Drukowanie bezpośrednio z aparatu fotograficznego – co musisz wiedzieć?

Drukowanie zdjęć z aparatu cyfrowego bywa czasochłonne. Zazwyczaj wymaga też komputera z podłączoną drukarką. Są jednak prostsze sposoby, w których obejdziemy się bez peceta, a czasami nawet bez drukarki. Drukowanie bezpośrednio z aparatu fotograficznego jest coraz łatwiejsze.

Julita Słonczewska Julita Słonczewska  / 11-08-2016

Drukowanie zdjęć w domowym zaciszu jest coraz popularniejsze. Bardziej świadomie kupujemy drukarki z tańszymi tuszami, a na dodatek na rynku łatwo dostępny jest papier fotograficzny. Coraz częściej pomijamy też w całym procesie komputery. Drukowanie bezpośrednio z aparatu fotograficznego jest coraz prostsze.

Drukowanie bez drukarki?

Chociaż brzmi to irracjonalnie, to w teorii możliwe jest drukowanie bez drukarki, przynajmniej tej tradycyjnej. Młodsze osoby mogą nie pamiętać, że w latach 90. niezwykle popularne były aparaty Polaroid. Wyróżniały się tym, że same drukowały zdjęcie zaraz po jego wykonaniu. Na dodatek fotografia miała dość nietypowy format 1:1. Dzisiaj także takie aparaty są dostępne w sprzedaży. Oczywiście technologia poszła mocno do przodu i jakość zdjęć jest o wiele lepsza. Tego typu urządzenia to chociażby aparaty Fujifilm Instax oraz Polaroid SNAP, dzięki którym znana przed laty marka wróciła do życia. Właśnie dzięki takim sprzętom możliwe jest drukowanie bezpośrednio z aparatu i to nawet bez drukarki.

Drukowanie bez komputera – PictBridge

Możliwe jest także drukowanie zdjęć bez użycia komputera, ale już przy użyciu tradycyjnej drukarki. Nie musimy podłączać aparatu lub kart pamięci do peceta, aby móc wydrukować ulubione zdjęcia. Stało się to możliwe za sprawą standardu PictBridge, który powstał przy współpracy takich firm jak Canon, Fuji, Hewlett-Packard, Olympus, Seiko/Epson oraz Sony. Jak widać, na liście są zarówno producenci aparatów fotograficznych, jak i drukarek.

Standard ten pozwala na bezpośrednie podłączanie aparatów do drukarek i drukowanie zdjęć bez konieczności korzystania z komputera jako pośrednika. Każdy aparat i każda drukarka z obsługą PictBridge będą ze sobą współpracować. Wystarczy tylko podłączyć aparat do drukarki, aby te po chwili nawiązały połączenie. Pozostałe czynności wykonujemy już bezpośrednio w menu aparatu. Co ważne, drukowanie nie ogranicza się tylko do wyboru zdjęć. Możliwa jest także prosta edycja fotografii, np. dodawanie daty, przycinanie lub obracanie czy też wybranie liczby kopii. Jednak zależy to od danego urządzenia i nie wszystkie oferują te same funkcje.

Standard PictBirdge powstał już w 2002 roku, więc jest obecny na rynku od prawie 15 lat. To sprawiło, że dzisiaj jest spotykany w większości urządzeń. Jednak przed zakupem lepiej dokładnie to sprawdzić w specyfikacji.

Drukowanie bezprzewodowe

Żyjemy w XXI wieku i coraz popularniejsze stają się technologie bezprzewodowe. Szukanie kabla, aby podłączyć aparat do drukarki, dla wielu nie ma już racji bytu. Właśnie dlatego coraz częściej aparaty fotograficzne i drukarki są wyposażane w technologie bezprzewodowe – Bluetooth, Wi-Fi oraz NFC.

W takiej sytuacji wystarczy tylko połączyć ze sobą oba sprzęty, aby już po chwili móc wydrukować zdjęcia bez podłączania kabli i przewodów. Co więcej, takie rozwiązanie pozwala także na drukowanie z urządzeń mobilnych, np. smartfonów lub tabletów. Konieczny jest jednak zakup odpowiedniej drukarki, np. z modułem Bluetooth lub WiFi.

Jest wiele sposobów na to, aby pominąć komputer w procesie drukowania zdjęć i zrobić to bezpośrednio z poziomu aparatu. Od nas i możliwości naszego sprzętu zależy, co wybierzemy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro