Dziurawe drogi. Jakie podzespoły cierpią na nich najbardziej?

Dziurawe drogi. Jakie podzespoły cierpią na nich najbardziej?

Wpływ stanu dróg na kondycję techniczną pojazdu jest niebagatelny. Niektóre części są jednak szczególnie narażone na przyspieszone zużycie wskutek kontaktu z nierówną nawierzchnią. Czy można w racjonalny sposób zwiększyć odporność podzespołów na czynniki zewnętrzne?

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 07-12-2017

Dziury, wszędzie dziury

Zły stan nawierzchni dróg, pomimo wielu inwestycji, wciąż jest jednym z głównych czynników negatywnie wpływających na żywotność samochodu. Dotyczy to przede wszystkim miast, gdzie warunki do powstawania ubytków są szczególnie przychylne. Wszystko przez duże natężenie ruchu, występowanie zatorów drogowych czy obecność sporej ilości studzienek i kratek kanalizacyjnych. Na drogach krajowych głównymi problemami są natomiast koleiny i zapadająca się jezdnia w skrajniach, co wynika z braku krawężników.

Na tworzenie się nierówności jezdni ogromny wpływ ma niska temperatura. Schemat jest bardzo prosty. Woda penetruje asfalt i wnika we wszelkie szczeliny. W momencie, gdy temperatura spada poniżej zera, zmienia swój stan skupienia na stały. W taki sposób woda zwiększa swoją objętość i rozsadza kruszywo na drobne fragmenty.

Wrażliwy stabilizator i jego elementy

Najpowszechniejsze uszkodzenia wynikające z eksploatacji pojazdu na drogach niskiej jakości dotyczą podzespołów zawieszenia. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie wszelka masa nieresorująca odbiera drgania pochodzące od jezdni i musi je neutralizować. Po pewnym czasie dochodzi jednak do powstawania luzów, co pogarsza właściwości jezdne i powoduje charakterystyczne odgłosy przypominające stuki.

Najbardziej awaryjne są podzespoły mocujące stabilizator, a więc jego łączniki i tuleje gumowe. Wynika to z faktu, że na elementy te działają siły z obydwu kół danej osi i przyjmują on szczególnie dużą ilość wibracji. Za markowy łącznik stabilizatora firmy TRW przyjdzie nam zapłacić ok. 40–50 zł. W tej samej cenie dostaniemy 2 szt. wytrzymałych tulei Meyle.

Luzy na drążkach kierowniczych

Niewiele bardziej odporne na ubytki w jezdni są drążki kierownicze i ich końcówki. Przyczyna wrażliwości wynika częściowo z ich funkcji, gdyż nawet w normalnym użytkowaniu poddawane są dużym obciążeniom. Złożenie tej cechy z nadmiernymi drganiami pochodzącymi z uszkodzonej jezdni powoduje szybkie powstawanie luzów. Są one niebezpieczne, gdyż pogarszają reakcję kół na skręt kierownicą. Najczęściej psują się końcówki drążków. Za 1 szt. produktu jednej z najlepszych marek – firmy Lemforder – zapłacimy od ok. 40 do 100 zł w zależności od segmentu pojazdu.

Skrócona żywotność amortyzatorów

Ubytki w drogach nie oszczędzają też amortyzatorów. Wszak to one właśnie biorą odpowiedzialność za wytłumienie drgań powstających podczas wpadnięcia koła w dziurę. W praktyce wymiany tego podzespołu mogą okazać się konieczne nawet co 60–70 tys. km. Komplet zamienników wysokiej jakości firmy KYB na oś przednią kosztuje ok. 400–500 zł.

Koła i ich geometria

Wjechanie kołem w głęboką dziurę to prosty sposób na zniszczenie opony i felgi, szczególnie jeśli mowa o niskim profilu ogumienia i dużej średnicy obręczy. W skrajnych przypadkach opona będzie nadawać się tylko do wyrzucenia, a felga – do prostowania. Koszt naprawy modeli wykonanych ze stali nie jest duży, ale jeśli chodzi o obręcz aluminiową trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 100 zł za szt.

Jeżeli felga została uszkodzona, to możemy mieć pewność, że zmieniła się także geometria, czyli położenie koła. Problem skutkować będzie pogorszoną przyczepnością i ściąganiem auta na boki. Koszt regulacji geometrii wyniesie ok. 150 zł.

Nie zwlekaj z naprawą

Kluczem do niepogłębiania się problemów z zawieszeniem jest szybka reakcja na powstające luzy. Ignorowanie charakterystycznych odgłosów przypominających stuki sprawi, że inne podzespoły zawieszenia będą się zużywać szybciej. Celowe opóźnianie wizyty w serwisie nie ma zatem większego sensu.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro