Elektryczny samochód dla dziecka – jaki wybrać?

Elektryczny samochód dla dziecka – jaki wybrać?

Dzieci lubią i chcą naśladować dorosłych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nawet prowadziły samochód! Elektryczne auto sprawi mnóstwo radości nie tylko chłopcom, ale też dziewczynkom. Dziecko ma okazję poznać zasady pracy akumulatora i kierowania pojazdem.

udostępnij

Anna ChmielewskaAnna Chmielewska / 24-09-2015

Dla kogo pojazd elektryczny?

Producent zabawki powinien podać na opakowaniu oraz w opisie wiek, a także wagę potencjalnego, małego użytkownika. Dane są najczęściej orientacyjne. Bardziej chodzi o to, żeby obsługa zabawki nie była zbyt trudna dla dziecka oraz by sprzęt był wytrzymały.

Wybierając, kierujmy się wiekiem szkraba. Im szybszy samochód elektryczny, tym użytkownik powinien być starszy. Podana waga jest umownym parametrem. Jakość jazdy, a przede wszystkim sposób, w jaki auto pojedzie, zależy od terenu. Różne rodzaje podłoża sprawią, że dany samochód z tym samym użytkownikiem będzie się różnie zachowywał.

Kolejnym kryterium wyboru jest liczba siedzeń. Niektóre modele mają jeden fotel, inne – dwa. Opcja dla dwóch osób może lepiej sprawdzić się w przypadku rodzeństwa. Samochody elektryczne różnią się też ceną. Możemy kupić model już do 500 zł, a zdarzają się takie, na które trzeba wydać nawet do 1000 zł.

Teren i szybkość, z jaką dziecko będzie jeździło

Kupując samochód elektryczny, musimy mieć na uwadze dziecko, dla którego pojazd będzie przeznaczony. Każdy z nas najlepiej zna swojego szkraba. W przypadku przygotowywania prezentu lub gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej jest dopytać rodziców. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre dzieci nie będą chciały rozwijać autem dużych prędkości, zaś inne świetnie poradzą sobie z dynamiczną jazdą. Średnia prędkość, którą osiągają samochody elektryczne, wynosi od 3 do 8 km/h.

Słabszy silnik pojazdu wystarczy na podłoże równe, najlepiej pokryte betonem czy powierzchnią utwardzoną. W przypadku jazdy po terenach zielonych konieczny może okazać się zakup samochodu z silnikiem o większej mocy.

Najczęściej spotykanymi modelami są auta z akumulatorami:

  1. 6 V – dobry na asfalt lub inne, twarde nawierzchnie. Czas działania – od 50 do 90 minut.
  2. 12 V – świetne na trudniejszy teren, nieubity, trawiasty. Czas działania – od 30 do 50 minut.

Widać więc, że aby samochód elektryczny jeździł, musi być naładowany. Każdy pojazd jest wyposażony w ładowarkę. Rodzaj modelu auta decyduje o czasie, na jaki sprzęt podłącza się do gniazdka. Oczywiście, im pełniejsza bateria, tym większa energia i prędkość możliwa do osiągnięcia. Jeśli chcemy, żeby samochód był mocniejszy i szybciej jeździł, wybierzmy taki z napędem na tylne koła.

Jakość pojazdu elektrycznego

Samochód, którym dziecko się przemieszcza, musi być bezpieczny, a przede wszystkim niewywrotny. Koła są zwykle wykonane z mocnego plastiku lub z pompowanej gumy. Zdarza się, że obręcze z gumy są nakładane na plastikowe koła. W zdecydowany sposób zwiększa to przyczepność. Każdy pojazd powinien też być wyposażony w pasy bezpieczeństwa.

Sterowanie i dodatkowe akcesoria

Samochody elektryczne, którymi dziecko samo jeździ, są sterowane za pomocą kierownicy, choć niektóre modele mają w ofercie również dodatkowy pilot dla rodzica (potrzebny zwłaszcza na wypadek zmiany toru jazdy). Niektóre samochody mają jeden bieg w przód oraz jeden w tył, inne – dwa biegi w przód. Ruszanie następuje najczęściej po naciśnięciu pedału lub przekręceniu elementu na kierownicy.

Pojazdy mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, w zależności od modelu i nierzadko ceny: wejście na odtwarzacz mp3 lub radio, klakson, lusterka boczne, koszyk lub bagażnik. Mały kierowca może uczyć się zasad kierowania pojazdem już od najmłodszych lat.

Elektryczny samochód dostarczy dziecku mnóstwa radości pod warunkiem, że będzie prawidłowo konserwowany. Należy przestrzegać wytycznych producenta. Niektóre modele muszą być chronione przed określonymi warunkami atmosferycznymi lub być ładowane w określonym czasie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro