Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Felgi aluminiowe – przegląd najlepszych producentów

Felga aluminiowa nie tylko dodaje uroku i sportowego szyku, ale jest też lżejsza i mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Warto więc wybrać felgi spośród modeli czołowych producentów, co da nam pewność, że do ich produkcji użyto stopów metali najwyższej jakości.

Paweł Szyszka Paweł Szyszka / 08-08-2017 / aktualizacja: 25-01-2018

Oryginalne felgi OEM

Wielu kierowców akceptuje jedynie zakup oryginalnych felg danego producenta auta. Jest to uzasadniona decyzja z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, felga tego typu zachowuje fabryczny wygląd auta i w większości przypadków bardzo dobrze wpisuje się w design nadwozia. Po drugie, oryginalne felgi wykonane są z dbałością o każdy detal i cechują się wyższą wytrzymałością w porównaniu do tańszych produktów. Są także w pełni kompatybilne z oryginalnymi czujnikami mierzącymi poziom ciśnienia w oponach.

W niektórych przypadkach właściwie jedyną wadą jest stosunkowo wysoka cena, choć można znaleźć atrakcyjne oferty. Dla przykładu za 17-calowe felgi do modeli Audi nowszego typu zapłacimy ok. 2500 zł. Za 1600 zł kupimy natomiast komplet 16-calowych, oryginalnych felg do różnych modeli Volkswagena.

Borbet – największe doświadczenie

Borbet to niemiecki producent felg aluminiowych z ponad 50-letnim doświadczeniem w branży. Jakość oferowanych produktów można porównać z poziomem reprezentowanym przez felgi oryginalne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w fabrykach tej marki również produkuje się felgi na potrzeby tzw. pierwszego montażu. Niemiecki koncern wykorzystuje najnowsze technologie frezujące i innowacyjne stopy metali, dzięki czemu felgi są precyzyjnie wykonane, lekkie i wytrzymałe. Większość modeli trafiających na rynek pochodzi z fabryk umiejscowionych na terenie Niemiec. Za komplet felg Borbet o średnicy 16’’ zapłacimy ok. 1400–1600 zł. Większe, 17-calowe koła to wydatek od 1700 zł za komplet.

AEZ – bezkompromisowa jakość

AEZ to kolejna niemiecka marka produkująca felgi aluminiowe. Należy ona do grupy ALCAR, największego wytwórcy felg w Europie. Obok AEZ do struktur wspomnianego koncernu należą takie marki, jak chociażby ENZO, DOTZ czy DEZENT, których produkty są oferowane na rynku polskim. Spośród wymienionych wyżej firm to jednak AEZ pozycjonowane jest najwyżej, co związane jest z wysoką jakością i dopracowaniem gamy modelowej.

Wszystkie felgi AEZ są produkowane w nowoczesnej fabryce grupy ALCAR zlokalizowanej na terenie Niemiec, a potwierdzeniem solidności jest 3-letnia gwarancja na produkty. Z wysoką jakością wykonania związane są jednak wyższe ceny w porównaniu do konkurencji. Za komplet felg o średnicy 16’’ przyjdzie zapłacić średnio od 1600 do 2000 zł. Większe, 17-calowe modele to natomiast wydatek rzędu 2000–2800 zł.

Dezent – dobry współczynnik ceny do jakości

Najpopularniejszą marką felg z grupy ALCAR jest Dezent. Wyróżnia ją bardzo szeroka oferta obejmująca zakres średnic produktów od 14 do 20’’ i wiele wzorów do wyboru. W praktyce z łatwością znajdziemy felgi Dezent na potrzeby praktycznie każdego samochodu dostępnego na rynku. Produkty tej marki są znacznie tańsze niż AEZ, a mimo to produkowane przy wykorzystaniu tych samych procesów technologicznych. Różnica w cenie na korzyść Dezentu wynika z wytwarzania wzorów łatwiejszych i tańszych w produkcji. Podstawowe modele felg o rozmiarze 16’’ kupimy już za ok. 1200–1300 zł za komplet 4 sztuk. W przedziale ok. 1500–1700 zł z powodzeniem znajdziemy wiele ciekawych modeli o średnicy 17’’.

podziel się