Dżinsy z haftem – hit tej jesieni. Jaki model wybrać?

Dżinsy z haftem – hit tej jesieni. Jaki model wybrać?

Kolorowe kwiatki, soczyście zielone listki, barwne motyle i sympatyczne pszczółki – to tylko niektóre z popularnych, haftowanych motywów na dżinsach. Zdobienie tego typu w ostatnim czasie rywalizuje z przetarciami i naszywkami. Sprawdzamy, które modele będą modne jesienią.

udostępnij

Wydawać by się mogło, że w kwestii dżinsów wszystko już wymyślono – były dzwony, kuloty, gumki, rurki. Wiosną kontrowersje wzbudziły dżinsy z plastikowymi okienkami na kolanach, które wymyślili projektanci marki Top Shop. Od kilku sezonów triumfy święcą spodnie z dziurami – szarpania, przetarcia i przecięcia wdarły się niemal do wszystkich stylów modu. Hafty to stosunkowo nowy trend, choć przecież zdobienie tkanin za pomocą wyszywania kolorowymi nitkami znane jest i cenione od wieków i było praktykowane w wielu kulturach – warto wspomnieć choćby góralskie parzenice czy słynny na całym świecie haft krzyżykowy. W minionym sezonie bogato zdobione były zwłaszcza błękitne koszule i letnie sukienki, które królowały w sieciówkach. Nastepnie zdobienia przewędrowały na kurtki w militarnym kolorze oraz jeansy. Ciekawy jest fakt, że hafty pojawiają się zazwyczaj na spodniach damskich, a jeśli spotykamy je na męskich, są to albo subtelne zawijasy na kieszeniach lub wielkie napisy z tyłu, o których nie można powiedzieć, że są w dobrym guście.

Wąskie czy szerokie?

Haft najlepiej wygląda, kiedy układa się swobodnie, na spodniach typu boyfriend, które w ostatnich sezonach zostały nieco „odchudzone” – krok nie wisi już tak nisko, a nogawki sięgają przed kostkę.

Jeśli jednak zamiast spodni szerokich wybierasz raczej dżinsy opinające i podkreślające igurę, możesz znaleźć wiele modeli haftowanych rurek. Spodobał ci się najnowszy trend mom jeans? To spodnie z wysoką talią i luźnymi nogawkami, dlatego wybieraj je raczej, jeśli masz figurę modelki.

Dużo czy mało zdobień?

To sprawa indywidualna – modne są zarówno spodnie z delikatnymi aplikacjami na jednej nogawce, jak i modele, które mają wyhaftowane kolorowe kwiaty na przodach i bokach na całej długości, a dodatkowo są wyszywane perłami. Te szlachetne ozdoby proponował na ubraniach w tym sezonie dom mody Dior; perły coraz częściej też widać np. na sandałach lub obcasach szpilek.

Klasyczny granat czy jasne?