Drukarki z tanim tuszem. Którą wybrać?
Zdaniem eksperta

Drukarki z tanim tuszem. Którą wybrać?

Którą drukarkę opłaca się kupić? Mnogość modeli, funkcji i różnych standardów nie ułatwia wyboru. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, do czego i w jaki sposób będziemy używać naszego sprzętu. Właściwa decyzja pomoże oszczędzić pieniądze.

udostępnij

Łukasz MichalikŁukasz Michalik / 18-09-2015 / aktualizacja: 26-04-2018

Tani zakup, droga eksploatacja

Jakim cudem producenci zarabiają na drukarkach sprzedawanych w cenie niewiele wyższej od ceny kompletu tuszy? Zasada jest prosta: urządzenie bardzo tanie w zakupie może okazać się drogie w eksploatacji, bo właśnie na materiałach eksploatacyjnych zarabia producent sprzętu. Czy to znaczy, że mamy się wystrzegać tanich drukarek? Nic bardziej mylnego – wszystko zależy od tego, jak często i w jaki sposób będziemy korzystali z możliwości drukowania.

Co więcej, bardzo wiele budżetowych urządzeń oferuje dodatkowe możliwości, jak skaner czy komunikację bezprzewodową. Ponadto w przypadku wielu producentów na rynku znajdziemy bogatą ofertę dobrych jakościowo zamienników. Z tego powodu – zamiast po prostu kupić pierwszą, niedrogą drukarkę, która przypadnie nam do gustu, warto poświęcić kilka chwil na zastanowienie.

Gdy drukujemy mało i rzadko, nie warto dopłacać do modeli oferujących nieco tańsze wydruki, bo kwota wydana na zakup może nie zwrócić się nawet po wielu latach. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że – przy intensywniejszym korzystaniu – różnice w cenach oryginalnych tuszy mogą sięgać setek złotych, a dodatkowe funkcje, oszczędzając nasz czas i wysiłek, potrafią z nawiązką oddać nam poniesiony koszt. Które modele są warte naszej uwagi?

HP DeskJet Ink Advantage 2130

Budżetowa drukarka ze skanerem jest dobrą propozycją dla osób, które drukują mało i rzadko. Urządzenie jest zasilane dwoma kartridżami HP 302 i oferuje prędkość druku sięgającą 5,5 strony na minutę. W porównaniu z wieloma innymi urządzeniami to bardzo mało, ale atutem tego sprzętu jest niska cena. Za drukarkę z tuszami zapłacimy około 140–150 zł.

Kartridż HP 302 wystarcza na około 190 stron, a w razie potrzeby kupienia nowego zapłacimy około 55 zł za oryginał i od kilkunastu złotych za zamiennik. Jeśli nasze potrzeby ograniczają się do sporadycznego wydrukowania jednej albo kilku kartek – to propozycja warta rozważenia

Epson L382

Na przeciwległym biegunie pod względem sposobu użytkowania znalazło się urządzenie wielofunkcyjne Epsona. Model Epson L382 to ciekawa propozycja dla osób potrzebujących znacznych ilości kolorowych wydruków. Drukarka wydaje się stworzona do takich właśnie zastosowań – wszystko za sprawą opracowanego przez Epsona rozwiązania o nazwie ITS. Zastosowanie ITS oznacza, że drukarka – choć atramentowa – nie potrzebuje klasycznych kartridży. Zamiast nich ma cztery zbiorniczki na płynny tusz, który możemy uzupełniać na bieżąco, obserwując zużycie.

W praktyce – choć samo uzupełnianie tuszu jest nieco bardziej kłopotliwe od wymiany kartridża – oznacza to znaczne oszczędności. Dość wspomnieć, że na zestawie fabrycznie dołączonego do drukarki tuszu wydrukujemy 6,4 tys. stron.

Za urządzenie wielofunkcyjne Epson L382 zapłacimy około 600 zł, a za komplet oryginalnych buteleczek z tuszem – mniej więcej 110 zł. Dostępne są również tańsze zamienniki – komplet kosztuje około 70 zł. Co istotne, nie musimy kupować kompletów, bo w sprzedaży są również dostępne buteleczki z poszczególnymi kolorami.

Canon PIXMA iP7250

Wartym rozważenia urządzeniem dla osób planujących drukowanie w kolorze, a także drukowanie zdjęć, jest drukarka Canon PIXMA iP7250. Wśród konkurencyjnych sprzętów ten model wyróżnia się niskim profilem i zintegrowanymi szufladami na papier. Dzięki temu sprzęt jest mały, zwarty, nic z niego nie wystaje i bez problemu umieścimy go np. na niewielkiej półce.

Drukarka oferuje prędkość wydruków sięgającą 15 stron na minutę (przy czerni) i 10 stron na minutę w kolorze. Sprzęt daje również możliwość automatycznego dwustronnego wydruku, a jego funkcjonalność zwiększa moduł Wi-Fi. Za drukarkę zapłacimy około 270 zł, a za komplet pięciu kartridży – Canon CLI 551 i 552 – około 90 zł.

HP OfficeJet Pro 6230

To model stworzony do częstej – choć niekoniecznie ciężkiej – pracy. HP OfficeJet Pro 6230 to idealna propozycja dla osób drukujących często, łącząca rzadko spotykane cechy: niską cenę zakupu i niewielki koszt eksploatacji. Wymóg częstego drukowania nie znalazł się tu jednak przez przypadek. Jedną z cech bardzo wielu drukarek HP – jak wspomnianej wyżej HP DeskJet Ink Advantage 2130 – jest bowiem głowica drukująca zintegrowana z kartridżem.

Podnosi to koszt materiałów eksploatacyjnych, ale z drugiej strony pozwala uniknąć problemów wynikających ze zużycia czy zatkania głowicy. W przypadku HP OfficeJet Pro 6230 producent zastosował jednak stałą, niewymienną głowicę, niezależną od zbiorników z tuszem. Aby uniknąć problemów wskazane jest zatem regularne i częste drukowanie, zapobiegające trwałemu zasychaniu tuszu w głowicy drukującej. Drukarka używa kartridży HP 934 i HP 935 – za komplet zamienników zapłacimy około 130 zł.

Wisienką na torcie w przypadku tego niedrogiego sprzętu jest komunikacja Wi-Fi. Dzięki niej z łatwością zlecimy wydruk nie tylko z komputera, ale również np. za pomocą smartfonu, niezależnie od miejsca, w którym w danej chwili się znajdujemy.

Brother DCP-J105

Zestawienie zamyka sprzęt, który – choć w momencie zakupu wydamy nieco więcej – w dłuższej perspektywie odwdzięczy się nam niskim kosztem eksploatacji. Urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-J105 oferuje przyzwoitą prędkość wydruku, sięgającą – przy wydrukach czarno-białych – 11 stron na minutę. Jego atutem jest również wysoka rozdzielczość, wynosząca 6000 na 1200 DPI.

Co istotne, obsługa sprzętu jest możliwa zdalnie, poprzez aplikację mobilną, a zeskanowane przez urządzenie dokumenty mogą być w prosty sposób udostępnione np. na smartfonie.

Kluczowym atutem tego modelu jest cena tuszu. Nawet oryginalne kartridże – LC525 i LC529 – nie spustoszą portfela, bo za komplet zapłacimy około 140 zł. Jeszcze tańsze są zamienniki – za komplet zapłacimy około 70 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro