Florystyka – ogród pełen kwiatów do bukietu
Zdaniem eksperta

Florystyka – ogród pełen kwiatów do bukietu

Kwiaty mają niezwykłą moc. Są piękne, cudownie pachną, pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, a także dekorują wnętrza. Chcemy wciąż przebywać w ich otoczeniu. Zasadźmy je więc w ogrodzie!

udostępnij

Agnieszka RuksztoAgnieszka Rukszto / 07-09-2018

Życie w symbiozie z naturą sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Od wieków kwiaty towarzyszyły ludziom w wielu uroczystościach, np. narodzin, świąt, przyjęć, jubileuszy, i tak jest do dzisiaj. Kwiatom przypisywano znaczenie symboliczne. Rozwijała się sztuka układania bukietów, ukuto nawet określenie „mowa kwiatów”. I tak np. tulipany oznaczają radość ze spotkania, lilie symbolizują czystość i niewinność, fiołki to wyraz tęsknoty, skrywanej miłości i wierności… Kolor, gatunek czy ich liczba także miały różne znaczenie. Liczne gatunki były przypisane określonym uroczystościom. Goździki nieodmiennie kojarzą się z Dniem Kobiet, róże – z miłością, chryzantemy są uznawane za kwiaty cmentarne. Obecnie, na szczęście coraz rzadziej jest stosowane takie pozycjonowanie kwiatów. Liczy się ich piękno i zapach.

We własnych ogródkach, jeśli takie mamy szczęście posiadać, siejemy jednoroczne lub wieloletnie rośliny kwitnące. Bukiet ze świeżo ściętych kwiatów podwójnie cieszy ustawiony we wnętrzach naszego domu. Jednak zanim pokusimy się o wspaniały bukiet, musimy zasadzić w ogrodzie dostatecznie dużo "materiału", abyśmy mogli bez uczucia dotkliwej straty zrywać w nim kwiaty do woli.

bukiet 2

Rabaty do cięcia

Najlepszym materiałem do wazonu są kwiaty jednoroczne, a ich częste cięcie nie tylko jest pomocne, ale nierzadko konieczne dla uzyskania długotrwałego kwitnienia (cięcie kwiatów pobudza je do kwitnienia) aż do późnej jesieni.

Aby ogród nie wyglądał jak uprawa zagonowa, najlepiej, aby kwiaty jednoroczne wkomponować w grupy wieloletnich krzewów i bylin.

Starajmy się, aby rabaty dopełniały kolorem i formą istniejącą kompozycję, a nie zagłuszały ją. Zimozielone krzewy iglaste często królują w krajobrazie ogrodów przy domach jednorodzinnych, gdyż są łatwe w uprawie, prawie bezobsługowe. Lecz ogród bez kwiatów jest ubogi i surowy, dlatego potraktujmy krzewy jak tło i ubierzmy je w ciekawą kolorową kompozycję. Starajmy się tak komponować rabatę, aby najwyższe rośliny znalazły się z tyłu, a bliżej sadźmy niższe. Piętra roślin powinny być zróżnicowane, ale nie wyglądają dobrze, gdy przypominają tarasy przycięte pod linijkę. Starajmy się sadzić rośliny gęstymi grupami, a nie mieszać pojedyncze sztuki, łatwiej wtedy zapanować nad chwastami. Możemy zestawiać ze sobą różne kolory, ale uważajmy, by nie powstał pstrokaty nieład. Weźmy po uwagę zachowanie niewielkiego odstępu pomiędzy kępami kwiatów, a dostęp do poszczególnych roślin będzie łatwiejszy. Pamiętajmy, aby regularnie usuwać chwasty z rabat.

Aby założyć ogród z kwiatów jednorocznych, najlepiej wysiać je z nasion. To najtańsza, choć nie zawsze najprostsza opcja. Nie wszystkie bowiem rośliny na kwiaty cięte nadają się do wysiewania wprost do gruntu. Wiele z nich, zanim trafi do ogrodu, trzeba najpierw wysiać, przepikować i zrobić z nich sadzonki. Pamiętajmy jednak, że są też rośliny szczególnie trudne w uprawie, które łatwiej kupić w formie sadzonek w sklepach online. Dla tych, którzy nie mają ogrodu, ale kochają kwiaty, w sprzedaży są specjalne okrągłe maty z gotowymi zestawami nasion kwiatów jednorocznych do posadzenia w doniczce. Wystarczy ułożyć matę w donicy, przykryć warstwą ziemi i regularnie podlewać. Takiej maty możemy również użyć do zrobienia klombu w ogrodzie. Do bukietów nadają się też kwitnące byliny i krzewy, a ich dopełnieniem mogą być delikatne trawy. Niektórzy dodają do bukietów przebarwione jesienne liście lub gałązki z owocujących drzew i krzewów. Bądźmy florystami w swoim domu!

Najlepsze gatunki na kwiat cięty

Planując rabatę, weźmy pod uwagę porę kwitnienia roślin, tak aby kompozycja zmieniała się wraz z porą roku. Wysiewajmy kwiaty stopniowo i dosiewajmy co kilka tygodni, żebyśmy mieli osobniki w różnym stadium rozwoju i aby przedłużyć czas ich kwitnienia.

WIOSNA

To okres, kiedy natura budzi się do życia. Bukiet kwiatów z pewnością umili czas po szaroburej zimie.

 • Anemon, zawilec (Anemone sp.) – grupa jednych z najwcześniej kwitnących roślin, razem z kwiatami cebulowymi, od kwietnia do czerwca (odmiany leśne pojawiają się już w marcu). Najczęściej hodowane na kwiat cięty są zawilce wieńcowe o wielobarwnych kwiatach: białych, kremowych, różowych, czerwonych, purpurowofioletowych i niebieskich. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Kwitną od końca maja do jesieni. To bylina tworząca bulwy. Sadzi się je w połowie maja.

 • Tulipan (Tulipa sp.) – roślina wczesna cebulowa, kwitnąca od kwietnia do maja. Jest wiele odmian tulipanów: jednoroczne oraz byliny botaniczne występujące w wielu formach i kolorach. Cebule powinny być wykopywane na zimę, a przekwitłe kwiatostany należy obcinać, aby cebulki się wzmocniły.

 • Konwalia majowa (Convallaria majalis) – bylina kwitnąca dość krótko w maju, ale wchodząca w skład romantycznych bukiecików o przepięknym, odurzającym zapachu. Kwitnie w maju. Jest wiele odmian konwalii o różnych liściach, ale kwiaty zawsze są podobne – charakterystyczne białe, dzwonkowate grona na szypułce.

 • Bez, Lilak (Syringa sp.) – krzew lub niewielkie drzewo o pięknych, gęstych, mięsistych wiechach kwitnących w maju, o barwach w odcieniu bieli, różu, lila (stąd nazwa) i fioletu. Najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie na stanowiskach słonecznych. Wymaga cięć odmładzających oraz wycinania przekwitłych kwiatostanów w celu ponownego kwitnienia.

 • Piwonia (Paeonia sp.) – hodowane na kwiat cięty to najczęściej piwonia chińska lub drzewiasta, a także piwonia Młokosiewicza. Kwitną od maja do lipca. Piwonie to bardzo szeroka grupa roślin i odmian w najróżniejszych formach i kolorach. Świtnie komponuje się w bukietach z różami lub w kompozycjach w stylu wiejskim.

bukiet 4

LATO

To pora, kiedy w ogrodzie dzieje się najwięcej i wybucha feerią barw. W te ciepłe dni możemy przechadzać się po ogrodzie, tworząc co tydzień nowy bukiet.

bukiet w koszyku

 • Rudbekia dwubarwna (Rudbekia hirta) – wspaniała roślina o ciepłej złotawo-, żółto-, rudo-pomarańczowej barwie, uprawiana w naszym klimacie jako jednoroczna. Kwitnie od czerwca aż do października i przyciąga rzesze motyli. Łatwo się sama rozsiewa, więc po jakimś czasie możemy mieć ją całym w ogrodzie.

 • Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) – podobna do rudbekii, tylko fioletowa, z charakterystycznym bordowym, wystającym środkiem (są też odmiany o kwiatach czerwonych, żółtych i białych). Kwitnie nieco później (lipiec–październik) niż rudbekia, ale pięknie z nią kontrastuje. Jej pędy mają tendencję do pokładania się, więc najlepiej komponować ją w zwartych grupach osłoniętych od wiatru albo używać podpór. Jest znaną rośliną leczniczą.

 • Lewkonia letnia (Matthiola incana) – piękne kwiaty (kwitnie czerwiec–sierpień) zebrane w kłosowate kwiatostany dostępne w wielu kolorach: białe, kremowe, bladoróżowe, lila, żółte, różowe, fioletowe i czerwone, a nawet karminowe. Do uprawy na kwiat cięty najlepsze są odmiany jednopędowe. Utrzymują świeżość, jeśli się je wyrywa z korzeniami, a nie ścina. Do wazonu również można wsadzać z korzeniami, wtedy postoją dłużej. Roślina należy do trudniejszych w uprawie.

 • Lwia paszcza (Antirrhinum majus) – roślina jednoroczna, zazwyczaj hodowana z nasion, są też dostępne sadzonki. Kwitnie w lipcu i sierpniu w formie zebranych w grona strzelistych kwiatostanów o charakterystycznej wargowej budowie kwiatu. Odmian i barw jest bardzo dużo.

 • Ostróżka ogrodowa (Delphinium x cultorum) – piękna, wysoka bylina o strzelistych wiechowatych kwiatostanach. Jest ozdobą każdego ogrodu. Rośliny z tej grupy kwitną pod koniec czerwca i na początku lipca. Jest wiele odmian o zróżnicowanej wysokości, formie kwiatów i kolorze: od bieli, przez błękit, lila, żywy niebieski, aż do fioletów. Ostróżka wygląda świetnie w obfitych bukietach z innymi wysokimi kwiatami.

 • Mieczyk ogrodowy (Gladiolus x hybridus) – roślina bulwiasta niezimująca w gruncie. Kwitnie od lipca do września w postaci wysokich kłosowatych kwiatostanów o bogatej gamie barw.

 • Róża (Rosa sp.) – jeden z najpopularniejszych kwiatów bukietowych, przeogromna grupa o różnym pokroju i formie (głównie formy krzewiaste), z których większość nadaje się na kwiat cięty (poza różą pnącą i pomarszczoną). Oferta kolorów jest przebogata, a bukiet złożony z tych kwiatów może być uniwersalny: elegancki, luźny lub w stylu wiejskim. Wszystkie połączenia są dozwolone.

 • Lilia (Lilium sp.) – kolejna grupa roślin o bardzo szerokim spektrum kolorów i form, druga w kolejności popularności na kwiat cięty. Roślina cebulowa, zwana królową letniego ogrodu ze względu na okazałe kielichowate kwiaty. Kwitnie od czerwca do sierpnia. bukiet 5

JESIEŃ

To nie tylko czas owoców. Wiele kwiatów zaczynających kwitnienie w lecie kwitnie aż do pierwszych przymrozków.

 • Dalia ogrodowa (Dahlia x cultoum) – roślina bulwiasta o niezliczonej ilości odmian, barw i form kwiatów. Dalie zaczynają kwitnąć z lipcu, ale apogeum kwitnienia osiągają jesienią (rośliny krótkiego dnia).

 • Nawłoć (Solidago sp.) – piękna, kwitnąca na żółto bylina, której wiechowate, puszyste kwiatostany, lekko przewijające na końcach tworzą ciekawe wypełnienie bukietów w stylu polnym i ogrodowym.

 • Aster (Aster sp.) – obok chryzantemy król jesiennych rabat, zwiastun jesieni. Byliny, niekiedy krzewiaste, bogate gatunkowo, w najróżniejszych kolorach (białe, różowe, purpurowe, fioletowe, niebieskie i czerwone) z kwiatami zebranymi w charakterystyczny koszyczek. Zaczynają kwitnąć pod koniec lata i utrzymują kwiaty aż do pierwszych mrozów. Niekiedy przykrywa je pierwszy śnieg.

 • Chryzantema wielkokwiatowa (Chrysanthemum grandiflora) – znana w Polsce jako bylina na groby, znakomicie prezentuje się w wazonie z innymi kwiatami w bukiecie. Często ma formę krzewiastą o dużych kwiatach w różnych formach (kwiaty pojedyncze półpełne lub pełne) i kolorach w zależności od odmiany. Odmiany wielkokwiatowe trudniej znoszą zimę pozostawione w gruncie, więc lepiej je wykopać i przechować w chłodnym pomieszczeniu.

bukiet w koszyku 2

Każdy może uprawiać kwiaty do bukietów, niezależnie od tego, czy ma ogród. Wystarczy balkon, taras lub parapet, a przede wszystkim trzeba kochać kwiaty! A bukiet skomponowany z wyhodowanych własnym sumptem będzie cieszył podwójnie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro