Dysk do garncarstwa – zabawka kreatywna dla dziecka

Dysk do garncarstwa jest wyjątkową zabawką kreatywną, bazującą na najstarszym w historii materiale, jakim jest glina. To rewelacyjny pomysł na prezent i nie tylko. Przyda się w każdym domu do ćwiczenia małych paluszków.

Anna Chmielewska Anna Chmielewska / 29-11-2016

Zalety dysku do garncarstwa

Zalety z zabawy dyskiem wynikają przede wszystkim z korzyści z posługiwania się gliną. To bardzo wdzięczny materiał do prac plastycznych, świetny do wykorzystania przez dzieci w każdym wieku (również przez dorosłych). Dysk do garncarstwa daje dużo możliwości. Zabawa jest kreatywna, dzieci dzięki niej odkrywają swoje talenty, pasje i możliwości, wprowadzają w życie fantastyczne pomysły, tworzą piękne i zarazem niepowtarzalne rzeczy.

Wykonywanie prac z gliny rewelacyjnie ćwiczy rączki. Dłonie i palce są w ciągłym ruchu przez ugniatanie gliny, jej wyrabianie, wyciskanie czy wałkowanie. To niewątpliwie okazja do stymulowania sprawności fizycznej i różnorodnych zdolności manualnych. Pozornie błaha zabawa gliną ma tak naprawdę na celu ćwiczenie wielu umiejętności. Dziecko musi się skoncentrować, skupić swoją uwagę, powziąć plan pracy i dołożyć wszelkich starań, żeby efekt końcowy był zadowalający. Praca z dyskiem do garncarstwa niesie więc ze sobą same korzyści:

  1. Otwiera na nowe doznania – to nie tylko świetne zajęcie plastyczne i relaksacyjne, ale również terapeutyczne.
  2. Pozwala się skupić i uspokoić.
  3. Daje wyjątkowe doświadczenie zmysłowe.
  4. Rozwija kreatywność i zdolności manualne.
  5. Uczy koncentracji, planowania i cierpliwości.

Działanie dysku do garncarstwa

Do pracy absolutnie potrzebna jest glina. Za pomocą dysku do garncarstwa dziecko może stworzyć z niej np. naczynie. Dysk jest wyposażony w specjalny pedał, za pomocą którego wprawia się w ruch obrotowy tarczę urządzenia. Pomysł na wyrobienie konkretnej struktury zależy tylko od osoby tworzącej. Zabawa jest naprawdę ciekawym przeżyciem. Najczęściej dysk do garncarstwa działa na baterie. Zestawy są zwykle wyposażone w specjalne półeczki na wodę i farby, a nawet w szufladkę na pozostałą w trakcie pracy glinę. Jest też dołączana glina, dzięki czemu po zakupieniu dysku można od razu przystąpić do pracy. Gotowe figurki, naczynia czy inne wytwory pozostawiamy do wyschnięcia (na kilka dni w przewiewnym miejscu). Można też wypalić je w fachowym piecu ceramicznym w jednej z pracowni ceramicznych.

Kupujemy dysk do garncarstwa

Dysk do garncarstwa jest mało znaną zabawką kreatywną, dlatego wybór jest niewielki.

  1. Small Foot Company – zestaw zawiera półeczki na farby i wodę oraz miejsce służące do przechowywania gliny. Dołączona jest glina o masie 300 g. Obrotowa tarcza ma ok. 13 cm. Praca dysku jest oceniona jako głośna. Dla dzieci powyżej 9. roku życia. Produkt sprowadzany z Niemiec. Cena 69,99 zł.
  2. Zrób to sam – zabawka zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Zestaw wyposażony w półeczki i glinę. Tworzywo, z którego wykonano dysk, jest łatwe w myciu i czyszczeniu. Dla dzieci powyżej 5. roku życia. Cena 182 zł.

Ograniczony wybór wynika z z tego, że o dysku do garncarstwa słyszało mało osób. Znacznie popularniejsze jest koło garncarskie. Urządzanie takie jest przeznaczone dla dzieci powyżej 3. roku życia. Zestawy, oprócz koła i masy garncarskiej, zawierają kolorowe farby, sznurek (służący do usuwania masy z koła) i nożyczki.

Kupując dysk do garncarstwa, dobrze jest znać zasady przechowywania gliny. Powinna być zamykana w szczelnym worku, aby nie wyschła przed ponownym użyciem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro