Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Duże problemy małej stopy – wkładki ortopedyczne

Dbasz o stopy swojej pociechy? Kupuj korygujące wkładki ortopedyczne dopiero po konsultacji z lekarzem – przeczytaj nasz poradnik, w którym wyjaśniamy, dlaczego.

Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska 07-03-2017

Czas czytania: 4 min

FacebookTwitter
zamknij

Duże problemy małej stopy – wkładki ortopedyczne

Zadbanie o prawidłowy rozwój i komfort stopy dziecka to bardzo ważny aspekt opieki rodzicielskiej. Dlaczego? Z prostej przyczyny – stopy to podstawa. Jeśli rozwijają się dobrze, to zapewniają prostą postawę i wpływają na wiele części ciała oraz na sposób chodzenia dziecka, a w przyszłości dorosłego. To bardzo istotne, żeby obserwować, jak maluch układa nóżki, zwłaszcza kiedy zaczyna stawiać pierwsze kroki. Właśnie wtedy należy zgłosić się do ortopedy dziecięcego, który oceni stan stóp twojego dziecka i określi, czy stopy malucha rozwijają się prawidłowo i w razie potrzeby wystarczą zwykłe wkładki do butów, czy wymagają specjalnych wkładek ortopedycznych. To bardzo ważne – tylko lekarz może je zalecić, rodzice w żadnym razie sami nie powinni kupować ani takich wkładek, ani butów ortopedycznych. Wkładki muszą być dobrane właśnie przez ortopedę, a buty często wykonuje się na indywidualne zlecenie, by były dostosowane do potrzeb i ewentualnych wad konkretnego dziecka.

Jak rozpoznać płaskostopie?

Jedną z najczęstszych wad stwierdzanych przez ortopedów u małych dzieci jest płaskostopie. Jak zauważyć pierwsze oznaki tej wady u trzyletniego dziecka? Młodsze dzieci mają na stopie poduszeczkę tłuszczu, która z czasem zanika, dlatego w tym wieku nie da się jeszcze jednoznacznie stwierdzić, czy wada istnieje. Ocena płaskostopia może być miarodajna, gdy dziecko ma 4–5 lat. Poproś je zatem, by mokrą stopę postawiło na posadzce np. w łazience. Prawidłowe odbicie przedszkolaka powinno być wklęsłe od wewnętrznej strony, a więc strona ta nie powinna się odbijać. Jeśli widać całą powierzchnię stopy, łącznie z wewnętrznym łukiem, wówczas należy bezwzględnie udać się do ortopedy, który oceni zaawansowanie wady i zaleci odpowiednie wkładki ortopedyczne, które skorygują układ mięśni.

Koślawość – poważna sprawa

Nieco poważniejszymi od płaskostopia wadami są skrzywienia – koślawość, czyli pochylenie stopy do wewnątrz, lub szpotowatość, czyli jej skrzywienie na zewnątrz. Jeśli lekarz je stwierdzi, zaleci prócz ćwiczeń specjalne wkładki korytkowe, które będą działały supinująco, to znaczy uniosą odpowiednią część stopy. Tego typu wkładki również zalecić może tylko ortopeda. Przy poważniejszych wadach często konieczne jest noszenie również butów ortopedycznych z usztywnianą piętą.

Wkładka to nie wszystko

Nie przejmuj się, jeśli u twojej pociechy rzeczywiście zdiagnozowano płaskostopie lub inne wady. Dzięki nowoczesnym wkładkom ortopedycznym korygującym łatwo je usunąć i zabezpieczyć stopę przed dalszym wykrzywianiem. Ale wkładki to nie wszystko – lekarz zaleci jeszcze zestaw konkretnych ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie stopy oraz pomogą w jej prawidłowym ustawieniu. Trzeba wówczas skompletować zestaw niezbędnych pomocy do ćwiczeń – potrzebne będą m.in. szmaciane woreczki korekcyjne, gumowe taśmy, piłeczki, kamienie. Warto zorganizować dziecku czas ćwiczeń tak, by była to dla niego atrakcyjna lub śmieszna zabawa, a nie nieprzyjemny obowiązek. Maluch powinien ćwiczyć systematycznie, najlepiej codziennie po 15 minut.

Pamiętaj!

  • O pierwszej wizycie u ortopedy dziecięcego powinien zdecydować lekarz pediatra. Zazwyczaj kieruje na nią dziecko, gdy ma więcej niż miesiąc życia. Kolejna wizyta powinna się odbyć, kiedy maluch zacznie chodzić, a następna po kilku miesiącach, gdy dziecko już opanuje tę sztukę i zacznie pewnie stawiać kroki.

  • Aby wspomagać prawidłowy rozwój stóp i uniknąć ewentualnych wad w przyszłości, możesz z dzieckiem ćwiczyć w domu. Popularne jest chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp, stawanie na przemian na palcach i piętach, przesuwanie stopami piłki po ścianie w górę i w dół, kręcenie stopami kółeczek, turlanie butelki palcami stóp.

  • Kupując buty dla dziecka w wieku przedszkolnym, zawsze zwracaj uwagę na jakość wykonania – ważne jest, by pięty cholewek były usztywnione, a wkładka delikatnie wyprofilowana. Buty dla kształtującej się stopy powinny być solidne, wybieraj więc wyroby sprawdzonych producentów. Na tańsze wersje możesz sobie pozwolić tylko w przypadku butów wkładanych okazjonalnie – np. klapek na basen.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro