Folia czy powłoka ochronna. Czym chronić lakier?

Najskuteczniejsze sposoby ochrony lakieru pozwalają zabezpieczyć go nie tylko przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Takie cechy przejawiają zarówno folie ochronne, jak i powłoki. Co zatem wybrać?

Paweł Szyszka Paweł Szyszka / 19-09-2017

W trosce o lakier

Lakier samochodowy nie dość, że jest w ciągłej ekspozycji na ewentualne uszkodzenia, to jeszcze jego struktura jest na nie szczególnie wrażliwa. Czasem wystarczy zahaczyć o gałęzie krzewów czy drzew, aby na powierzchni karoserii pojawiły się zarysowania. Niebezpieczne dla lakieru jest także promieniowanie UV czy opady „kwaśnego” deszczu. Sprawiają one, że dochodzi do procesów oksydacji, wskutek których lakier płowieje i traci swój pierwotny kolor.

Budżetowe środki ochrony lakieru, takie jak chociażby woski, są w stanie utworzyć powłokę zabezpieczającą karoserię maksymalnie na ok. 3 miesięce, przy czym nie zapewniają praktycznie żadnej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak np. uderzenie kamienia. Wielu kierowców szuka więc wytrzymalszych metod na zabezpieczenie lakieru.

Folia samochodowa – skuteczna, ale...

Siłą folii jest przede wszystkim jej grubość, która sięgać może nawet 0,4 mm. W połączeniu z wysoką elastycznością sprawia to, że po aplikacji nadwozie jest kompleksowo zabezpieczone nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale i przed uderzeniami kamieni czy otarciami parkingowymi. Folię można kupić w różnych barwach, więc przy okazji da się kompleksowo zmienić kolor auta, np. na popularny czarny mat. W przypadku zastosowań ochronnych najczęściej wybierane są jednak folie przezroczyste o dużej grubości. Ich cena uzależniona jest od marki producenta, a co za tym idzie od jakości ochrony.

Folia 3M Schotchgard, która uznawana jest za jedną z najlepszych dostępnych, kosztuje ok. 300 zł za 1 m2. Można zatem łatwo policzyć, że do zabezpieczenia całego nadwozia konieczny będzie wydatek sięgający kilku tysięcy złotych. Z kolei najtańsze produkty można zakupić w cenie ok. 30 zł za 1 m2, co stanowi atrakcyjną ofertę. Warto dodać, że nie trzeba zabezpieczać całego nadwozia. Można skupić się na miejscach wrażliwych, takich jak zderzaki czy maska.

Wadą zastosowania folii ochronnej jest uciążliwa i pracochłonna aplikacja. Do zabezpieczenia całego pojazdu potrzebna jest i wprawa, i sprawna współpraca dwóch osób. Z tego powodu często właściciele aut decydują się na zlecenie montażu folii profesjonalnym zakładom.

Powłoki ochronne

Coraz większą popularnością cieszą się kwarcowe i ceramiczne powłoki ochronne. Oferują one znacznie lepsze właściwości zabezpieczające lakier niż wosk, skutecznie zwiększając twardość lakieru. W praktyce po aplikacji staje się on bardziej odporny na zarysowania i niewrażliwy na działanie czynników atmosferycznych. Powłoki są ponadto silnie hydrofobowe i zabezpieczają dzięki temu karoserię przed korozją. Dodatkowo poprawiają estetykę nadwozia, nadając mu głęboki połysk.

Ogólna zdolność ochronna powłok w porównaniu do folii jest niższa, zwłaszcza w kontekście zabezpieczania przed zarysowaniami. Istotne przy tym jest to, że powłokę można nałożyć samodzielnie, a koszt zakupu jednej z nich jest atrakcyjny cenowo. Popularny zestaw firmy Nanolex, oparty o technologię ceramiczną, kupimy za ok. 250 zł. Jeszcze tańszy jest K2 Gravon kosztujący ok. 200 zł. Trwałość tego typu produktów wynosi nawet 2–3 lata. Jest to uzależnione m.in. od przygotowania lakieru przed aplikacją.

Folia samochodowa to zdecydowanie najskuteczniejsza forma zabezpieczenia lakieru, w tym przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jej grubość sięga kilkuset mikronów, przy czym konkurencyjne powłoki tworzą warstwę kilku mikronów. Dość droga i trudna aplikacja sprawia jednak, że w praktyce warto nią zabezpieczyć jedynie najbardziej wrażliwe elementy nadwozia. Osoby szukające produktów, które jednocześnie chronią lakier i poprawiają jego wygląd, powinny natomiast skierować swoją uwagę na powłoki kwarcowe i ceramiczne.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro