Elementy wyposażenia samochodu podwyższające komfort jazdy

Droga do pracy, jazda z dziećmi do szkoły i na zajęcia dodatkowe, przewożenie zakupów, weekendowe eskapady, wakacje… Wielu z nas spędza w samochodzie nawet kilka godzin dziennie, dlatego warto nieco zainwestować, by jeżdżenie było dla nas maksymalnie komfortowe i przyjemne.

Tomasz Czarnecki Tomasz Czarnecki / 18-05-2015

O tym musisz pamiętać

Podstawa to oczywiście regularne serwisowanie i bieżące naprawy wszelkich usterek. Uszkodzony amortyzator, zużyte sprzęgło czy starte hamulce nie tylko zagrażają bezpieczeństwu naszemu i innych użytkowników dróg, ale także uprzykrzają codzienną eksploatację, dodatkowo powodując stres, że za którymś razem nie dojedziemy do celu. Jest i aspekt finansowy – zwlekanie z wizytą do ostatniej chwili przynosi nierzadko skutek w postaci bardziej poważnych usterek i w związku z tym podwyższonych rachunków za naprawę.

Akcesoria do smartfona

Nie tylko kobietom poprawiają humor zakupy, szczególnie te praktyczne. Smartfony opanowały zarówno przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe. Oprócz licznych zalet mają jednak wadę – szybko wyczerpujące się baterie. Aby móc naładować urządzenie, bez którego już mało kto wyobraża sobie codziennie życie, wystarczy kupić specjalny kabel pasujący do samochodowego gniazdka 12 V, względnie USB, jeśli mamy takowe w użytkowanym pojeździe. Ponieważ smartfon służy nierzadko jako nawigacja, wykrywacz fotoradarów, a także źródło informacji o ruchu ulicznym, niemal konieczna w takiej sytuacji staje się inwestycja w uchwyt mocujący urządzenie na desce rozdzielczej. Bo jak wiadomo, telefonu – z punktu widzenia prawa i bezpieczeństwa – nie możemy trzymać w dłoni, a umiejscowienie go luzem może szybko zakończyć żywot dość czułego ekranu.

Bezpieczny dialog

Rozmawianie przez telefon w samochodzie nie stanowi najlepszego pomysłu. Jednak bywają sytuacje, gdy ryzyko doprowadzenia do niebezpiecznej sytuacji przez rozmowę jest niewielkie, np. gdy stoimy w korku lub podróżujemy autostradą. Poza tym czasem po prostu musimy odebrać telefon. Wtedy warto mieć zestaw głośnomówiący. Nie tylko w spokoju przeprowadzimy rozmowę, ale także nie grozi nam mandat.

Akcesoria do zasilania

Samochodem podróżuje często więcej niż jedna osoba, poza tym wiele urządzeń wymaga korzystania z gniazdka 12 V, które jeszcze kilkanaście lat temu służyło głównie jako zapalniczka, a teraz stanowi źródło zasilania. Warto zatem zaopatrzyć się w specjalny „dwójnik” lub nawet „trójnik”, pozwalający na korzystanie z samochodowej energii kilku urządzeniom równocześnie. Najlepiej, aby posiadał on wejście do USB, dzięki czemu naładujemy także swój ulubiony odtwarzacz MP3.

Akcesoria do słuchania muzyki

Zresztą idealne dźwięki wydobywające się z odtwarzacza MP3, to ważny element dla niejednego kierowcy i pasażerów, także tych z tylnych siedzeń. Skala inwestycji – w głośniki, odtwarzacz czy innego rodzaju technicznego udogodnienia – jest właściwie nieograniczona. Warto jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju przeróbki dokonywane w nowym samochodzie, poza autoryzowaną stacją obsługi, mogą zakończyć się utratą gwarancji importera pojazdu na określone podzespoły.

Odprężające masaże

Komfort podróżowania z pewnością zwiększą masaże. Nie trzeba zamawiać usług specjalistów lub kupować aut z wyższych segmentów. Wystarczy niewielka inwestycja w specjalne maty masujące, nakładane na siedzenie. Najprostsze urządzenia tego typu kosztują około 100 złotych, a dzięki masażom różnych części ciała, pozwalają odprężyć się zmęczonemu kierowcy. Mają one nierzadko również zastosowanie w domu lub pracy, są przeznaczone dla osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej.

Coś dla pasażera

Wspomniani wcześniej pasażerowie tylnych siedzeń, szczególnie ci najmłodsi, nie będą narzekać z powodu zamontowania na przednich zagłówkach ekraników pozwalających obejrzeć podczas nudnej podróży jakiś film.

Filtry

Alergicy z kolei powinni zwrócić uwagę, by przy wymianie filtra przeciwpyłkowego nabyć filtr węglowy, a nie zwykły. Dzięki temu podróż powinna być bardziej przyjemna.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro