Dźwięk przestrzenny – wybieramy głośniki 5.1 do komputera

Dźwięk przestrzenny – wybieramy głośniki 5.1 do komputera

Podczas wyboru głośników do komputera możemy mieć wiele dylematów. Jednym z nich jest ich liczba i to, jaki system dźwiękowy chcemy zainstalować w naszym domu. Możemy nabyć głośniki m.in. w konfiguracji 2.0, 2.1, czy 5.1. Dziś skupimy się na tym ostatnim systemie.

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 12-09-2019

Czym są głośniki 5.1? To nic innego jak system audio złożony z pięciu oddzielnych głośników oraz subwoofera. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi zarówno podczas oglądania filmów czy grania w gry, jak i słuchania muzyki. Można powiedzieć, że dźwięk rozchodzi się dookoła nas – w końcu głośniki są ulokowane w pięciu różnych miejscach. Na co zatem zwrócić uwagę podczas kupowania głośników 5.1? Jak je rozlokować w pomieszczeniu? Wybieramy głośniki 5.1 do komputera, laptopa lub innego urządzenia.

Głośniki 5.1 – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Głośniki 5.1, bez względu na to, czy podłączone do kina domowego, czy do komputera, składają się z następujących elementów:

  • głośnik centralny,
  • dwa głośniki przednie (prawy i lewy),
  • dwa głośniki tylne (prawy i lewy),
  • subwoofer.

Jest to cały system dźwięku wielokanałowego 5.1, którego jakość z pewnością zadowoli miłośników muzycznych wrażeń. Zadowoleni powinni być również fani kinowych hitów, gdyż podczas oglądania filmów dźwięk będzie rozchodził się wokół nas po całym pomieszczeniu. Na co zatem zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego systemu głośników 5.1?

Jednym z kluczowych czynników jest moc zestawu. Optymalna moc dla głośników to 50 W, dla subwoofera zaś – 150 W. Jeśli jednak nasz budżet jest niewielki, możemy znaleźć zestawy o łącznej mocy 150 W. Takie rozwiązania proponują np. firmy Logitech lub Creative. Warto również sprawdzić okablowanie, w tym długość kabla zasilającego, kabli łączących głośniki z subwooferem itd. Niezwykle przydatny będzie pilot do zdalnej regulacji poziomu głośności, poziomu tonów czy basu. Wybierając głośniki 5.1, warto też sprawdzić, z czego są wykonane. Na rynku możemy spotkać m.in. drewniane, wykonane z solidnego tworzywa sztucznego lub słabej jakości plastiku. Ma to wpływ na jakość dźwięku, dlatego najlepszą opcją będzie zdecydowanie drewno. Jeśli nasz zestaw głośników będziemy chcieli zawiesić, musimy pamiętać też o specjalnych uchwytach.

Teraz pojawia się kwestia, jak rozstawić głośniki w systemie 5.1 podłączone do komputera. Po pierwsze, musimy pamiętać, by zestaw był podłączony do karty dźwiękowej obsługującej standard 5.1. Jeśli takiej nie mamy, powinniśmy ją zakupić. Następnie głośniki przednie (prawy i lewy) rozstawiamy obok siebie, ale po skrajnych stronach. Między nimi, na wprost miejsca, gdzie siedzimy, powinniśmy ulokować głośnik centralny. Głośniki tylne (lewy i prawy) lokujemy podobnie, jak przednie, z tą różnicą, że powinny znajdować się za nami. Naprzeciw nas ustawiamy subwoofer, najlepiej na podłodze. Głośniki, w zależności od możliwości, mogą być zawieszone lub ustawione na meblach. Dużo zależy od długości dostępnego okablowania i uchwytów służący do podwieszania głośników. Długość kabli nie będzie miała znaczenia, jeśli kupimy głośniki 5.1 Bluetooth – cała komunikacja odbywa się wtedy bezprzewodowo. Należy jednak pamiętać, że takie głośniki mają określony czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Teraz czas wybrać odpowiedni model głośników 5.1 do komputera.

Creative Labs Inspire T6300

Na początek zestawienia – budżetowy zestaw głośników 5.1 od firmy Creative. Model Creative Labs Inspire T6300 to wydatek rzędu 300 złotych. W zestawie mamy 5 głośników kanałowych o mocy 7 W RMS każdy oraz subwoofer o mocy 22 W RMS. Dwa przednie głośniki są większe od pozostałych trzech, czyli centralnego i tylnych, które można ulokować nawet w niewielkich pomieszczeniach, tak aby nie były widoczne. Sterowanie głośnikami odbywa się za pomocą przewodowego pilota. Pełni on funkcję włącznika oraz regulatora poziomu głośności. Głośniki 5.1 od firmy Creative z pewnością sprawdzą się jako głośniki komputerowe. Słuchanie muzyki czy oglądanie filmów będzie o wiele bardziej satysfakcjonujące niż przy użyciu zwykłych głośników w systemie 2.0.

Logitech Z506

Alternatywą dla poprzednio opisanego zestawu mogą być głośniki Logitech Z506. Ich koszt to około 200–230 złotych. W tej cenie otrzymujemy bardzo przyzwoity komplet głośników 5.1 do komputera. Moc głośnika centralnego wynosi 16 W RMS, a subwoofera 27 W RMS. Z kolei każdy z głośników satelitarnych (dwa przednie i dwa tylne) ma moc po 8 W RMS. Głośniki są wykonane z tworzywa sztucznego, a ich wzornictwo jest nowoczesne. Sterowanie poziomem głośności, jak i włącznik, ulokowane są na jednym z przednich głośników. Z kolei sterowanie poziomem basu zostało umiejscowione na tylnej części obudowy subwoofera. Oznacza to, że każda korekta dźwięku może odbywać się tylko, gdy jesteśmy w pobliżu głośników.

Trust Vigor 5.1

Trust Vigor to trzecia opcja głośników 5.1 do komputera. Ich cena waha się w okolicach 300–400 złotych. W tym przypadku głośniki, jak i subwoofer, zostały wykonane z drewna. Ich łączna moc wynosi 75 W RMS. Co prawda poziomem basu sterujemy za pomocą pokrętła umieszczonego na tylnej części obudowy subwoofera, ale poziom głośności możemy ustawić zdalnie. Do głośników dołączony jest dedykowany pilot, dzięki któremu możemy ściszać, podgłaśniać lub całkowicie wyciszyć (funkcja mute) dźwięk. Głośniki Trust Vigor 5.1 są dostępne w kolorach ciemnobrązowym lub czarnym.

Logitech Z906

Na koniec zestawienia najdroższa propozycja, czyli głośniki 5.1 Logitech Z906, których cena wynosi 850–1000 złotych. Są to głośniki spełniające wymogi standardu THX. Ich moc szczytowa wynosi 1000 W, a całkowita moc (RMS) to 500 W – subwoofer to 165 W, a każdy z głośników ma moc 67 W. Jakość dźwięku, basy, jak i poziom głośności powinny zadowolić wielu użytkowników. Za pomocą Logitech Z906 można odtwarzać ścieżki dźwiękowe zakodowane w Dolby Digital. Sterowanie zestawem głośników odbywa się za pomocą kaskadowej konsoli z panelem oraz pilota.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro