Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Efekty specjalne w decoupage

Decoupage nie polega tylko na przyklejeniu papieru na przedmiot. W tej technice dąży się do osiągnięcia takiego efektu, żeby dana rzecz wyglądała, jakby wykonano ją z innego materiału niż jest, miała widoczne ślady zużycia i patynę minionego czasu.

Małgorzata Margas
Małgorzata Margas 14-06-2018

Czas czytania: 6 min

zamknij

Efekty specjalne w decoupage

Efekt starości można uzyskać za pomocą wielu metod. Najczęściej są to przecierki, które sprawiają wrażenie, jakby przedmiot przez lata był użytkowany przez wiele osób. Innym sposobem jest zastosowanie krakli (spękań), dzięki którym powierzchnia wygląda na popękaną i zużytą. O innych efektach stosowanych w technice decoupage’u przeczytaj poniżej. efekt 1

Efekt patyny

Można uzyskać na każdej powierzchni, stosując kilka preparatów. Dostępne są zestawach lub każdy produkt trzeba kupić osobno. Najczęściej są to podkład, farba, sól patynująca i lakier.

 • Podkład zabezpiecza dekorowany przedmiot przed składnikami patyny, żeby nie wchodziły z nim w reakcję (np. metal może zacząć rdzewieć), chroni przed powstawaniem przebarwień, a ponadto zwiększa przyczepność farby.
 • Farba – w tym przypadku jest kilka możliwości. Albo kupujemy farbę akrylową zawierającą drobinki metalu, albo proszek żelazny, który należy wymieszać z farbą lub pastą (np. gesso).
 • Patyna to odczynnik w postaci cieczy. Może być w buteleczce z atomizerem (wtedy spryskujemy powierzchnię) lub z dozownikiem (skrapiamy powierzchnię). Odczynnik nanosimy na mokrą farbę, działa wtedy szybciej. Wraz z wysychaniem pojawi się efekt patyny.
 • Lakier służy do zabezpieczania powierzchni, jednocześnie zatrzymuje proces utleniania farby.

W zależności od producenta preparaty różnią się pojemnością i ceną. Różne też są konfiguracje zestawów, np. proszek żelazny i dwie buteleczki patyny w różnych kolorach lub zestaw trzech kolorów farb i proszek itp. Można też kupić oddzielnie proszek żelazny, oddzielnie odczynniki.

Prostszą wersją jest zestaw pięciu farb akrylowych w kolorach umożliwiających namalowanie efektu patyny.

Efekt patyny zrobiony na gęsiej wydmuszce. patyna

Efekt rdzy

Można uzyskiwać na papierze, drewnie, plastiku, styropianie, szkle i metalu. Służą do tego, podobnie jak do uzyskania efektu patyny, systemy albo pojedyncze produkty.

 • Systemy składają się najczęściej z proszku żelaznego oraz specjalnego odczynnika w postaci ciekłej (lub kilku odczynników, w zależności od producenta). Najpierw miesza się proszek z pastą lub posypuje nim klej albo farbę. Po wyschnięciu polewa się odczynnikiem i zostawia do wyschnięcia nawet na dobę.
 • Pojedyncze preparaty (proszek żelazny, odczynnik) stosuje się tak jak kupowane w zestawach.
 • Rdzę w płynie stosuje się na metal, wystarczy nią polać metalową powierzchnię, efekt natychmiastowy.

Efekt rdzy zrobiony na płycie MDF. rdza

Efekt imitacji słojów drewna

Uzyskamy przy użyciu gumowego przyrządu do słojowania (może mieć szerokość 10 lub 13 cm). Stosuje się go na farbach, pastach i masach strukturalnych. Zasada działania jest prosta, ale trzeba nabrać trochę wprawy w posługiwaniu się przyrządem, aby słoje dobrze się prezentowały. Najpierw malujemy powierzchnię wybranym kolorem i zostawiamy do wyschnięcia. Następnie kładziemy drugą warstwę farby w innym kolorze i na mokrej farbie prowadzimy przyrząd tak, aby zbierał ją, tworząc słoje. Ich długość lub sęki zależą od sposobu prowadzenia przyrządu. Jeśli nie będziemy zadowoleni z efektu, wygładzamy farbę pędzlem i robimy słoje jeszcze raz.

Efekt słojów drewna zrobiony na płycie meblowej. deska

Efekt metalu

Uzyskujemy, stosując tzw. szlagmetal, który występuje w arkuszach, rolce i płatkach. Upraszczając, mówi się o złocie i złoceniach, ale szlagmetal może mieć również kolor srebra, miedzi, czasami można kupić mieszankę tych kolorów. Do pozłocenia przedmiotu lub detalu, oprócz płatków metalu, potrzebne są klej do złoceń oraz lakier.

 • Najwygodniejsze i dające najlepsze efekty są arkusze o wymiarach 14 x 14 cm. Pokrywają dokładnie powierzchnię, a łączenia między kawałkami są słabo widoczne. Więcej pracy jest z drobnymi płatkami, którymi posypuje się dekorowaną powierzchnię i rozprowadza miękkim pędzlem. Folia na rolce ma szerokość 11 cm i długość 2 m. Składa się z dwóch warstw: cieniutkiej złotej folii i drugiej grubszej, która jest nośnikiem złota. Przykładamy złotą folię na posmarowaną klejem powierzchnię i lekko dociskamy warstwę nośnika miękką szmatką. Powierzchnia jest pokryta delikatnym obłokiem złota.
 • Klej nanosimy na wybrane miejsce i zostawiamy na około pół godziny (może być dłużej). Powinien zrobić się przezroczysty, ale nadal lepki (w zależności od producenta lepkość może się utrzymywać przez kilka godzin). Szlagmetal nanosimy miękkim pędzelkiem, dociskamy do powierzchni i wygładzamy.
 • Pozłoconą powierzchnię zabezpieczamy specjalnym lakierem do złoceń. Takie lakiery są bezwodne, tworzą trwałą powłokę, nie zmieniając koloru ani blasku złoceń.

Efekt złoceń zrobiony na styropianie. złocenie

Efekty patyny i rdzy są podstawowymi składnikami w nowej technice będącej odmianą decougae’u – mixed media. Złocenia są niezastąpione w zdobieniu ikon i dekoracji świątecznych, a dzięki prostemu przyrządowi do efektu desek zwykłą płytę można zamienić w kawał solidnego drewna. To z pewnością nie koniec pomysłów producentów na nowe preparaty do tworzenia fantastycznych dekoracji w technice decoupage’u.

efekt specjalny

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Kolekcje i sztuka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro