Elektroniczne zamki do drzwi – czym się charakteryzują?

Zamki elektroniczne jeszcze nie tak dawno temu były stosowane jedynie w obiektach użytku publicznego. Dlaczego więc teraz uległo to zmianie? Jakie są ich zalety, skoro coraz częściej montuje się je w naszych domach? Podpowiadamy, czym się charakteryzuje elektroniczna wersja i co warto o niej wiedzieć.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 25-05-2015

Połączenie tradycyjnego zamkaze sterowaniem elektronicznym zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zamiast zwykłego klucza otrzymujemy specjalną kartę lub inną formę elektroniczną z zakodowaną informacją umożliwiającą nam odryglowanie zamka. Po odczytaniu niezbędnej informacji impuls elektryczny zwalnia blokadę i w ten właśnie sposób dochodzi do otworzenia drzwi.

Rodzaje zamków elektronicznych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli zamków elektronicznych, różniących się nie tylko wyglądem, ale także wielkością i ceną. Poniżej przedstawiamy rodzaje warte naszej uwagi.

Zamki biometryczne – otwierane są za pomocą zakodowanego wcześniej odcisku palca. W tym celu wystarczy jedynie przyłożyć kciuk do czytnika, czekając, aż zostanie zidentyfikowany. Jako alternatywnego systemu możemy użyć klawiatury numerycznej. Czytnik laserowy, w który jest wyposażone to urządzenie, jest w stanie zapamiętać ponad sto wzorów linii papilarnych, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywany dla większej ilości osób.

Zamki na kartę zbliżeniową– w tym przypadku zamiast klucza używa się karty typu pay-pass. Jest to bardzo powszechna metoda ciesząca się niezwykle dużą popularnością. A wszystko z uwagi na to, że można korzystać z niej nie tylko w przypadku drzwi zewnętrznych, ale również i wewnętrznych.

Zamek sterowany telefonem komórkowym – równie ciekawą alternatywą jest zdalne otwieranie i zamykanie drzwi przy użyciu telefonu. Przydatne zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy dzieci w wieku szkolnym, a my sami często bywamy poza domem. Taki zamek wiele nam wtedy ułatwia, ponieważ wystarczy jedynie przesłać dziecku specjalny kod dźwiękowy, który szybko otworzy drzwi.

Zamek z kluczem chipowym – tego typu zamek możemy otworzyć jedynie za pomocą specjalnego piórowego klucza, gdzie zatopiony jest elektroniczny chip. Kiedy włożymy go do specjalnego gniazda, wysyła on elektroniczny sygnał sygnalizujący zapaleniem się diody, po czym następuje odryglowanie drzwi.

Zalety zamków elektronicznych

Choć wiele osób nadal korzysta z tradycyjnych zamków i stroni od nowoczesnych rozwiązań, to jednak zamki elektroniczne cieszą się dużym powodzeniem. Ich największą zaletą jest możliwość szybkiego programowania. Dlatego też, jeśli zdarzy się, że z różnych przyczyn chcemy unieważnić poszczególne prawa dostępu do naszych drzwi, to w łatwy i szybki sposób możemy tego dokonać. Kolejnym pozytywem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa domowników. Nowoczesne zamki elektryczne wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, między innymi automatyczne zamykanie czy zabezpieczenie przed włamaniem. Są także modele, które w razie potrzeby ewakuacji samoistnie cofają zatrzask oraz rygiel. Dzięki temu jesteśmy w stanie otworzyć zamek tylko poprzez pociągnięcie klamki.

Odpowiadając na potrzeby rynku, producenci przygotowują coraz to ciekawsze i wygodniejsze elektroniczne rozwiązania. Pamiętajmy jednak, że wybierając konkretny model, musimy dokładnie przeanalizować poszczególne kryteria. Poza ceną warto wziąć pod uwagę także sposób montażu oraz materiał, z jakiego wykonane są drzwi i jaka jest ich grubość. Równie niezbędne będzie dopasowanie wyglądu zamka do aranżacji naszego wnętrza. Nie każdy model bowiem charakteryzuje taki styl, jaki przypadnie nam do gustu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro