Dyski SSD – co wybrać? SATA, M.2, a może PCIe?

Dyski SSD – co wybrać? SATA, M.2, a może PCIe?

Dyski SSD to w tym momencie najszybsze napędy na rynku, dzięki którym można przyspieszyć działanie komputera. W ostatnich miesiącach ich ceny systematycznie spadają, co ma przełożenie na rosnące zainteresowanie. Dlatego warto wiedzieć, jaki dysk najlepiej kupić.

udostępnij

Damian JaroszewskiDamian Jaroszewski / 04-10-2019

Dyski SSD powoli zaczynają wypierać tradycyjne napędy HDD, znane jako dyski twarde. Powodów ku temu jest kilka. Po pierwsze, są dużo szybsze. Jeśli ktoś ma stary komputer, to jednym z najlepszych sposób na przyspieszenie go jest zamontowanie dysku półprzewodnikowego, czyli właśnie SSD. Po drugie, ich ceny systematycznie spadają. Dzisiaj model SATA o pojemności 1 TB można kupić już za 500-600 zł. To wciąż sporo więcej niż za HDD, ale nie jest to już kwota, która odstrasza. Tylko dobrze wiedzieć, jaki dysk najlepiej wybrać.

Rodzaje dysków

Zanim zaczniemy wybierać, warto poznać cztery podstawowe wersje dysków SSD, a w sumie to interfejsy, z których one korzystają. Różnią się one maksymalnymi transferami, więc prędkością działania oraz sposobem podłączania. Zasada jest prosta – im bardziej zaawansowany dysk, tym jest on teoretycznie szybszy, ale też droższy. W sprzedaży możemy znaleźć następujące wersje dysków SSD:

  • SATA – najbardziej podstawowy sposób podłączania dysków SSD. To ten sam standard, który wykorzystujemy do podłączania napędów HDD. W praktyce zapewnia on maksymalny transfer na poziomie 600 MB/s, ale w teorii maksimum to około 570 MB/s. Jak na dyski SSD jest to niewiele, ale to i tak sporo więcej, niż są w stanie osiągnąć dyski twarde. W tej wersji podłączany dwa kable – zasilanie i transmisyjny. Zaleta jest taka, że każda płyta główna obsługuje dzisiaj SATA III 6.0 Gb/s.

  • mSATAzminiaturyzowana wersja SATA, najczęściej używana w urządzeniach mobilnych. Różnica polega na tym, że nie ma potrzeby podłączania kabli, ponieważ cała komunikacja i zasilanie odbywają się bezpośrednio przez gniazdo. W sprzedaży jest zdecydowanie najmniej dysków tego typu i cieszą się one najmniejszą popularnością.

  • M.2 – jest to standard, który dzisiaj jest coraz częściej wykorzystywany w komputerach. Dyski SSD M.2 mają formę niewielkiej płytki, którą wpina się w dedykowany do tego port. Dzisiaj praktycznie każda płyta główna, nawet te tańsze, jest wyposażona w złącze M.2. Najnowsze modele wykorzystują protokół NVMe i interfejs PCI-E 3.0 x4, co pozwala na osiągnięcie przepustowości nawet 32 Gb/s. Ale to niestety tylko teoria. W praktyce dyski SSD M.2 wciąż nie wykorzystują pełni możliwości używanej magistrali.

  • PCI-E – te dyski wykorzystują interfejs PCI-E 3.0 x16, więc w teorii mogą osiągać przepustowość nawet 128 Gb/s. W odróżnieniu od modeli M.2 podłącza się je bezpośrednio do złącza PCI-Express, dlatego wyglądają jak karty rozszerzeń do komputerów. Nie wymagają podłączania dodatkowych kabli, ale nie w każdej obudowie znajdziemy na nie miejsce.

Jak widać, standardów jest kilka i potrafią się one od siebie znacząco różnić. Dlatego wybór wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Jaki dysk będzie najlepszy? Postaram się udzielić odpowiedzi na to pytanie w dalszej części tekstu.

Jaki dysk SSD najlepiej wybrać?

Jaki dysk w takim razie wybrać? Najwolniejsze, ale zarazem najtańsze są dyski SATA. W porównaniu z HDD i tak są dużo szybsze, więc przesiadka będzie odczuwalna. Dodatkowa zaleta to możliwość podłączenia ich do praktycznie każdego komputera, w tym także laptopów, ponieważ standard SATA obowiązuje już od wielu lat.

Dużo szybsze i droższe są konstrukcje M.2, przy których dodatkowo trzeba mieć odpowiednią płytę główną, wyposażoną w dedykowane do tego złącze. Są to dyski jeszcze szybsze, które zadowolą nawet najbardziej wymagających. Ze względu na niewielkie rozmiary są coraz częściej wykorzystywane w droższych laptopach. Świetnie sprawdzają się jako dyski pod system operacyjny i najważniejsze programy.

Teoretycznie dla najbardziej wymagających są w tym momencie modele PCI-E, chociaż trzeba tutaj nadmienić, że przewaga na papierze rzadko przekłada się na praktykę. Nawet modele M.2 nie wykorzystują w pełni potencjału używanego interfejsu, więc PCI-E jest do tego jeszcze dalej. Poza tym w sprzedaży są głównie modele PCI-E 3.0 x4, więc wykorzystujące taką samą magistralę jak właśnie M.2.

Jeśli chodzi o producentów, którym można zaufać, to na pewno na liście powinni się znaleźć: Samsung, Crucial, ADATA, Patriot, WD, Intel, GoodRam czy też Plextor. To marki, które od wielu lat produkują wysokiej jakości dyski SSD, które powinny nam posłużyć przez lata.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro