Drukowanie zdjęć w domu – co będzie potrzebne?

Drukowanie zdjęć w domu nie jest wcale dużym wyzwaniem. Przeniesienie na papier ulubionych ujęć to z kolei bardzo dobry pomysł, który pozwoli utrwalić wspomnienia. Sprawdzamy, co będzie potrzebne do tego, by wydrukować w warunkach domowych dobrej jakości fotografie.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 24-07-2016

Zdjęcia przechowywane wyłącznie w formie cyfrowej są ulotne. Wystarczy awaria sprzętu lub brak dostępu do zbiorów na serwerze, by bezpowrotnie stracić utrwalone na fotografiach najważniejsze chwile w życiu. Warto wydrukować najważniejsze zdjęcia i przechowywać je również w formie papierowej dzięki drukarce do zdjęć.

Fotografia analogowa i cyfrowa

Kiedyś, żeby w ogóle zobaczyć wykonane aparatem fotograficznym zdjęcia, trzeba było oddać kliszę do wywołania. Na gotowe fotografie nierzadko trzeba było czekać nawet tydzień, a w dodatku koszt wywołania i wydrukowania jednej klatki był bardzo wysoki. Na szczęście te czasy odeszły już w niepamięć, a zdjęcia można zobaczyć od razu po ich zrobieniu.Dzisiaj króluje fotografia cyfrowa, a dobry aparat można znaleźć w każdym nowoczesnym smartfonie. Jednocześnie pamiątkowe zdjęcia przechowujemy najczęściej w pamięci naszych urządzeń mobilnych, na komputerach lub w „chmurze”. Wyjątkowe fotografie warto jednak przenieść na papier. W tym celu nie trzeba jednak udawać się do fotolabu, bo zdjęcia można bez problemu wydrukować w domu.

Drukowanie zdjęć cyfrowych w domu

Z drukowaniem zdjęć – czy to wykonanych aparatem cyfrowym, czy to zeskanowanych z wywołanych fotografii lub bezpośrednio z kliszy – powinna poradzić sobie każda nowoczesna drukarka. Osoby wykonujące zdjęcia aparatem analogowym powinny wyposażyć się w odpowiedni skaner, który będzie w stanie przenieść do komputera obraz z negatywu lub już wywołane fotografie.Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie oprogramowania do obróbki grafiki. Nawet osoby mające małe doświadczenie w obróbce cyfrowej mogą w prosty sposób poprawić jakość wielu zdjęć za pomocą kilku suwaków w dostępnych bezpłatnie programach, co przełoży się na znacznie lepszą jakość wydrukowanych kadrów.

Drukarki do zdjęć

W przypadku drukowania zdjęć raczej unika się drukarek laserowych. Do tego celu najlepiej wyposażyć się w drukarkę atramentową i omijać modele z najniższej półki cenowej. Warto wybrać kolorową drukarkę, chociaż miłośnicy czarno-białej fotografii mogą zadowolić się modelem monochromatycznym.Zwykła drukarka atramentowa poradzi sobie z drukowaniem zdjęć, ale efekty nie będą zachwycające. Dobrym pomysłem jest inwestycja w specjalny papier fotograficzny kompatybilny z posiadanym modelem drukarki. Jest on znacznie droższy niż zwykłe kartki, ale zapewnia znacznie lepszy efekt.

Drukowanie zdjęć w domu – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli ma się w planach drukowanie większej liczby fotografii, to warto wyposażyć się w profesjonalną drukarkę do zdjęć, czyli np. drukarkę termosublimacyjną. Specjalny papier w wybranym formacie umieszcza się w dedykowanym podajniku i w tym przypadku nie ma potrzeby ręcznego docinania fotografii wydrukowanych na kartce formatu np. A4.Dobrym pomysłem jest wybranie drukarki, która pozwala drukować z urządzeń podłączanych do portu USB lub bezpośrednio z kart pamięci. Dzięki temu będzie można drukować zdjęcia bez włączania komputera. Warto rozważyć zakup drukarki z modułem Wi-Fi, co pozwoli drukować fotografie bezpośrednio ze smartfonu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro