Farby olejne dla młodego malarza

Farby olejne dla młodego malarza

autor: Blanka Jarębska , data publikacji: 26-12-2016

Gdy w życiu małego malarza przychodzi moment, w którym porzuca plakatowe farby i szkolne pędzelki na rzecz znacznie bardziej profesjonalnych akcesoriów, opiekunowie muszą stanąć na wysokości zadania. Dziś podpowiadamy, jak wybrać farby olejne.

Farby olejne, w porównaniu do zwykle używanych przez najmłodszych farb plakatowych czy akwareli, dają małemu artyście znacznie więcej możliwości. Możemy się spotkać z farbami o konsystencji płynnej lub znacznie gęstszej pasty. Każda z nich ma jednak taką samą bazę, którą stanowi olej, przeważnie roślinny. To w nim zawieszone są cząsteczki pigmentu. Dlatego dość częstym zjawiskiem jest oddzielanie się warstw w tubce lub słoiczku, jednak po ich wymieszaniu farba odzyskuje pożądaną konsystencję. Używając farb olejnych, mały malarz może osiągać rozmaite efekty, takie jak przenikanie się kolorów, niezwykły połysk czy wprost przeciwnie, całkowity mat. Może także tworzyć obrazy o wyraźnych fakturach i różnej grubości nałożonych warstw farby. Jeśli mamy w domu małego artystę, który wykazuje talent i zainteresowanie malarstwem, koniecznie powinniśmy wyposażyć go przynajmniej w podstawowy zestaw farb olejnych oraz niezbędnych akcesoriów.

Zestawy farb w tubkach

Najczęściej do tworzenia artystycznych dzieł używane są farby olejne w tubkach i takie właśnie komplety przeważnie są oferowane. Najmniejsze zestawy składają się z12 kolorów(od 15,99 zł). Proponują je tacy producenci jak Firster czy Prima Art. Przeważnie są mieszanką oleju lnianego i kolorowych pigmentów. Po naniesieniu na płótno otrzymujemy kolory żywe, wyraziste i nieblaknące. W pakiecie znajdziemy 12 farb (każda w tubce o objętości 12 ml), które pozwolą na stworzenie całkiem już profesjonalnych dzieł. Bardziej wymagających artystów możemy wyposażyć w komplet 18, a nawet 24 kolorowych tubek. Farby olejne charakteryzują się również idealnym kryciem malowanej powierzchni. Jedynym ich minusem, o którym musimy przypomnieć młodemu malarzowi, jest czas schnięcia wynoszący – w zależności od grubości nałożonej warstwy – od 2 do 12 dni. W tym czasie lepiej nie dotykać ukończonego dzieła i zapewnić mu swobodne schnięcie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

W komplecie z paletą

Jednym z najbardziej charakterystycznych akcesoriów malarskich, tuż obok farb i zabrudzonych na rozmaite kolory pędzli, jest paleta. Świetnie miesza się na niej wyciśniętą z tubki farbę olejną w celu przywrócenia jej odpowiedniej konsystencji, a także łączy ze sobą odpowiednie barwy i uzyskuje zupełnie nowe odcienie. Oferta rynkowa obejmuje gotowe zestawy(w cenie od 16,99 zł), składające się z 12 farb, kompletu profesjonalnych pędzelków i wspomnianej palety. Taki zestaw może z powodzeniem stanowić podstawowe wyposażenie małego malarza, które umożliwi mu stworzenie fantastycznych i zaawansowanych dzieł.

Idealne na prezent

Mali malarze bardzo często mają tendencję do tworzenia wielu dzieł lub podejmowania wciąż nowych prób, zanim ukończą poprzednią pracę. Jeśli malują na płótnie, ich twórczość może pochłonąć ogromne fundusze. Świetnym wyjściem z takiej sytuacji jest sprezentowanie młodemu twórcy zestawu artystycznegoKOH-I-NOOR (w cenie od 79 zł). W komplecie znajdziemy pudełko z 8 lub 10 tubkami kolorowych farb olejnych oraz blok płócien malarskich formatu A4. Taki zestaw sprawdzi się świetnie podczas aktywności w domu, ale także z łatwością można zabrać go ze sobą do szkoły lub na zajęcia plastyczne.

Wybierając artykuły malarskie dla młodego artysty, zwróćmy przede wszystkim uwagę na ich jakość. Produkty oferowane przez firmy specjalizujące się w artykułach dla plastyków charakteryzują się wysoką trwałością, a także łatwością użytkowania. Farby są wydajne i mają mocne, wyraziste odcienie, po nałożeniu na płótno pięknie się prezentują i nie blakną. Możliwości, jakie oferują profesjonalne farby, pozwolą młodemu malarzowi na eksperymentowanie, podejmowanie nowych prób i uczenie się coraz trudniejszych technik malarskich.