Ekologiczne naczynia w domu

Czy kiedykolwiek pomyślałeś o tym, że w twojej kuchni nie tylko energooszczędna zmywarka, lodówka i kuchenka mogą być ekologiczne? Możesz stać się bardziej eko korzystając z „zielonych” desek do krojenia, akcesoriów kuchennych, a nawet zastawy stołowej. Poniżej lista akcesoriów kuchennych codziennego użytku w wersji eko.

Marta Zych Marta Zych / 21-08-2015

Ekologiczne deski do krojenia

Kupując deskę do krojenia, najlepiej wybierz tę wykonaną z drewna. Drewniane deski charakteryzują się dużą wytrzymałością, noże się na nich nie tępią i, w przeciwieństwie do desek plastikowych, nie są siedliskiem bakterii i zarazków. Najlepsze ekologiczne deski wykonuje się z bambusa – rośliny o drewniejących łodygach, która szybko rośnie i po ścięciu nie wymaga ponownego sadzenia.Bambusowe deski do krojenia wkomponują się w wystrój każdej kuchni.

„Zielona” zastawa

Ekologiczną zastawę stołową możesz używać albo do serwowania codziennych posiłków, albo na specjalne okazje. „Zielone” talerze produkuje się ze szkła nadającego się w 100% do ponownego przetworzenia lub z ekologicznej ceramiki. Eko zastawa wytworzona ręcznie będzie nie tylko przyjazna środowisku, ale stanie się też pięknym elementem wystroju kuchni.

Szklanki do ponownego przetworzenia

Jeśli zakupiłeś już ekologiczną zastawę, uzupełnij ją szklankami wykonanymi z materiału w 100% nadającego się do ponownego przetworzenia. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji szklanek jest szkło, ale możesz poszukać również kubków ceramicznych, bambusowych lub wykonanych z otrąb.

Bionaczynia do zjedzenia

Na wyposażeniu kuchni warto mieć też naczynia jednorazowe. Wykorzystasz je na domowej imprezie, grillu, czy przyjęciu dziecięcym. Ekotalerze, miski i miseczki wykonane z otrębów pszennych po użyciu można przeznaczyć na kompost lub nawet je… zjeść. Bionaczynia są bezpieczne, bo ani się nie tłuką, ani nie parzą w dłonie, kiedy położy się na nich gorącą potrawę. Powinny zagościć w każdym domu – nie tylko na dziecięcym przyjęciu w ogrodzie.

Ekologiczne akcesoria kuchenne i naczynia

Przybory kuchenne wykonane z palisandru są wytrzymałe i odporne na zniszczenia, a także łatwe do czyszczenia. Wystarczy umyć je pod wodą i osuszyć ręką. Ekologiczne akcesoria mogą być również wykonane z bambusa i stali nierdzewnej. Stal nierdzewna nie zawiera szkodliwej substancji BPA (obecnej w niektórych produktach plastikowych) i nie „zapamiętuje” zapachów.

Ekologiczne metalowe miski

Miski wytworzone z metaluświetnie prezentują się w kuchni i mogą służyć jako naczynia, w których podaje się pieczywo lub owoce. Metalową miskę możesz wykorzystać też jako serwetnik. Do kuchni wybieraj miski ekologiczne nadające się do ponownego przetworzenia. W sklepach znajdziesz je w różnych rozmiarach i kolorach.

Silikonowa mata do pieczenia

Zamiast za każdym razem, kiedy coś pieczesz używać papieru do pieczenia, kup specjalną silikonową matę do pieczenia. Potrawy przyrządzane na macie do niej nie przywierają – nie musisz więc dodatkowo smarować maty tłuszczem. Silikonowe maty wytrzymują wysokie temperatury, są wytrzymałe i dostępne w różnych rozmiarach i kolorach.

Pojemniki do przechowywania żywności w ekologicznym stylu

Najwygodniejsze do przechowywania żywności wydają się plastikowe pojemniki, jednak nie są one tak zdrowe i ekologiczne, jak pojemniki szklane. W szklanym naczyniu możesz przechowywać nawet bardzo aromatyczne potrawy, a potem tylko je przepłukać, żeby nie było czuć zapachu. Szkło w 100% można ponownie wykorzystać do produkcji kolejnych opakowań lub naczyń.

Gotowanie w stylu eko

Garnki jako niezbędne wyposażenie każdej kuchni też mogą być eko. Jednym z najbezpieczniejszych materiałów, z którego produkuje się garnki jest glina. Wytwarza się z niej ceramiczne naczynia do gotowania i smażenia. Kupując ceramiczne garnki, wybieraj tylko te matowe. Świecące (glazurowane) mogą mieć dodatek szkodliwych substancji jak kadm i ołów.

Maty i serwetki z ekologicznych materiałów

Do ekologicznych naczyń kuchennych można zaliczyć też dodatki codziennie używane w kuchni, jak np. maty na stoły, podkładki pod kubki i serwetki. Zamiast plastikowych podkładek pod talerze i szklanki, używaj mat bambusowych lub lnianych. Serwetki papierowe zamień na wytrzymałe serwetki lniane.

Wybierając ekologiczne naczynia do domu, dbasz nie tylko o środowisko, ale również o swoje zdrowie. Naczynia i sztućce wykonane z drewna i stali nierdzewnej są o wiele bezpieczniejsze i zdrowsze niż ich plastikowe odpowiedniki.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro