Fotografia krajobrazowa – jaki sprzęt wybrać?

Jeśli planujecie wyprawę, podczas której chcielibyście zrobić zdjęcia widokom zapierającym dech w piersiach, przeczytajcie poniższy poradnik, aby mieć pewność, że osiągniecie zamierzony efekt, a wasz wysiłek nie pójdzie na marne.

Marcin Falana Marcin Falana / 31-03-2016

Aparat

Większość aparatów cyfrowych oferuje wiele przydatnych funkcji do fotografii krajobrazowej, np. wstępne podnoszenie lustra, timer, zdjęcia z interwałem, długie czasy ekspozycji, HDR, automatyczne panoramy itp.

Warto zwrócić uwagę także na odporność na wodę i warunki atmosferyczne, dzięki czemu będziemy mogli fotografować nawet w deszczu bez większej obawy o sprzęt. Pod względem osiągów matrycy trzeba spojrzeć na dynamikę, czyli jak dużo szczegółów jest w stanie zarejestrować aparat jednocześnie w światłach i cieniach. Lepiej wybrać urządzenie z dużą liczbą pikseli i dużą matrycą, dzięki czemu będziemy mogli wykonać odbitki w dobrej jakości. Aparaty systemowe, czyli lustrzankii bezlusterkowce, to najlepsze rozwiązanie do tego rodzaju fotografii.

Zapasowe baterie to element, w który warto się wyposażyć, wybierając się na dłuższe wędrówki. Nie ma nic bardziej irytującego niż sytuacja, gdy już dotarliśmy ze sprzętem do wspaniałego miejsca, jest odpowiednia pora, ale rozładowały się akumulatorki. Dodatkowa bateria nie waży dużo i nie jest bardzo obciążającym wydatkiem.

Obiektyw

Fotografia krajobrazowa nie wymaga wielu obiektywów, wystarczy kilka bardzo dobrych. Warto zacząć od szerokokątnegoo zakresie ogniskowej 14–35 mm dla pełnej klatki i 10–22 mm dla aparatów z matrycą w rozmiarze APS-C. Oczywiście zasada, że obiektywy stałoogniskowe są lepsze od zoomów nadal obowiązuje, ale dobry zoom przymknięty do przysłony f/5.6 też bardzo dobrze sobie poradzi.

Podobnie jak w przypadku aparatów, dobrze jest wybrać obiektyw z uszczelnieniami. Nie musimy się natomiast porywać na nie wiadomo jaką jasność w stylu f/1.4 czy f/2.8. Większość zdjęć krajobrazu jest wykonywana na przysłonach f/8, f/11. Stabilizacja także nie jest przydatna, ponieważ będziemy korzystać ze statywu. Wbrew pozorom dość popularnym obiektywem do fotografii krajobrazowej jest zoom 70–200 mm, który pozwala ładnie pokazać palmy, np. na zdjęciach z Włoch, gdzie widzimy charakterystyczne pagórki.

Statyw

Statywdo fotografii krajobrazu powinien przede wszystkim być stabilny i lekki, ale także mieć odpowiedni udźwig, który poradzi sobie z naszym sprzętem. Aluminium czy karbon – to już zależy od budżetu. Statywy karbonowe są lżejsze i lepiej znoszą wodę. Jeżeli chodzi o głowicę, fotografowie krajobrazowi częściej decydują się na głowice z trzema gałkami, z których każda fiksuje ruch w jednym kierunku, niż na głowice kulowe, które są szybsze.

Pilot, wężyk spustowy

Pilot albo wężyk spustowy nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo poruszenia aparatu przy wyzwalaniu, ale także oferuje różne funkcje, jak chociażby zafiksowanie czasu B czy zdjęcia z interwałem. Warto wybrać solidniejsze rozwiązanie, najlepiej wodoodporne.

Filtry

Żaden inny rodzaj fotografii nie wykorzystuje filtrów tak, jak fotografia krajobrazu. Najciekawsze efekty dają filtry polaryzacyjne, które pozwalają zmieniać kontrast nieba, dzięki czemu nabiera ono bardziej dramatycznego charakteru. Filtr polaryzacyjny pozwala ponadto wyciągnąć chmury. Nie da się tego efektu uzyskać w Photoshopie.

Kolejnym filtrem, który przydaje się przy fotografowaniu krajobrazu jest filtr ND, który pozwala przyciemnić fotografowaną scenę, dzięki czemu możemy używać długich czasów ekspozycji nawet w ciągu dnia. Dzięki takiemu zabiegowi możemy np. rozmyć wodę albo pozbyć się ludzi i samochodów poruszających się po mieście. Filtry ND występują również w wersji połówkowej, gdzie tylko fragment kadru jest przyciemniony, a reszta gradientem przechodzi do przezroczystości. Tego rodzaju filtry świetnie wyrównują oświetlenie sceny, przyciemniając niebo, które często jest dużo jaśniejsze od reszty kadru.

Plecak fotograficzny albo torba

Większa ilość sprzętu oznacza konieczność przenoszenia go z miejsca na miejsce. Nie wszystko da się założyć na szyję, a sprzęt fotograficzny jest dość delikatny, dlatego najlepiej sprawdzają się opakowania ze specjalnymi przegródkami, w których sprzęt jest bezpieczny. To, czy wybierzemy plecakczy torbę, zależy od naszych preferencji, jednak osobom, które dużo wędrują albo jeżdżą na rowerze zdecydowanie polecam plecak.

Smartfon lub tablet

Urządzenia mobilne przydają się nie tylko do przesyłania zdjęć i zdalnego wyzwalania migawki. Pozwalają nawigować w terenie, sprawdzać pogodę, co jest bardzo ważne w fotografii i planowaniu wypraw. Kolejną zaletą smartfonów jest bezpłatna aplikacja Magic Hour, która pozwala sprawdzić, kiedy będzie tzw. złota godzina, w czasie której słońce jest tuż przed wschodem albo po zachodzie słońca i jest bardzo ładne oświetlenie, często wykorzystywane przy fotografii krajobrazu, architektury, ale nie tylko.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro