Ekologiczna fontanna solarna. Czy warto?

Ekologiczna fontanna solarna. Czy warto?

Woda w przydomowym oczku wodnym, zwłaszcza obsadzonym roślinami, wymaga regularnego napowietrzania oraz filtrowania. W tym celu musimy zainstalować w nim pompę wodną, dzięki której woda będzie w nieustannym ruchu i nie pokryje się glonami. Przedstawiamy solarne modele pomp z funkcją fontanny i podpowiadamy, dlaczego warto wybrać jeden z nich.

udostępnij

Olga ŚmiełowskaOlga Śmiełowska / 28-06-2016

Jak działa pompa?

Pompa wodna to urządzenie pomagające utrzymać równowagę biologiczną w oczku wodnym, zwłaszcza niewielkim, przez nieustanne wprawianie wody w ruch. Dzięki temu jest ona lepiej napowietrzona. Co więcej, niektóre pompy zasilają wbudowany filtr, który zapobiega mętnieniu wody i pojawianiu się w oczku wodnym glonów. Jeżeli wybierzemy model z systemem fontannowym lub kaskadowym, dodatkowo zwiększy on atrakcyjność całego układu wodnego. Klasyczne pompy zasilane są z gniazdek elektrycznych o mocy 230 V, ale znajdziemy również wersje niskonapięciowe z transformatorem, które potrzebują jedynie 12 lub 24 V. Ich największą wadą jest jednak ciągły pobór energii, a zatem do zwiększenia rachunków za prąd. Idealnym rozwiązaniem są fontannowe pompy solarne wyposażone w specjalne moduły (panele) słoneczne, które pochłaniają światło i wprawiają urządzenie w ruch. Gwarantują one, że eksploatacja będzie całkowicie darmowa.

Fontanna w pompie wodnej

Pompy fontannowe, w przeciwieństwie do pomp z wbudowanym filtrem, muszą zasysać czystą wodę. W tym celu na wejściu do urządzenia montuje się gąbki lub siateczki o gęstym splocie, które zatrzymują zanieczyszczenia i zapobiegają zapychaniu się dysz. Co ważne, pompy solarne z systemem fontannowym montuje się na podwyższeniu, a nie na dnie, gdzie zbiera się najwięcej mułu. Alternatywą są nowoczesne modele pływające po powierzchni. Większość urządzeń tego typu umożliwia kilkustopniową regulację pracy tryskacza, czyli otworu, z którego wyrzucana jest woda. Trzeba jednak pamiętać, że fontanny solarne mogą samoczynnie zmieniać wysokość słupa wody w zależności od tego, ile energii słonecznej będzie docierać do paneli. Przy dużym zachmurzeniu oraz po zmroku pompa pracuje mniej efektywnie, co jest jej jedyną wadą. Efektowne są fontanny solarne z diodami LED, które dodatkowo podświetlają urządzenie po zmroku.

  • Fontanna solarna Blumfeldt. Panel słoneczny o mocy 3 W i powierzchni fotowoltaicznej 700 cm². Do 4 godz. pracy na zasilaniu akumulatorowym. Maksymalna wydajność: 250 litrów na godzinę. Maksymalna wysokość słupa wody: 1,2 m. Regulacja mocy pompy i wysokości słupa wody. Regulowane dysze spryskiwacza (4 szt.). Wieniec świetlny LED. Cena: ok. 300 zł.

  • Fontanna solarna Esotec Rimini-S. Panel słoneczny o mocy 2 W, napięcie znamionowe 6 V. Pracuje bez akumulatora, pompa uruchamia się po podłączeniu modułu solarnego. Maksymalna wydajność: 175 litrów na godzinę. Maksymalna wysokość słupa wody: 0,7 m. W zestawie 4 rury wznoszące i 4 nasadki dysz do zmiany kształtu fontanny. Cena: ok. 150 zł.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając fontannową pompę zasilaną energią słoneczną, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na żywotność panelu solarnego. Może ona wynosić nawet do 6000 godzin, co jest o tyle ważne, że tego typu urządzenie jest dość drogie i powinno posłużyć nam dłużej, niż jeden sezon. Warto wziąć pod uwagę również moc pompy, która ma bezpośredni wpływ na jej efektywność, czyli to, ile wody jest w stanie przepompować w ciągu godziny. W sklepach są pompy kilkunasto-, a nawet kilkusetlitrowe. Przy wyborze powinniśmy się kierować wielkością zbiornika, w którym zamierzamy umieścić urządzenie. Istotna jest również wysokość podnoszenia wody, która może być nawet o ½ niższa niż wartość podana na opakowaniu. Ma na to wpływ m.in. ukształtowanie oczka, sposób poprowadzenia przewodu tłoczącego wodę (wzniesienia i zakola są niepożądane), a także jego średnica i długość.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro