Efektowne dekoracje okien, czyli co zamiast zasłon

Choć zasłony i firany stanowią najczęstsze wyposażenie naszych mieszkań i ważny element dekoracyjny, istnieje znacznie więcej sposobów na ciekawe udekorowanie nie tylko okien, ale też przestrzeni wokół nich. Drewniane rolety, girlandy świetlne, naklejki na szkło, tiulowe pompony to tylko niektóre nich. Podpowiadamy, jak w niebanalny sposób odmienić charakter naszych okien.

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 22-02-2016

Okna pełne światła

Odpowiednio udekorowane okna nie tylko estetycznie wyglądają, ale także zapewniają odpowiedni dopływ dziennego światła. Są prawdziwą wizytówką domu, mogą nawet odmienić charakter całego wnętrza. Nie jest to jednak proste zadanie, a na wybór dekoracji ma wpływ wiele czynników. Należy wziąć pod uwagę m.in. to, jaką funkcję ma pełnić pomieszczenie, w którym znajdują się okna, jakie jest jego nasłonecznienie i w jakim stylu zostało urządzone.

Mocno nasłonecznione pomieszczenie nie może zostać pozbawione zarówno zasłon, jak i rolet, ponieważ pełnią one funkcję ochronną. Zapobiegają nagrzewaniu się wnętrza, a także ułatwiają pracę – dzięki nim światło nie odbija się od ekranu laptopa czy okularów. Warto się także zastanowić nad tym, czy wybrane przez nas akcesoria dekoracyjne nie będą utrudniały otwierania okien lub groziły wypadnięciem, gdy zostanie ono otwarte.

Co zamiast zasłon i firan

Jeśli rezygnujemy ze standardowych okien oraz zasłon, powinniśmy w ich miejsce wybrać rolety. Producenci oferują wiele różnych modeli różniących się między sobą wyglądem, a także sposobem montażu oraz użytkowania. poniżej opisujemy kilka najpopularniejszych.

  • Rolety rzymskie: wykonane ze sztywnej tkaniny zasłonowej lub woalowej, podnoszone za pomocą sznurka lub łańcuszka. Rolety zasłonowe przepuszczają niewiele światła (szczególnie te o ciemnym kolorze), a woalowe dają niewiele prywatności.
  • Żaluzje poziome: umożliwiają regulację kąta nachylenia lameli (poziomych elementów, z których są wykonane), a przez to kontrolę ilości światła docierającego do pomieszczenia. Ze względu na cenę najchętniej wybierane są żaluzje aluminiowe, ale wykonane z drewna prezentują się dużo bardziej elegancko i są wytrzymalsze.
  • Żaluzje pionowe: wykonane z szerokich pasów ze sztywnego tworzywa, które gwarantuje mocne zaciemnienie. Umożliwiają regulację kąta nachylenia lameli oraz całkowite zsunięcie rolet za pomocą sznurka lub łańcuszka.

Niebanalne dekoracje

Jeżeli zależy nam na tym, by nasze okna wyglądały zachwycająco, możemy wykorzystać kilka prostych, ale efektownych ozdób. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju zawieszki, girlandy, łańcuchy świetlne oraz drobiazgi DIY („Do it yourself”, czyli „Zrób to sam”). Ich największą zaletą jest stosunkowo niska cena, poza tym łatwo je zawiesić lub zdjąć, a przy okazji szybko zmieniają wygląd okna. Doskonale sprawdzają się podczas przygotowywania sezonowych aranżacji, np. na Wielkanoc.

Coraz większą popularność zyskują cotton ball lights, czyli girlandy świetlne z niewielkich bawełnianych kulek, które zawierają żarówki LED-owe. Doskonale wyglądają w aranżacjach w stylu skandynawskim, a także romantycznym i rustykalnym. Nad oknami (np. na karniszu) zawiesić można również inne łańcuchy świetlne z kulek rattanowych, kolorowych lampek lub małych lampionów z tworzywa sztucznego.

W pokoju dziecięcym czy w sypialni możemy zamotać dookoła karnisza lub powiesić w pionie girlandę – z tekstylnymi proporczykami, kuleczkami z wełny czesankowej, drewnianymi literkami lub sztucznymi kwiatami. Oryginalne i przyjemne dla oka są również pompony, np.tiulowe (od 8 zł/szt.) oraz papierowe (od 2 zł/szt.), a także dzwoneczki, sznury z koralików i muszelek oraz wszelkiego rodzaju zawieszki filcowe. Na walentynki możemy powiesić bawełniane serduszka, na Boże Narodzenie drewniane śnieżynki, a na Halloween – małe dyniowe lampiony z papieru.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro