Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
„Dying Light” – recenzja

„Dying Light” – recenzja

Studio Techland przygotowało w tym roku kolejną grę związaną z tematyką apokalipsy zombie. „Dying Light” nie jest jednak kontynuacją udanego „Dead Island”. Polscy programiści odpowiedzialni za ten tytuł postanowili podejść do tematu żywych trupów nieco inaczej.

Piotr Grabiec
Piotr Grabiec 07-04-2015

Czas czytania: 5 min

Techland to polskie studio tworzące gry komputerowe, które odniosło już wiele sukcesów w branży, a w ich produkcje grają gracze z całego świata. „Dying Light” to najnowsze dzieło firmy z kraju nad Wisłą. Akcja ukazana jest w perspektywie pierwszoosobowej, a do dyspozycji gracza oddana jest „piaskownica” w postaci całego ogarniętego zarazą miasta.

ss1.jpg

„Dying Light” nie jest kontynuacją „Dead Island”

Chociaż studio Techland ponownie wzięło na tapetę tematykę zombie, to ich najnowsza gra nie jest związana z „Dead Island”. W „Dying Light” przedstawiony jest zupełnie inny świat. Akcja gry toczy się w mieście Harran na terytorium Turcji.

Gracz zostaje rzucony w sam środek miasta opanowanego przez żywe trupy. Władze w desperackim akcie ratowania reszty świata przed zarazą zdecydowały się na całkowitą kwarantannę. Wokół Harran wybudowano mur, przez który nie da się przebić.

ss2.jpg

Tajna misja

Zadaniem gracza jest odnalezienie dokumentów w opanowanym przez zombie mieście. Jego misja jest kluczowa, a jej powodzenie da ludzkości szansę walki z zarazą. Bohater po przybyciu do miasta musi odnaleźć ocalałych ludzi i połączyć z nimi siły, jeśli chce mieć jakiekolwiek szanse na powodzenie.

Po wykonaniu pierwszych misji bazą wypadową gracza zostaje Wieża w środku miasta. To tam można się schronić, uzupełnić zapasy i planować kolejne działania. Gracz szybko dołącza do oddziału, którego zadaniem jest przeczesywanie opanowanych przez zombie ruin w poszukiwaniu pożywienia i ekwipunku.

ss3.jpg

Jak nie zostać zombie?

W „Dying Light” twórcy zdecydowali się na wywarcie presji czasu na graczu. Bohater zostaje zarażony wirusem i potrzebuje specjalnego leku, aby opóźnić rozwój infekcji. W celu jego zdobycia oddziały zwiadowców muszą dotrzeć do punktu zrzutu zaopatrzenia przed przeciwnikami z frakcji kierowanej przez złowieszczego Raisa.

Polska gra należy do gatunku open world, a miasto Harran jest „piaskownicą”. To do gracza należy decyzja, czy postanowi podążać linearną ścieżką wytyczoną przez wątek fabularny, czy też będzie wykonywał misje poboczne. Dodatkowych aktywności i opcjonalnych zadań do wykonania jest w „Dying Light” mnóstwo.

ss4.jpg

Efektowna walka

Akcja w „Dying Light” przedstawiona jest z perspektywy pierwszoosobowej. Duży nacisk postawiony został na ciekawy system poruszania się po Harran, dzięki czemu dzięki sprytnej ucieczce można unikać konfrontacji. Bohater zwinnie omija kolejne przeszkody w miejskiej dżungli. Wraz z wykonywaniem kolejnych zadań gracz dostaje dostęp do różnych umiejętności.

Oprócz zwiedzania kolejnych lokacji gracz musi walczyć z zarażonymi wirusem ludźmi. W tym celu można wykorzystywać rozmaite przedmioty znalezione w Harran, w tym rurki, belki itp. Każdą z improwizowanych broni można dodatkowo ulepszyć na kilka sposobów. Dostęp do broni palnej pojawia się później, ale to nie przeszkadza w czerpaniu przyjemności z rozgrywki.

ss5.jpg

Gra nie pozwala się nudzić za sprawą różnorodności wyposażenia, lokacji, misji pobocznych oraz rodzajów zombie do eksterminacji. Rozgrywka w „Dying Light” daje wiele frajdy, a tytuł ma wzorową oprawę audiowizualną. Na uwagę zasługuje tryb kooperacji, który pozwala graczom wspólnie przemierzać Harran i walczyć z zombie. Oprócz wersji na komputery osobiste „Dying Light”można kupić w wersji na konsole Xbox One oraz PlayStation 4.

Wymagania systemowe „Dying Light”

Minimalne:

  • System operacyjny: 64-bit Windows 7/Windows 8/Windows 8.1
  • Procesor: Intel Core i5-2500 3.3 GHz/AMD FX-8320 4.0 GHz
  • Pamięć: 4 GB RAM
  • Karta graficzna: GeForce GTX 560/Radeon HD 6870
  • Miejsce na dysku: 40 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:

  • System operacyjny: 64-bit Windows 7/Windows 8/Windows 8.1
  • Procesor: Intel Core i5-4670K 3.4 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: GeForce GTX 780/Radeon R9 290 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 40 GB dostępnej przestrzeni

Dostępność

Gra „Dying Light” dostępna jest na: PC, PS3, PS4, Xbox360, XboxOne.

Źródło okładki: www.techland.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro