Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Drukarki z tanim tuszem. Którą wybrać?

Kupując drukarkę, kierujemy się różnymi wytycznymi, ale do zdecydowanie najważniejszych należy zaliczyć cenę. Nie chodzi jednak o samo urządzenie, ale także koszty eksploatacji. Bardzo ważne jest, aby zakup tuszów nie uszczuplił budżetu o taką kwotę jak sama drukarka.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski 18-09-2015 aktualizacja: 04-05-2020

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter

Drukarki z tanim tuszem. Którą wybrać?

Drukarka to element niemal obowiązkowy w każdym domu, w którym znajduje się komputer. Wystarczy kilkaset złotych, aby wyposażyć się w urządzenie wielofunkcyjne od razu z funkcją skanera oraz kopiarki. Jednak jeszcze ważniejszym aspektem niż cena samego sprzętu są koszty eksploatacyjne, które wynikają przede wszystkim z cen tuszu. Dlatego postanowiłem wybrać kilka drukarek, które mają tanie tusze.

Brother DCP-J105

Pierwszym modelem, który będzie tani w eksploatacji, jest Brother DCP-J105. To urządzenie wielofunkcyjne z możliwością skanowania i szybkiego kopiowania dokumentów. Wyposażone jest w moduł Wi-Fi, dzięki czemu może bezprzewodowo łączyć się z domową siecią i możliwe staje się drukowanie z poziomu smartfona, tabletu lub laptopa. Maksymalna prędkość to 27 stron na minutę w trybie monochromatycznym i 10 arkuszy na minutę w kolorze. Samo urządzenie kosztuje około 650 złotych, ale największą zaletą są niskie koszty eksploatacyjne. Zestaw oryginalnych tuszów kosztuje około 140 złotych, ale prawdziwą okazją są zamienniki. Te możemy kupić już w cenie około 80 zł za zestaw 10 kartridżów (4 x czarny i po 2 x każdy z kolorów). Dzięki temu korzystanie z drukarki jest niezwykle tanie i w minimalnym stopniu wpłynie na domowy budżet.

Epson L3111 EcoTank

Niecałe 700 złotych zapłacimy za urządzenie wielofunkcyjne Epson L3111 EcoTank. Jego największą zaletą jest zintegrowany system atramentowy, w którym nie tyle wymieniamy tusze, co uzupełniamy ich poziom za pomocą specjalnych buteleczek. To zdecydowanie zmniejsza koszty korzystania z drukarki. W przypadku zamienników jedna butelka o pojemności 70 ml to koszt około 19 zł. W przypadku atramentu oryginalnego cena podskakuje do około 140 zł za cały komplet, dzięki któremu uzupełnimy wszystkie pojemniki. To nadal atrakcyjna cena. Tym bardziej, że według producenta pełne pojemniki wystarczą – w zastosowaniach domowych – nawet na 3 lata użytkowania. Samo urządzenie łączy się z komputerem przy pomocy złącza USB, a maksymalna prędkość drukowania to 33 strony na minutę.

Canon Pixma TS5050

Jeśli mamy na drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne przeznaczony budżet w wysokości około 550 złotych, to jednym z modeli, które powinniśmy rozważyć, jest Canon Pixma TS5050. Co ciekawe, jest to sprzęt, który wykorzystuje aż 5 różnych tuszów. Oprócz zwykłego czarnego ma również czarny pigmentowany, co ma przekładać się na lepsze odwzorowanie kolorów i wyższą jakość wydruku dokumentów. Ale najważniejsze jest to, że taki mechanizm nie wpłynie negatywnie na koszty eksploatacyjne. Jeśli zdecydujemy się na zamienniki, to już za 40 zł możemy mieć pełen zestaw tuszów w swoim domu. W przypadku kartridżów oryginalnych cena rośnie ponad dwukrotnie, ale nadal poziom 90 zł jest w pełni akceptowalny. Jeśli chodzi o samo urządzenie, to warto wspomnieć o module Wi-Fi, funkcji skanera, dużym ekranie dotykowym o przekątnej 7,5 cm czy też możliwości skanowania i drukowania z wykorzystaniem chmury.

HP OfficeJet Pro 6950

Chyba każdy spotkał się z opinią, według której to drukarki firmy HP są tymi szczególnie drogimi w eksploatacji. To po części prawda. Są modele, w przypadku których zestaw oryginalnych tuszów kosztuje nawet 300 zł, ale nie dotyczy to wszystkich konstrukcji tej marki. Dowodem na to jest urządzenie wielofunkcyjne HP OfficeJet Pro 6950, za które zapłacimy mniej więcej 380-400 złotych. Owszem, oryginalne kartridże będą nas kosztować nawet 400 zł za pełen zestaw. Ale jeśli zdecydujemy się na zamienniki, to kwota spadnie aż do 100-120 złotych za komplet. Może nie jest to aż tak atrakcyjna kwota, jak w przypadku Brothera, Epsona czy Canona, ale nadal jest na rozsądnym poziomie.

Tusze do drukarek nie muszą kosztować majątku. W wielu przypadkach wystarczy zaledwie kilkadziesiąt złotych, aby zakupić zestaw kartridżów, który wystarczy nam na kilka miesięcy lub nawet lat. Właśnie dlatego warto przed wybraniem konkretnego modelu dokładnie sprawdzić, jakie są koszty eksploatacyjne. To jeden z najważniejszych, obok ceny samego urządzenia, aspektów każdej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro