Filtry samochodowe do 200 zł

Filtry samochodowe to podstawowe elementy eksploatacyjne pojazdu. Jak często je wymieniać i jakim producentom zaufać?

Jakub Nieszporek Jakub Nieszporek / 22-03-2016

Filtr powietrza

Filtr powietrza odpowiedzialny jest za filtrację powietrza dostającego się do silnika. Należy go regularnie sprawdzać i w razie potrzeby wymieniać na nowy. Według zaleceń producentów wymiana powinna odbywać się co 15–20 tys. kilometrów, jednak życie pokazuje coś zupełnie innego. Jeżeli poruszamy się po nieutwardzonych drogach, żywotność filtra jest znacząco skrócona.

Przed zakupem upewnijmy się, że dany filtr pasuje do naszego auta. Firmą cieszącą się olbrzymim zaufaniem jest polski Filtron. Najczęściej wybieranym filtrem powietrza jest model AP 051 w cenie około 26 zł, pasujący do wielu modeli marki Opel. Wśród filtrów sportowych dużą popularnością cieszy się produkt firmy K&N (w cenie 194 zł) przeznaczony do Mercedesa W220.

Filtr paliwa

Jedno jest pewne – na filtrze paliwa nie należy oszczędzać. Dlaczego? Ponieważ jako jedyny zabezpiecza układ wtryskowy przed zanieczyszczeniami, które mogą doprowadzić do bardzo kosztownych awarii, szczególnie w silniku wysokoprężnym. Niektórzy producenci zalecają wymianę filtra paliwa nawet co 120 tys. kilometrów. Jest to bardzo złe rozwiązanie. Dobrym zwyczajem jest jego wymiana co 10 tys. kilometrów bądź raz w roku.

Tak jak w przypadku filtra powietrza cenionym producentem jest Filtron. Produktem najczęściej wybieranym jest filtr paliwa pasujący zarówno do wybranych modeli Peugeota i Citroena w cenie 71 zł. Co ciekawe, niektóre pojazdy wyposażone są w dwa filtry paliwa – dla przykładu Volkswagen Phaeton z silnikiem 5.0 V10. Dla tego modelu polecany jest filtr paliwa Knechtw cenie 189 zł.

Filtr oleju

Jego obecność w układzie smarowania jest nieoceniona i nie do zastąpienia. To dzięki niemu silnik jest smarowany czystym olejem, pozbawionym opiłków i innych zanieczyszczeń. Tylko jego regularna wymiana zapewni bezawaryjną jazdę.

Według wielu ekspertów filtr powinien być zmieniany przy każdej wymianie oleju, czyli średnio co 15 tys. kilometrów lub raz w roku. Firmą produkującą filtry oleju i cieszącą się dużą popularnością jest MANN. Jej najbardziej popularnym produktem jest filtr oleju (w cenie 17 zł) przeznaczony do pojazdów z grupy VW wyposażonych w niezawodną jednostkę 1.9 TDI. Jednym z droższych filtrów na rynku jest produkt firmy MANN (w cenie 110 zł) przeznaczony do Alfa Romeo Brera 3,2JTS.

Filtr kabinowy

Przez wielu bywa często pomijany, a jako jedyny ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Filtr kabinowy odpowiedzialny jest za oczyszczanie powietrza, które trafia do kabiny pasażerów, a następnie do ich organizmów. Dobrym zwyczajem jest jego regularna kontrola i w razie potrzeby wymiana – przynamniej raz w roku.

Na rynku filtrów kabinowych największym zaufaniem cieszą się produkty firmy Bosch. Pamiętajmy, że do wyboru mamy dwa typy filtrów: papierowe i węglowe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup filtra węglowego. Największą popularnością cieszy się filtr węglowy (w cenie 57 zł) przeznaczony do Audi A4. Wiele pojazdów wyposażonych jest w dwa filtry kabinowe. Dla przykładu komplet filtrów węglowych do Mercedesa W220 to koszt około 110 zł.

Pamiętajmy, aby kupować produkty sprawdzonych producentów, ponieważ tylko one mają najwyższą jakość.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro