Finger food to przystawki na zimno i ciepło chwytane palcami i jedzone bez użycia sztućców i talerzy. Ten sposób podawania sprawdza się na większych i mniejszych przyjęciach, gdyż pozwala na połączenie zabawy i posiłku. Małe przekąski można kosztować, nie przerywając zabawy, podczas rozmowy, na stojąco, jednocześnie trzymając w dłoni kieliszek. Decydując się na przyjęcie, na którym będą serwowane finger food, trzeba pamiętać o ich różnorodności, bo przecież nie wszyscy lubią to samo, a wśród gości mogą znaleźć się wegetarianie lub alergicy.
Jak podawać finger food?
Finger food to najczęściej różnego rodzaju koreczki, miniroladki, babeczki faszerowane sałatkami lub pastami, tartinki, minipizze, miniburgery, na słono i słodko. Podając takie dania, powinniśmy pamiętać o wygodzie jedzenia i apetycznym wyglądzie finger food. Dlatego trzeba dobrze rozplanować wielkość poszczególnych porcji. Efektowne ich przygotowanie ułatwiają akcesoria do serwowania przystawek lub wykorzystanie tego, co mamy w domu. Mogą to być np. łyżki, kieliszki, papilotki czy niewielkie miseczki. Można je serwować fantazyjnie ułożone na tacach lub dużych talerzach, a także wykorzystać naczynia jadalne, czyli łódeczki z cykorii czy sałaty lodowej, koszyczki z parmezanu, różnego kształtu wafle do lodów, małe gofry.
Przepisy
Mini kanapki z łososiem (100 g – ok. 200 kcal)

Składniki
- 1 chleb razowy
- 100 gramów wędzonego łososia
- 2 opakowania serka Philadelphia
- 1 pęczek świeżego koperku
- ½ cytryny
Przygotowanie
Chleb pokroić na kromki, z których następnie wyciąć szklanką niewielkie kółka. Serek włożyć do szprycy do dekorowania tortów. Na przygotowany chleb wyciskać niewielkie porcje serka. Łososia podzielić na mniejsze kawałki i układać na serku. Ozdobić koperkiem. Na koniec skropić sokiem z połówki cytryny.
Roladki z ogórka z humusem (100 – ok. 100 kcal)

Składniki
Na humus
Przygotowanie
Do odsączonej ciecierzycy dodać kilka łyżek zalewy i miksować na pastę, dodając resztę składników, czyli sok z cytryny, czosnek, pastę tahini, oliwę, sól i pieprz. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję pasty, dodać zalewę i miksować. Ogórki pokroić wzdłuż na cienkie paski. Każdy pasek posmarować humusem. Zawinąć roladki. Dowolnie ozdobić, np. natką pietruszki, skórką cytryny i suszonymi pomidorami.
Grillowana cukinia z grillowaną wieprzowiną i czerwoną papryką (100 g – około 100 kcal)

Składniki
- 1 cukinia
- 3 kotlety schabowe
- 2 czerwone papryki
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 6 gałązek świeżego rozmarynu
- sól, pieprz
Przygotowanie
Cukinię pokroić w grube plastry. Paprykę przekroić na pól i pozbawić gniazd nasiennych. Warzywa ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posolić i skropić 2 łyżkami oliwy. Wstawić do piekarnika nastawionego na funkcję grill na 15 minut lub nagrzanego do 200 stopni C na 20 minut. Kotlety schabowe smażyć na patelni grillowej na pozostałych 2 łyżkach oliwy po 2 minuty z każdej strony. Pod koniec smażenia posolić i popieprzyć do smaku. Kotlety i paprykę pokroić na wielkość krążków cukinii. Na plastrach cukinii układać kawałki schabu i papryki. Całość spiąć gałązką rozmarynu.
Trufle czekoladowe (100 g – około 450 kcal)

Składniki
- 50 g masła
- 100 gramów cukru
- 300 g herbatników
- 1 łyżeczka esencji waniliowej
- 1 jajko
- 40 g kakao plus dwie łyżki do obtoczenia
- 1 łyżeczka aromatu rumowego
- 40 ml rumu
- 30 ml słodkiej śmietanki 30%
- 10 orzechów włoskich
Przygotowanie
Masło roztopić i odstawić do przestygnięcia. Herbatniki zmielić w blenderze lub bardzo drobno pokruszyć. Jajko, cukier ubić na puszystą masę. Do ubitego jajka dodać masło, esencję waniliową, aromat rumowy, rum, kakao, śmietanę i herbatniki. Całość dokładnie wymieszać i zagnieść. Wstawić do lodówki na minimum 30 minut. Z masy formować kulki i obtoczyć je w kakao. Każdą truflę ozdobić orzechem włoskim. Najlepiej przechowywać w lodówce.