Elektroniczny stroik do gitary - jaki będzie najlepszy?
Zdaniem eksperta

Elektroniczny stroik do gitary - jaki będzie najlepszy?

Któż z nas nie marzył, by nauczyć się grać na gitarze… Aby to marzenie zrealizować, potrzebne są chęć i zapał, a i odrobina talentu również się przyda. Przede wszystkim jednak trzeba mieć gitarę.

udostępnij

Robert GucmanRobert Gucman / 20-08-2019

Doświadczeni gitarzyści potrafią sami nastroić gitary. Ci jednak, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grą na tym instrumencie, lub ci, którzy z różnych powodów muszą mieć je nastrojone naprawdę świetnie, muszą skorzystać ze specjalnych przyrządów, które im to umożliwią.

Stary dobry kamerton

Najprostszym i najstarszym urządzeniem, które pomaga w nastrojeniu gitary, jest kamerton. Istnieje kilka jego rodzajów. Najmniej skomplikowany jest kamerton widełkowy, który został wynaleziony w 1711 r. przez brytyjskiego trębacza i lutnistę Johna Shore’a (1662–1752). Przypomina on kształtem widełki z dwoma zębami, w których na końcu trzonka znajduje się maleńka kulka. Kamerton po uderzeniu w niego wpada w wibracje o określonej częstotliwości, które są słyszalne jako dźwięk. To właśnie z nim zestraja się najcieńszą strunę e na piątym progu, a do niej stroi się następne.

Warto dodać, że kamertonów używa się nie tylko do strojenia instrumentów muzycznych. Różne ich typy znajdują zastosowanie w zegarkach, maszynach pomiarowych, a nawet w kalibrowaniu broni. Istnieje również dział medycyny alternatywnej zajmującej się oczyszczaniem i leczeniem człowieka poprzez dźwięki wydawane przez kamertony.

Aby dobrze nastroić gitarę za pomocą kamertonu, trzeba poświęcić trochę czasu i energii. Trzeba też mieć dobry słuch muzyczny. Na szczęście dziś mamy inne urządzenia, które pomogą nam w tym zadaniu.

Nowoczesna elektronika

Dziś strojenie gitary nie jest już takie czaso- i pracochłonne dzięki elektronicznym stroikom i tunerom. Po użyciu ich gitara klasyczna, akustyczna, basowa czy ukulele nabierze znów dobrego brzmienia. Korzystanie z nich jest tak proste, że niemal każdy da sobie z tym radę. Istnieje kilka rodzajów tych urządzeń. Najprostszy to niewielkie urządzenie, które mocuje się do główki gitary za pomocą klipsa, a następnie szarpie struny. Urządzenie samo zmierzy częstotliwość drgań wywołanych ruchem struny i da znać, którą strunę należy podkręcić. Bardzo popularne są także stroiki wyposażone w mikrofon. Podczas koncertów muzycy używają natomiast stroików podłogowych, których uruchamia się… nogą. Ten typ stroików musi się więc charakteryzować solidną budową.

Bardziej zaawansowanymi urządzeniami do strojenia gitar elektrycznych są tunery elektroniczne. Są one zdecydowanie bardziej czułe i „odporne” na warunki zewnętrzne (i właśnie na te czynniki, wraz z czytelnością, powinno się zwrócić uwagę przy zakupie).

Na rynku dostępne są zarówno urządzenia przeznaczone do poszczególnych instrumentów i reagujące na dźwięki odpowiadające strojowi konkretnych strun tych instrumentów, jak i chromatyczne, które reagują na wszystkie dźwięki położone co pół tonu na dwunastodźwiękowej skali chromatycznej.

Dobre opinie zbierają urządzenia japońskiej firmy Korg czy te oznaczone PolyTune pochodzące z duńskiego przedsiębiorstwa TC Electronic. Można również dostać wyroby innych producentów, np. Ortega czy Ibanez.

Stroiki kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Tunery elektroniczne są nieco droższe. Trzeba za nie zapłacić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Warto jednak pamiętać, że tym przypadku bardziej opłaca się kupić sprzęt nieco droższy, ale bardziej czuły i niezawodny.

Online

Wiele osób nie jest w stanie z różnych powodów pozwolić sobie na zakup urządzenia elektronicznego do strojenia instrumentów. Alternatywą dla nich mogą być stroiki internetowe, które działają z poziomu sieci za pomocą przeglądarki internetowej. Mogą one również wypróbować aplikacje na smartfona. W sieci są dostępne dziesiątki, jeśli nie setki takich aplikacji. Należy jednak pamiętać, że większość takich programów i aplikacji działa na zasadzie zbierania dźwięków przez głośnik, a następnie analizowania ich. Dlatego też na ich pomiary mogą wpływać warunki zewnętrzne. Mogą one też być „zbyt wolne” w stosunku do potrzeb grającego.

Dodatki

Każdy szanujący się właściciel gitary wie, że sam instrument to nie wszystko. Potrzebne będą także odpowiednie „części zamienne” i akcesoria. Do tej pierwszej kategorii należy zaliczyć zapasowe struny. Listę zakupów do drugiej kategorii otwierają kostki do grania. Jest to cienka płytka kształtem zbliżona do trójkąta, którą uderza się w struny. Chroni ona skórę na palcach przed pościeraniem i skaleczeniami spowodowanymi energicznymi uderzeniami o struny. Do zabezpieczania instrumentów przed zniszczeniem służą różnego rodzaju futerały i pokrowce. Warto też pomyśleć o statywie, co pomoże w ochronie instrumentu.

Gitarzysta z czasem skompletuje wszystko, co będzie mu potrzebne do uprawiania swojego hobby lub wykonywania swojej pracy. Należy jednak pamiętać, że największym sprzymierzeńcem gitarzysty (i w zasadzie każdego muzyka) jest regularne ćwiczenie swoich umiejętności w grze na instrumencie.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się