„Dying Light” – recenzja

Studio Techland przygotowało w tym roku kolejną grę związaną z tematyką apokalipsy zombie. „Dying Light” nie jest jednak kontynuacją udanego „Dead Island”. Polscy programiści odpowiedzialni za ten tytuł postanowili podejść do tematu żywych trupów nieco inaczej.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 07-04-2015

Techland to polskie studio tworzące gry komputerowe, które odniosło już wiele sukcesów w branży, a w ich produkcje grają gracze z całego świata. „Dying Light” to najnowsze dzieło firmy z kraju nad Wisłą. Akcja ukazana jest w perspektywie pierwszoosobowej, a do dyspozycji gracza oddana jest „piaskownica” w postaci całego ogarniętego zarazą miasta.

ss1.jpg

„Dying Light” nie jest kontynuacją „Dead Island”

Chociaż studio Techland ponownie wzięło na tapetę tematykę zombie, to ich najnowsza gra nie jest związana z „Dead Island”. W „Dying Light” przedstawiony jest zupełnie inny świat. Akcja gry toczy się w mieście Harran na terytorium Turcji.

Gracz zostaje rzucony w sam środek miasta opanowanego przez żywe trupy. Władze w desperackim akcie ratowania reszty świata przed zarazą zdecydowały się na całkowitą kwarantannę. Wokół Harran wybudowano mur, przez który nie da się przebić.

ss2.jpg

Tajna misja

Zadaniem gracza jest odnalezienie dokumentów w opanowanym przez zombie mieście. Jego misja jest kluczowa, a jej powodzenie da ludzkości szansę walki z zarazą. Bohater po przybyciu do miasta musi odnaleźć ocalałych ludzi i połączyć z nimi siły, jeśli chce mieć jakiekolwiek szanse na powodzenie.

Po wykonaniu pierwszych misji bazą wypadową gracza zostaje Wieża w środku miasta. To tam można się schronić, uzupełnić zapasy i planować kolejne działania. Gracz szybko dołącza do oddziału, którego zadaniem jest przeczesywanie opanowanych przez zombie ruin w poszukiwaniu pożywienia i ekwipunku.

ss3.jpg

Jak nie zostać zombie?

W „Dying Light” twórcy zdecydowali się na wywarcie presji czasu na graczu. Bohater zostaje zarażony wirusem i potrzebuje specjalnego leku, aby opóźnić rozwój infekcji. W celu jego zdobycia oddziały zwiadowców muszą dotrzeć do punktu zrzutu zaopatrzenia przed przeciwnikami z frakcji kierowanej przez złowieszczego Raisa.

Polska gra należy do gatunku open world, a miasto Harran jest „piaskownicą”. To do gracza należy decyzja, czy postanowi podążać linearną ścieżką wytyczoną przez wątek fabularny, czy też będzie wykonywał misje poboczne. Dodatkowych aktywności i opcjonalnych zadań do wykonania jest w „Dying Light” mnóstwo.

ss4.jpg

Efektowna walka

Akcja w „Dying Light” przedstawiona jest z perspektywy pierwszoosobowej. Duży nacisk postawiony został na ciekawy system poruszania się po Harran, dzięki czemu dzięki sprytnej ucieczce można unikać konfrontacji. Bohater zwinnie omija kolejne przeszkody w miejskiej dżungli. Wraz z wykonywaniem kolejnych zadań gracz dostaje dostęp do różnych umiejętności.

Oprócz zwiedzania kolejnych lokacji gracz musi walczyć z zarażonymi wirusem ludźmi. W tym celu można wykorzystywać rozmaite przedmioty znalezione w Harran, w tym rurki, belki itp. Każdą z improwizowanych broni można dodatkowo ulepszyć na kilka sposobów. Dostęp do broni palnej pojawia się później, ale to nie przeszkadza w czerpaniu przyjemności z rozgrywki.

ss5.jpg

Gra nie pozwala się nudzić za sprawą różnorodności wyposażenia, lokacji, misji pobocznych oraz rodzajów zombie do eksterminacji. Rozgrywka w „Dying Light” daje wiele frajdy, a tytuł ma wzorową oprawę audiowizualną. Na uwagę zasługuje tryb kooperacji, który pozwala graczom wspólnie przemierzać Harran i walczyć z zombie. Oprócz wersji na komputery osobiste „Dying Light”można kupić w wersji na konsole Xbox One oraz PlayStation 4.

Wymagania systemowe „Dying Light”

Minimalne:

  • System operacyjny: 64-bit Windows 7/Windows 8/Windows 8.1
  • Procesor: Intel Core i5-2500 3.3 GHz/AMD FX-8320 4.0 GHz
  • Pamięć: 4 GB RAM
  • Karta graficzna: GeForce GTX 560/Radeon HD 6870
  • Miejsce na dysku: 40 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:

  • System operacyjny: 64-bit Windows 7/Windows 8/Windows 8.1
  • Procesor: Intel Core i5-4670K 3.4 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: GeForce GTX 780/Radeon R9 290 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 40 GB dostępnej przestrzeni

Dostępność

Gra „Dying Light” dostępna jest na: PC, PS3, PS4, Xbox360, XboxOne.

Źródło okładki: www.techland.pl

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro