Ekspres ciśnieniowy do 200 zł – przegląd

Kawę w zaciszu domowym możemy parzyć na różne sposoby, m.in. za pomocą ekspresu. Tylko jakiego ekspresu użyć? Dziś skupimy się na ekspresach ciśnieniowych – kawa jest parzona w urządzeniu pod zwiększonym ciśnieniem. Ekspresy ciśnieniowe mogą kosztować od około stu kilku złotych do nawet kilku tysięcy. Dziś jednak skupimy się na budżetowych ekspresach i nasz zakup zamkniemy w kwocie 200 złotych.

Mikołaj Barbanell Mikołaj Barbanell / 26-07-2016 / aktualizacja: 13-11-2018

Ekspres ciśnieniowy pozwoli nam zaparzyć różne rodzaje kawy w domowym zaciszu. Jednak przy ustalonym budżecie 200 złotych musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W tanich modelach najczęściej będziemy używać kawy mielonej, saszetek lub ewentualnie kapsułek. Takie ekspresy są pozbawione młynka. Zdecydowanie może nam też zabraknąć funkcji spieniania mleka. Jednak w tym przypadku decydujemy się na rozwiązanie “coś kosztem czegoś”, bo liczy się przede wszystkim nasz niewielki budżet.

Petra KM 36.07

Zestawienie zaczynamy od budżetowego ekspresu Petra KM36.07 o ciśnieniu 3 barów. Do parzenia naszego ulubionego napoju będziemy wykorzystywać kawę w saszetkach – z ekspresem kompatybilne są saszetki Senseo. Samo urządzenie wygląda klasycznie i budżetowo. Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego w czarnym kolorze. Po boku są wystające przyciski. Zarówno kratka ociekowa, jak i pojemnik na wodę są wyjmowane. Znacząco ułatwia to dbanie o czystość ekspresu. Zbiornik na wodę ma pojemność 0,6 litra – według producenta z tej ilości wody możemy przygotować pięć filiżanek kawy. Jednocześnie kawa w saszetkach jest dozowana przez ekspres – na filiżankę przypada 7 gram. Aktualnie za ekspres ciśnieniowy Petra KM 36.07 zapłacimy około 160 złotych.

Severin 5978

Teraz nieco solidniejszy, 3,5-barowy ekspres ciśnieniowy Severin 5978. Wykonany jest z tworzywa sztucznego, elementów metalowych i szklanych. Obudowa jest w kolorze czarnym. Ekspres ciśnieniowy Severin 5978 służy do przygotowywania espresso w domowym zaciszu i przy niewielkich kosztach. W zestawie mamy dzbanek z podziałką na filiżanki – mieszczą się w nim cztery porcje espresso. Do ekspresu używamy kawy zmielonej, a miarkę również mamy w zestawie. Warto dodać, że do dyspozycji mamy też dyszę do spieniania mleka – dzięki temu przygotujemy cappuccino. Płytka, jak i tacka ociekowa są zdejmowane. Co sprawia, że wraz z nasadką dyszy są niesamowicie łatwe w czyszczeniu. Obecnie za ten ekspres ciśnieniowy zapłacimy około 180 złotych.

DeLonghi EDG305

Nawet wśród budżetowych modeli ekspresów ciśnieniowych nie mogło zabraknąć włoskiego producenta, czyli DeLonghi. Pod lupę weźmiemy DeLonghi EDG305, czyli 15-barowy ekspres ciśnieniowy. Urządzenie jest kompaktowych rozmiarów i powinno zmieścić się niemal w każdej kuchni. Obudowa, wykonana z tworzywa sztucznego, może być: biało-czarna, czarno-beżowa i biało-czerwona. Jeśli chodzi o kawę, to w tym przypadku stosujemy kapsułki Nescafe Dolce Gusto. Daje to nam szeroki wybór rodzajów kaw (m.in. espresso, cappuccino, latte macchiato). Zbiornik na wodę ma pojemność 0,8 litra, a tacka ociekowa jest regulowana – możemy ją dostosować w zależności od wybranego rodzaju kawy. Warto dodać, że ekspres wyposażony jest w tryb czuwania. Po pięciu minutach bezczynności urządzenie się wyłącza. Obecnie ten model możemy znaleźć na Allegro w przedziale do 200 złotych. Należy jednak pamiętać, że aby rozkoszować się zaparzoną kawą, będziemy potrzebowali kapsułek Nescafe Dolce Gusto.

Amica Espris CD1011

Teraz czas na budżetowy ekspres od polskiego producenta sprzętu AGD. Chodzi o model Amica Espris CD1011. Jest to 5-barowy ekspres ciśnieniowy, wykonany głównie z tworzywa sztucznego. Wyposażony jest jednak w szklany zbiorniczek o pojemności 0,24 litra. Ponadto w zestawie znajduje się sitko na cztery filiżanki kawy i miarka. Na uwagę w tym budżetowym ekspresie zasługuje na pewno funkcja System Super Crema – umożliwia wykonanie kawy z gęstą i pyszną pianką. Ekspres oferuje też funkcję podgrzewania filiżanek, a za jego pomocą otrzymamy również wrzątek. To bardzo przydatna opcja, gdy będziemy mieli ochotę na herbatę. Ponadto ekspres ma też funkcję cappuccino. Amica Espris CD1011 to urządzenie, które sprawdzi się w niejednej kuchni. Jednocześnie jego koszt jest naprawdę niewielki. Na Allegro kupimy ten ekspres ciśnieniowy już za około 120 złotych.

Petra KPA 45

Na końcu zestawienia znajduje się kolejny model ekspresu ciśnieniowego od firmy Petra. Podobnie jak poprzedni ekspres, ten również parzy kawę w saszetkach Senseo. Jeśli chodzi o wykonanie, to producent zastosował tutaj głównie tworzywo sztuczne. Obudowa jest w kolorze czarno-srebrnym. Ekspres Petra KPA 45 ma ciśnienie 2 barów. Warto docenić możliwość parzenia dwóch kaw jednocześnie. Ponadto mamy też dostępne pokrętło do regulacji wielkości parzonej kawy – od 50 do 300 ml. Jeśli chodzi o zbiornik na wodę, to ma zadowalającą pojemność 1,3 litra. Brak wody w ekspresie sygnalizuje dioda LED. Kratka ociekowa jest zaś wykonana ze stali nierdzewnej i łatwa w czyszczeniu. To jednak nie koniec funkcjonalności tego urządzenia. Ekspres wyposażony jest w program odkamieniający. Ponadto System Perfect Crema umożliwia uzyskanie pianki na naszej kawie. Aktualnie ekspres Petra KPA 45 to wydatek rzędu 180 złotych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro