Format zdjęć: JPG czy RAW – co będzie lepsze?

Współczesne aparaty fotograficzne oferują zapis zdjęć w dwóch podstawowych formatach: RAW i JPG. Użytkownicy niejednokrotnie zapewne zastanawiają się, który format będzie lepszy. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 24-07-2016

Oba formaty, czyli RAW i JPG, mają swoje wady oraz niewątpliwe zalety. Wiele zależy w dużej mierze od tego, czego oczekuje dany użytkownik i w jaki sposób ma zamiar wykorzystać wykonane przez siebie zdjęcia. Zupełnie innych opcji potrzebuje fotograf amator, a innych profesjonalista. Czym różnią się te dwa formaty zdjęć?

Format JPG

JPG jest znacznie popularniejszym i częściej wykorzystywanym formatem niż RAW. Zdjęcia w tym formacie wykonują najróżniejsze urządzenia – nie tylko lustrzanki i aparaty kompaktowe, ale także smartfony. Zdjęcia zapisywane w tym formacie są kompresowane, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca w pamięci aparatu lub telefonu.Skompresowane zdjęcia nie zapisują wszystkich informacji przechwyconych przez aparat, ale są za to od razu gotowe do druku, wysłania znajomym czy umieszczenia na portalu społecznościowym. Zdjęcia w formacie JPG to dane zapisane z odczytu obrazu z matrycy, które zapisywane są od razu z ustawieniami aparatu. Kompresja tego typu plików w skrócie polega na łączeniu zbliżonych do siebie kolorystycznie pikseli i zapisywaniu pojedynczej informacji o nich. Ich późniejsza edycja jest co prawda możliwa, ale jej efekty mogą odbiegać od oczekiwań.

Format RAW

Pliki w formacie RAW to surowe obrazy, które zawierają pełne informacje dotyczące tego, co zarejestrowała matryca aparatu. Wiąże się to z koniecznością posiadania pojemnej karty pamięci, ponieważ pliki potrafią ważyć nawet kilkanaście MB. Plików RAW lepiej od razu nie drukować ani nie wysyłać ich znajomym – osoby, które nie zajmują się fotografią, mogą mieć problem z ich otworzeniem. Fotografie w formacie RAW warto poddać przynajmniej podstawowej obróbce, a po jej zakończeniu wyeksportować zdjęcia do innego formatu, np. JPG.Zdjęcia zapisane w formacie RAW zazwyczaj wyglądają na mało ostre i poszarzałe, pozbawione kontrastu i odpowiedniej kolorystyki. Do ich otworzenia potrzebny jest specjalny program, dzięki któremu można dokonać edycji. Pliki w formacie RAW są doskonałym materiałem do obróbki, dającym znacznie większe możliwości niż w przypadku zdjęć JPG. To w tym formacie zazwyczaj wykonywane są profesjonalne sesje fotograficzne, po których zdjęcia poddawane są edycji.

W jakich sytuacjach nie sprawdzi się RAW?

Pliki zapisywane w formacie RAW są podstawą dla osób, które chcą zajmować się profesjonalną obróbką zdjęć – ale nie sprawdzą się w każdej sytuacji. Ich zapis może trwać znacznie dłużej niż w przypadku JPG, przez co aparat może wykonać znacznie mniej zdjęć w ciągu jednej sekundy. Warto zastanowić się, czy zależy nam na jak najlepszej jakości, czy na szybkości robienia zdjęć i możliwości ich jak najszybszej publikacji bez żadnej edycji.

RAW czy JPG?

Jeżeli użytkownikowi zależy na profesjonalnej obróbce i jakości zdjęć, to odpowiednim formatem będzie RAW. Jeżeli natomiast zdjęcia mają być sportową relacją, pamiątką z wakacji lub spaceru, to wystarczający jest format JPG. Niektóre aparaty oferują także możliwość równoczesnego zapisu zdjęć w dwóch formatach. Jest to praktyczne rozwiązanie w sytuacji, kiedy użytkownik nie może się zdecydować na konkretny typ plików – lub nie chce rezygnować z formatu RAW – ale bezpośrednio po wykonaniu zdjęć musi je komuś pokazać.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro