Fotelik rowerowy dla niemowląt

Fotelik rowerowy dla niemowląt

Posiadanie dziecka – nawet niemowlęcia – nie musi być powodem do rezygnacji z rowerowych wojaży. Wystarczy dobrej jakości fotelik rowerowy przeznaczony dla najmłodszych podróżników i świat staje przed nami otworem.

udostępnij

Katarzyna Żyła-SasKatarzyna Żyła-Sas / 23-08-2017

Rodzinne podróżowanie to supermoda, która przywędrowała z Zachodu. Tam rowerowe przejażdżki z dziećmi są normą od wielu lat, u nas teoretycznie od kilkunastu, ale dopiero od paru sezonów stały sie popularne. Oczywiście czasy, w których dzieci podróżowały z rodzicami, siedząc okrakiem na bagażniku Wigry 3, minęły – dziś komfort i bezpieczeństwo naszym pociechom gwarantują foteliki rowerowe. Starsze dzieci mogą poróżować w fotelikach tylnych, natomiast młodsze – ze względu potrzebę większej kontroli na dzieckiem, a tym samym na jego bezpieczeństwo – najczęściej podróżują w fotelikach montowanych z przodu.

Niemowlę na rowerze – co na to przepisy?

Przepisy polskiego prawa precyzują jedynie, że do 7. roku życia dziecko powinno być wożone – w foteliku rowerowym lub na przyczepce. Nie ma natomiast żadnego zapisu o wieku początkowym. Tu granice wyznaczają właściwie producenci – są foteliki przeznaczone nawet dla maluchów od 7. miesiąca życia (które stabilnie i samodzielnie siedzą), ale standardowe są od 9. miesiąca życia. Ostatecznie jednak to my, rodzice, decydujemy, czy nadszedł czas na wspólne rowerowe wojaże.

Co ze zdrowiem?

Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji o zabraniu swojej pociechy na rower uwzględnić również aspekt zdrowotny, którego ani przepisy, ani producenci nie wymieniają. Otóż specjaliści – zarówno pediatrzy, jak i ortopedzi oraz fizjoterapeuci – są zgodni, że zbyt wczesne wsadzanie dziecka do fotelika i wożenie go rowerem może się negatywnie odbić na jego wciąż rozwijającym się aparacie kostno-stawowo-mięśniowym w tym na kręgosłupie. Jeśli jednak chodzi o dokładną granicę, która określałaby wiek bezpieczny z punktu widzenia zdrowia malucha, specjaliści mają różne opinie. Generalnie nie znajdziemy lekarza, który by zalecał przejażdżki w wieku niemowlęcym – czyli przed ukończeniem 1. roku życia. Zazwyczaj mówi się o 1,5-rocznym dziecku, choć są również skrajne opinie, że najlepiej zaczekać do 3. roku życia. Oczywiście wiele zależy od dziecka, dlatego warto się skonsultować ze specjalistą, który doradzi, czy nadszedł już moment odpowiedni na zakup fotelika rowerowego.

Warto pamiętać, że pierwsze wycieczki, a raczej przejażdżki powinny trwać maksymalnie kilkanaście minut. Nie powinno się także dopuszczać, by maluch w foteliku spał – jeśli do tego dojdzie, zaleca się postój, wypięcie dziecka i położenie w bezpiecznym miejscu – np. na kocu na trawie.

Na co się zdecydować?

Na rynku jest wiele modeli fotelików, również dla niemowląt. Nam – ze względu na renomę, jakość materiałów użytych do produkcji oraz względy estetyczne – najbardziej do gustu przypadły następujące modele:

Bilby Junior RF

Fotelik rowerowy Bilby Junior firmy Polisport mocowany jest między kierownicą a siodełkiem. Łączy zalety fotelików przednich (rowerzysta ma pełną kontrolę nad dzieckiem) i mocowanych z tyłu (nie ogranicza zwrotności ani stabilności roweru). Ponadto system RF skutkuje nieoferowanymi przez inne rozwiązania odczuciami małego pasażera – bezpieczeństwa i bliskości. Anatomiczne oparcie, 3-punktowe pasy z klamrą, regulowany podnóżek. Nadaje się dla dzieci ważących 9–15 kg (czyli mniej więcej od 8–9 mies. życia). Cena od 128 zł.

Yepp Mini

Flagowy produkt holenderskiej firmy Yepp, wykonany z miękkiego i przyjemnego materiału, używanego m.in. do produkcji crocsów. Fotelik dobrze amortyzuje wstrząsy, jest wodoodporny i łatwo się go czyści. Przeznaczony dla dzieci od 9. miesiąca do 3. roku życia lub do osiągnięcia wagi 15 kg. Ma miękkie nakładki na 5-punktowe pasy, regulowane podnóżki wyposażone w paski. Możliwość dokupienia akcesoriów, m.in. dodatkowych oparć, osłon od wiatru, pokrowca przeciwdeszczowego, uchwytów montażowych. Cena od 359 zł.

Bobike Mini

Fotelik tej renomowanej firmy wykonano z tworzywa wysokiej jakości, dobrze wyprofilowanego, zapewniającego dziecku odpowiednią pozycję ciała w czasie jazdy, a dodatkowa wyściółka z pianki EVA zwiększa wygodę. Trzypunktowe regulowane pasy są zabezpieczone klamrą przed przypadkowym odpięciem, dodatkowe zapięcia na stopy zamontowano do regulowanych podnóżków. Montaż na wsporniku kierownicy. Odpowiedni dla dzieci od 9. miesiąca do 3. roku życia lub do osiągnięcia wagi 15 kg. Można również kupić model z osłoną, która chroni dziecko przed wiatrem, zanieczyszczeniami i owadami. Cena: ok. 300 zł za wersję podstawową i kilkadziesiąt zł więcej za model z szybą (380–410 zł).

Weeride

Pasuje do roweru wszystkich typów dzięki specjalnemu stelażowi regulowanemu na każdej płaszczyźnie. Fotelik na oparciu, siedzeniu oraz bokach wyścielony grubym materiałem, pasy z ochraniaczami, 5-punktowe pasy, dodatkowe oparcie na dłonie dziecka, zabudowane, regulowane podnóżki. Odpowiedni dla dzieci ważących do 23 kg, co jest ewenementem w wypadku fotelików tego typu. Cena od 390 zł.

Ostateczny wybór fotelika dla niemowląt musi być poprzedzony dogłębną analizą wspólnych potrzeb i oczekiwań. Jedno jest pewne – na wygodzie, a przede wszystkim bezpieczeństwie podróżujących z nami smyków nie wolno oszczędzać. Lepiej zainwestować w produkty znanych i polecanych marek.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro