dla widza.

Bezpieczeństwo

Podczas zabawy dronem w powietrzu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ te niepozorne urządzenia mogą wyrządzić duże szkody zarówno ludziom, jak i maszynom latającym. Są przy tym na tyle poważnymi urządzeniami, że można nimi latać naprawdę wysoko, ale zbyt wysokie loty mogą narazić innych na niebezpieczeństwo, a nas na konsekwencje prawne (Drony w świetle polskich przepisów**).

Nie wolno latać w okolicy lotnisk i najlepiej wcześniej sprawdzić, w jakiej strefie się znajdujemy. Jeżeli jest to strefa kontrolowana, musimy mieć zgodę na latanie, a jej naruszenie może nas słono kosztować – nawet 5 lat pozbawienia wolności. W strefie niekontrolowanej możemy latać w zasięgu wzroku do wysokości 150 metrów bez większych przeszkód.** Lepiej unikać latania nad ludźmi, miastami, drogami i budynkami. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro