Ekologiczna wyprawka dla dziecka

Ekologiczna wyprawka dla dziecka

Skompletowanie wyprawki dla niemowlęcia nie jest rzeczą prostą. Dodatkowych trudności możemy się spodziewać, jeśli chcemy, by zestaw najpotrzebniejszych rzeczy był ekologiczny. Zobaczmy zatem, na co zwrócić uwagę przy kompletowaniu ekologicznej wyprawki dla dziecka.

udostępnij

Ewa RycerzEwa Rycerz / 01-02-2018

Dlaczego warto postawić na ekologię?

Nie ma co się oszukiwać – większość rodziców jest przyzwyczajonych do jednorazowych pieluszek, nierzadko sięgają też po kosmetyki z najniższych półek. Dopiero kiedy przełamią opór do naturalności i sprawdzą skład takich produktów, okazuje się, że mogą one mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Alternatywą jest ekologia. Nie oznacza to od razu, że trzeba cofnąć się do epoki kamienia łupanego i zrezygnować z kosmetyków czy pieluch. Współczesna ekologia to bowiem dbanie o środowisko i zdrowie przy pomocy nowoczesnych rozwiązań.

Pieluchy wielorazowe i jednorazowe

Dla ekologicznych rodziców podstawą wyprawki są wielorazowe pieluszki. W tej kwestii jest kilka rozwiązań. Pierwszy to pieluchy tetrowe. Pamiętają je zapewne mamy obecnych 30-latków. Kiedyś zakładanie odpowiednio złożonej tetry było standardem. Teraz eko-rodzice wracają do tego rozwiązania, ale z tą różnicą, że na tetrę zakładają tzw. kieszonkę, czyli pokrycie wykonane z materiału syntetycznego bądź wełny. W ten sposób zapobiegają przeciekaniu. Zamiast tetry można zainwestować we wkłady z bambusa, mikrofibry, bawełny. Sam wkład to oczywiście nie wszystko – ważna jest także kieszonka.

Ogromną zaletą pieluszek wielorazowych jest ich wygląd. Kieszonki nie są białe – mogą być uszyte z materiałów w przeróżne wzory. W zależności od preferencji można jeszcze wybrać ochraniacze wełniane. Materiał ten pozwala skórze oddychać, zapobiegając poceniu się pupy i odparzeniom.

Przed zakupem zawsze należy sprawdzić rozmiar. Pieluszki wielorazowe dostępne są w różnych, podobnie jak te jednorazowe. Zapinane są na napy – mają je zresztą wszyte w kilku miejscach, dzięki czemu rosną razem z dzieckiem. Nie ma co się obawiać o przeciekanie, gdyż ochraniacze mają wszyte gumki zapobiegające przemakaniu.

Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami pieluch wielorazowych, a ekologia jest dla nas ważna, dobrym pomysłem będzie wypróbowanie ekologicznych pieluszek jednorazowych. Alternatywą dla wielorazówek mogą być te marki Bambo Nature. Produkt tego typu jest wykonany z wykorzystaniem nowoczesnej, przyjaznej środowisku technologii, dlatego pieluszki są przyjemne dla delikatnej skóry dziecka. Nie są sztucznie bielone i nie wywołują uczuleń, dodatkowo sprzyjają naturalnemu przepływowi powietrza, zapobiegając w ten sposób odparzeniom.

Kosmetyki

W pielęgnacji niemowlęcia ważną rolę odgrywają kosmetyki, szczególnie jeśli skóra dziecka przejawia tendencję do przesuszania się lub atopii. W takim przypadku najlepiej wybierać te produkty, które mają naturalne, przyjazne składy. Jednocześnie muszą być maksymalnie odżywcze. Podstawą jest kompozycja składników. Powinna być oparta o naturę, bez rakotwórczych komponentów (np. tlenku etylenu).

Dobrym produktem jest płyn do kąpieli marki Anthyllis z wyciągiem z hibiskusa i proteinami ryżu. Kosmetyki tej marki posiadają certyfikat ICEA. Również płyn marki Pure Beginnings jest godny polecenia. W składzie nie znajdziemy substancji PEG, konserwantów czy barwników. Podstawą receptury są olejki, naturalne wyciągi i ekstrakty (np. olej z baobabu, geranium czy oliwa z oliwek). Kolejną opcją jest mydło marsylskie, produkowane wyłącznie z naturalnych składników i przeznaczone dla wyjątkowo delikatnej skóry. Skutecznie czyści, nawilża i odżywia.

Jak znaleźć ekologiczny kosmetyk dla dziecka? Zwracajmy uwagę na informacje na opakowaniu. Znaki EcoCert lub BIO naprowadzą nas na odpowiednią ścieżkę.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro