Dyski SSD z wyższej półki

Dyski SSD z wyższej półki

Dyski SSD powoli wypierają z rynku tradycyjne modele HDD. Dzieje się tak z powodu dużo szybszej pracy i wciąż spadających cen. Dzisiaj niemal każdy może sobie pozwolić na dysk półprzewodnikowy i tak naprawdę trudno wyobrazić sobie komputer bez takiego magazynu danych. Ale co w sytuacji, gdy mamy szczególnie wysokie wymagania?

udostępnij

Damian JaroszewskiDamian Jaroszewski / 11-03-2016 / aktualizacja: 26-09-2019

Dyski SSD są stosowane w laptopach, Ultrabookach i komputerach stacjonarnych od wielu lat. Jednak dopiero ostatnie miesiące tak naprawdę spopularyzowały to rozwiązanie. Powód jest prosty – dyski SSD stały się dużo tańsze i chociaż wciąż płacimy za niej więcej niż za modele HDD, to różnice nie są już tak duże. Dysk SSD jest już w zasięgu niemal każdego, kto planuje kupno komputera. Jednak wyróżniamy ich kilka rodzajów, w tym modele z najwyższej półki dla najbardziej wymagających.

Rodzaje dysków SSD

Wyróżniamy trzy podstawowe modele dysków SSD. Są to:

  • SATA – podłączane przez złącze SATA, czyli tak samo jak dyski HDD. To najtańsze, ale zarazem najwolniejsze konstrukcje. Nadal są dużo szybsze od HDD, ale ograniczeniem jest sam interfejs. Maksymalne prędkości transferu danych nie przekraczają wartości 600 MB/s zarówno dla odczytu, jak i zapisu danych.

  • M.2 – wykorzystują specjalne złącze M.2, w które musi być wyposażona płyta główna komputera. Są dużo mniejsze od dysków SSD, bowiem mają formę niewielkich płytek, mniejszych nawet od pamięci RAM. Są dużo szybsze, ale też droższe. Osiągają transfery na poziomie nawet 3500 MB/s, czyli są 5 razy szybsze od modeli SATA. Wykorzystują interfejs PCIe.

  • PCI-Express – tego typu dyski mają formę karty rozszerzeń, którą wpinamy w port PCIe w płycie głównej komputera. Nie cieszą się szczególną popularnością, bo chociaż są szybsze od modeli SATA, to mają podobne osiągi do dysków SSD M.2, które są mniejsze i w wielu przypadkach również tańsze.

Jaki dysk SSD wybrać?

Jeśli dysponujemy odpowiednią płytą główną lub laptopem z dedykowanym złączem, to zdecydowanie najlepszym wyborem będą dyski SSD M.2 NVMe. Tego typu konstrukcje można kupić już w naprawdę atrakcyjnych cenach, a przy tym oferują bardzo dobrą wydajność. Niestety, nie zawsze instalacja tego typu dysku będzie możliwa. Czasami konieczny będzie zakup dysku SSD SATA, który i tak znacząco poprawi szybkość ładowania się systemu operacyjnego lub najpopularniejszych programów w porównaniu z najlepszymi nawet modelami HDD. Tego typu magazyn danych w większości przypadków zainstalujemy nawet w laptopie, zastępując starszy i wolniejszy wariant. Najrzadszym wyborem będą dyski SSD w formie kart rozszerzeń, podpinanych pod złącze PCIe. Nadają się tylko do desktopów, często są najdroższe i nie mają wiele do zaoferowania w porównaniu do M.2.

Polecane modele SSD z najwyższej półki

Do zestawienia wybrałem zarówno modele SSD M.2 NVMe, które zainstalujemy w desktopach i niektórych laptopach, jak i wersje SATA, które są wolniejsze, ale bardziej uniwersalne. Ze względu na wątpliwą opłacalność pominąłem dyski w formie kart rozszerzeń. Warto też pamiętać, że modele o wyższej pojemności osiągają lepsze transfery danych od dokładnie tych samych modeli o mniejszych pojemnościach. W zestawieniu podaję dane dla wariantów 1 TB.

Samsung 970 PRO

Samsung 970 PRO to jeden z najlepszych i zarazem najpopularniejszych dysków SSD M.2 NVMe na rynku. Za model o pojemności 512 GB musimy zapłacić niecałe 700 zł. Dwukrotnie wyższa pojemność to już koszt rzędu 1050 zł. W zamian otrzymujemy dysk zdolny do zapisywania plików z prędkością aż 2700 MB/s i odczytywania ich z prędkości 3500 MB/s.

ADATA XPG SX8200 Pro

Rewelacyjnym dyskiem SSD M.2 NVMe jest również ADATA XPG SX8200 Pro. Jest on sporo tańszy od Samsunga, bowiem model o pojemności 512 GB kosztuje niecałe 400 zł, a wariant 1 TB do wydatek około 700 zł. Pomimo tego oferuje identyczne transfery – 3000 MB/s zapisu i 3500 MB/s odczytu. To doskonała propozycja dla wymagających, którzy nie chcą wydawać majątku. ADATA cechuje się rewelacyjnym stosunkiem jakości do ceny.

Silicon Power A80

Ostatnia propozycja wśród dysków SSD M.2 NVMe to Silicon Power A80. Dysk, według danych producenta, ma osiągać transfery aż 3000 MB/s przy zapisywaniu danych i 3400 MB/s w trakcie odczytywania plików. Pomimo tak dobrych osiągów wersja o pojemności 512 GB kosztuje zaledwie 350-380 zł. Model o pojemności 1 TB wiąże się z uszczupleniem konta o niecałe 700 zł.

Crucial MX500

Crucial MX500 to już dysk SSD SATA. W wersji 500 GB zapłacimy za niego 300 zł, ale dostępne są też warianty 250 GB (200 zł), 1 TB (500 zł) oraz 2 TB (1000 zł). Najpojemniejszy i zarazem najszybszy model zapisuje dane z prędkością 510 MB/s i odczytuje z prędkością 560 MB/s. Dużą zaletą jest aż 5-letnia gwarancja producenta.

GoodRam CX400

Bardzo dobrą propozycją jest również dysk GoodRam CX400. W sprzedaży dostępne są modele o pojemnościach: 128 GB (100 zł), 256 GB (150 zł), 512 GB (250 zł) oraz 1 TB (450 zł). Najszybszy z nich o pojemności 1 TB oferuje transfery na poziomie: 490 MB/s (zapis) oraz 550 MB/s (odczyt). Na ten model udzielana jest 3-letnia gwarancja producenta.

To kilka propozycji dysków SSD z najwyższej półki zarówno w wersji M.2 NVMe, jak i SATA. Jednak na rynku jest jeszcze mnóstwo modeli, które cechują się bardzo dobrymi osiągami przy rozsądnych cenach.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro