Foteliki samochodowe 9–36 kg do jazdy tyłem polecane ze względów bezpieczeństwa

Foteliki samochodowe 9–36 kg do jazdy tyłem polecane ze względów bezpieczeństwa

Fotelik do jazdy tyłem kojarzy się zazwyczaj z nosidełkiem dla niemowlęcia. Jednak coraz więcej firm produkuje tego typu foteliki także dla starszych dzieci. Takie produkty są bezpieczniejsze. Prezentujemy kilka modeli fotelików do jazdy tyłem dla dzieci w przedziale wagowym 9–36 kg.

udostępnij

Ewa RycerzEwa Rycerz / 20-07-2017

Zanim przejdziemy do opisu polecanych produktów, podpowiemy jednak, dlaczego foteliki do jazdy tyłem są bardziej polecane przez specjalistów niż te do jazdy przodem. Głównym powodem jest zachowanie dziecka podczas ewentualnego zderzenia czołowego. W foteliku ustawionym przodem do kierunku jazdy w czasie zderzenia przeciążenie na skutek hamowania wymusza na dziecku gwałtowny ruch głową i klatką piersiową do przodu. Jest to niebezpieczne, ponieważ mięśnie karku są jeszcze na tyle słabe, że nie potrafią utrzymać ciężaru, jakim jest głowa. Swoje robi też siła ciążenia. Natomiast siedząc w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy, dziecko zachowuje się zupełnie inaczej: przeciążenie jest tłumione, a sylwetka malucha niejako wbija się plecami w oparcie fotela. Nie ma ruchów gwałtownych, a szyja i głowa są zabezpieczone.

Często rodzice zadają sobie pytania, jaki fotelik wybrać i na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru. Oto kilka naszych propozycji.

Joie Every Stage

Joie to stosunkowo nowa na polskim rynku brytyjska marka. Fotelik Every Stage rośnie razem z dzieckiem. Przeznaczony jest już dla najmłodszych bobasów – od urodzenia aż do osiągnięcia wagi 36 kg. Można powiedzieć, że to 4 foteliki w 1. Przejdźmy do konkretów. W foteliku Every Stage dziecko może jeździć tyłem do kierunku jazdy aż do 18 kg. Produkt posiada wzmocnienie boczne, które chroni głowę, biodra oraz ciało przed uderzeniami. System Grow Together pozwala na regulację zagłówka i pasów tak, by pasowały do siebie. Fotelik można dowolnie pochylać. Posiada pięciostopniową regulację nachylenia, natomiast 10 stopni ma regulacja wysokości zagłówka. Produkt wykonany jest z miękkiej tkaniny wysokiej jakości. Jego cena to ok. 860 zł.

Graco Milestone

To jedna z najpopularniejszych firm specjalizujących się w produkcji fotelików dla dzieci. Jej produkty są bardzo dobrej jakości. Jednym z fotelików do jazdy tyłem sygnowanym szyldem Graco jest Milestone. To model przeznaczony już dla niemowląt. Można w nim przewozić dziecko aż do 12. roku życia lub do osiągnięcia wagi 36 kg. Przodem natomiast – do 18 kg. Produkt posiada wiele udogodnień i zabezpieczeń. Prowadnice pasów ułatwiają montaż, a system ochronny minimalizuje skutki uderzenia bocznego. Przy głowie fotelik ma dodatkowe specjalne wzmocnienia, poza tym rama jest wzmacniana stalą, a konstrukcja jest wyjątkowo stabilna. Za Graco Milestone zapłacimy ok. 750 zł.

Sparco F1000K

To model torchę tańszy od poprzednich propozycji. Jego dużą zaletą jest nowoczesny wygląd oraz wysokie ścianki boczne chroniące głowę i ciało. Fotelik posiada pięciopunktowy system mocowania, a także możliwość regulacji wysokości oparcia. Jest ono zdejmowane, co ułatwia transport fotelika. W modelu F1000K mogą jeździć dzieci od 9 do 36 kg. Jego cena to ok. 600 zł.

BabySafe Golden

Montaż za pomocą IsoFix, system ochrony bocznej, regulowana wysokość zagłówka, możliwość regulaji pochylenia – te i wiele innych cech posiada fotelik BabySafe Golden. To solidny produkt z przeznaczeniem do jazdy tyłem. Miękka tapicerka oraz delikatny w dotyku materiał zapewnią dziecku komfort jazdy. Koszt tego modelu to ok. 500 zł. Aby wybrać dobry fotelik do jazdy tyłem, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim na to, czy posiada zabezpieczenia boczne. Uwzględnijmy też to, jak długo dziecko może w nim jeździć, siedząc tyłem, oraz czy produkt posiada regulowaną wysokość oparcia i zagłówek. Jeśli spełni wszystkie wymagania, nie trzeba się długo zastanawiać.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro