Egzotyczne drzewka w twoim domu

Roślinność w domu tworzy niezwykły klimat. Dodaje uroku miejscom, które na pozór wydają się nudne i bezużyteczne. Potrafi też tchnąć życie w nawet najbardziej smutne pomieszczenia, nadając im charakter i powiew radości. Roślinność w mieszkaniu to nie tylko piękna ozdoba, ale również korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dziś zamiast na kwiatach doniczkowych, które ma prawie każdy z nas, skupmy się na drzewkach, w dodatku tych egzotycznych.

Katarzyna Krupka Katarzyna Krupka / 07-11-2016

Mandarynka

Mandarynka to nieziemsko pachnące drzewko cytrusowe, które do Europy trafiło już na początku XIX wieku. Jeśli wydaje ci się, że uprawa cytrusów w domu jest trudna, jesteś w błędzie. Musisz im zapewnić przede wszystkim odpowiednią glebę. W tym przypadku najlepsza będzie ziemia próchnicza, lekko kwaśna. Mandarynka wymaga również delikatnego podlewania i dużej ilości światła. Uwaga – jeśli masz kuchenkę gazową, nie hoduj mandarynki w jej pobliżu. Gaz dla tej rośliny jest śmiertelnie trujący.

Drzewko bonsai

Drzewka bonsaito bardzo wymagające i delikatne rośliny, które najlepiej czują się w pobliżu naturalnego światła. Parapet więc będzie dla nich idealnym miejscem. Optymalne podłoże dla drzewka bonsai, które zapewni mu optymalny wzrost, to mieszanina gruboziarnistego piasku, gliny i torfu. Bardzo istotną częścią procesu pielęgnacyjnego jest podlewanie – podłoże nigdy nie powinno być przesuszone, dlatego w wielu przypadkach zaleca się codzienne podlewanie.

Oliwka europejska

Jej naturalnym środowiskiem jest basen Morza Śródziemnego, ale oliwka europejska może być hodowana także w warunkach domowych. Dużą uwagę przyciągają jej liście o bardzo charakterystycznym, srebrno-zielonym kolorze. To bardzo łatwa w uprawie roślina, gdyż jest odporna na brak wody i silny wiatr – w przypadku domowej rośliny oczywiście na przeciągi w mieszkaniu. Oliwka europejska lubi jasne, nasłonecznione pomieszczenia.

Bananowiec

Bananowiec osiąga wysokość nawet do 6 metrów. To drzewko o pięknych, dużych liściach, które w ciepłych pomieszczeniach będą ozdobą przez cały rok. Roślina lubi gleby kwaśne i wilgotne. Dzrewko swoją okazałością zachwyca wszystkich. Latem może stać bezpośrednio na słońcu, ale zimą warto zapewnić mu ciepły kąt w mieszkaniu.

#

egzotyczne_drzewka_w_twoim_domu.jpg

Ręka Buddy

To drzewo niezwykłe, o pięknych liściach i niezwykłych owocach. Ręka Buddy to drzewko, które potrzebuje 8 godzin światła dziennego do prawidłowego rozwoju. Powinno być chronione przed wiatrem oraz zbyt wysokimi i zbyt niskimi temperaturami. Zwłaszcza w okresie letnim wymaga stałego podlewania. Roślina nazywana jest „ręką Buddy” ze względu na kształt swoich owoców. W Japonii pełniła przez wieki nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i religijną.

Zielone zdrowie

Rośliny i kwiaty doniczkowe wykazują zarówno właściwości ozdobne, jak i zdrowotne. Potrafią oczyścić powietrze ze szkodliwego dwutlenku węgla i innych substancji związanych z zanieczyszczeniem środowiska. W zamian dostarczają tak potrzebny nam tlen, dzięki czemu poprawiają jakość powietrza w mieszkaniu i zwiększają jego wilgotność.

Co więcej, niektóre gatunki roślin poprawiają koncentrację, dodają energii i wigoru. Są wśród nich również takie, które odprężają i ułatwiają zasypianie. Zostało udowodnione, że zieleń bardzo pozytywnie wpływa na psychikę, a nawet poprawia funkcjonowanie organizmu (np. układu krążenia). Można zatem powiedzieć bez przesady, że kwiaty to naturalne lekarstwo – zarówno dla duszy, jak i ciała.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro