Drony z kamerą – przegląd
Zdaniem eksperta

Drony z kamerą – przegląd

Dron z kamerą to obecnie niezwykle popularne rozwiązanie – zarówno wśród profesjonalistów z dziedziny fotografii czy twórców filmów, jak i amatorów nowych technologii. Drony to urządzenia, które wznoszą się w powietrze, a lot jest zdalnie przez nas pilotowany. Dzięki temu mamy wpływ m.in. na to, z jakiej wysokości i jaki kadr zostanie zarejestrowany przez kamerę unoszoną przez to urządzenie.

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 27-07-2016 / aktualizacja: 16-04-2019

Na Allegro znajdziemy drony z kamerą w różnych cenach. Warto zwracać uwagę na parametry dołączonej kamery. Kluczowa jest również specyfikacja samego drona. Powinniśmy wiedzieć, na jaką wysokość maksymalną może się wzbić dane urządzenie czy jak długi lot możemy odbyć podczas pracy jednego akumulatora. Drony dostępne na Allegro są przeznaczone zarówno dla laików w tej dziedzinie, jak i profesjonalistów. Jaki dron z kamerą warto wybrać? Czym powinniśmy sugerować się podczas kupna drona?

Latanie dronem i oczekiwania

Dronem możemy latać w wielu miejscach, jednak musimy stosować się do przepisów prawnych. Jeśli są to loty rekreacyjne, to po pierwsze powinny się odbywać w zasięgu naszego wzroku. Po drugie, jeśli dron waży powyżej 600 gramów, to lot powinien odbywać się minimum 30 metrów w poziomie od ludzi i pojazdów oraz minimum 100 metrów w poziomie od zabudowań. Nie możemy też latać nad lotniskami, portami morskimi czy chociażby kopalniami, bankami, a nawet placówkami pocztowymi.

Sprawa wygląda inaczej, jeśli dostaniemy odpowiednie zezwolenia na loty w wyznaczonej strefie. Wtedy możemy uchwycić chociażby panoramę ścisłego centrum dużego miasta. Oczekiwania odnośnie do efektów uzyskanych za pomocą filmowania dronem są z pewnością ogromne. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy model drona z kamerą umożliwia nam rejestrację płynnego obrazu w wysokiej rozdzielczości. Należy sprawdzać specyfikacje kamer – m.in. to, w jakiej maksymalnej rozdzielczości nagrywany jest obraz. Droższe modele dronów są wyposażone w systemy stabilizacji obrazu. Jak to zatem wygląda w praktyce? Jaki trzeba mieć budżet na drona z kamerą, aby nakręcone filmy były zadowalające w odbiorze? Przyjrzyjmy się dronom dostępnym na Allegro.

Overmax X Bee Drone 2.4

Na początku naszego zestawienia dron, który możemy nabyć już za około 120 złotych. Oczywiście w zestawie znajduje się kamera – tylko, że o rozdzielczości VGA, czyli 0,3 Mpix. Jednak za tę kwotę należy liczyć się z tym, że nagrane pliki wideo pod względem jakości będą przypominały filmy rejestrowane pierwszymi smartfonami. W przypadku tanich dronów nie możemy oczekiwać obecności stabilizacji obrazu.

Jeśli chodzi o Overmax X Bee Drone 2.4, to jego zasięg wynosi do 150 metrów, a jeden lot może trwać nawet 16 minut. Dron ma możliwość trzystopniowej regulacji prędkości. Ponadto został wyposażony w akcelerometr, system automatycznej kalibracji czy podświetlenie LED. Sterowanie odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu pilota (przypominającego pad do konsoli). Taki dron sprawdzi się na prezent zarówno dla dzieci, nastolatków, jak i dorosłych, którzy chcą nauczyć się sterowania takimi urządzeniami. Jednocześnie istnieje też możliwość nagrywania obrazu w trakcie lotu. Tylko należy to również traktować w kontekście nauki i zabawy w dziedzinie filmowania dronem.

Syma X8 Pro

Teraz pod lupę weźmiemy nieco droższy amatorski dron. Syma X8 Pro to wydatek rzędu 400 złotych. W zestawie oprócz drona znajdziemy też kamerę HD z funkcją Wi-Fi. Oznacza to, że obraz może być rejestrowany maksymalnie w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, a do tego mamy możliwość podglądu na żywo, na ekranie naszego smartfona. Jakość nagrań będzie lepsza niż w dronach z przedziału cenowego do 200 złotych. Jednak w przypadku kamery dołączonej do modelu Syma X8 Pro nie możemy też mówić o stabilizacji obrazu.

Z kolei samo urządzenie zostało wyposażone w sześcioosiowy system stabilizacji lotu i moduł GPS. Dołączony akumulator umożliwia odbycie lotu trwającego do 10 minut. Często do zestawu są dołączone aż trzy akumulatory. Sterowanie odbywa się za pomocą kontrolera, do którego możemy przymocować smartfon – w celu rejestrowania podglądu na żywo z kamery.

Overmax X Bee Drone 8.0

Kolejny dron z serii Overmax X Bee, tym razem model Drone 8.0. Jego koszt to około 700 złotych. Przeskok cenowy w stosunku do wcześniej opisywanego modelu od tego producenta jest duży. Idzie to w parze z możliwościami sprzętowymi. Jest to pierwszy dron w zestawieniu z zamontowaną dodatkową kamerą Activecam 4.1 – rejestruje obraz w maksymalnej rozdzielczości 4K i 30 klatkach na sekundę lub Full HD i 60 klatkach na sekundę.

Kamera została też wyposażona w moduł Wi-Fi i 2-calowy ekran. Kamerę mocujemy do drona za pomocą dołączonego do zestawu uchwytu. Dron z kamerą może odbywać loty do 20 minut, a jego zasięg wynosi do 500 metrów. Wśród funkcjonalności nie zabrakło automatycznej kalibracji czy systemu akrobacji 3D. Sterowanie odbywa się za pomocą dedykowanego pilota, który jest wyposażony w uchwyt na smartfon.

DJI Spark Combo

Teraz czas na przeskok do pułapu cenowego sięgającego około 2200–2400 złotych. Za powyższą kwotę otrzymujemy jednak sprzęt oferujący solidną jakość zarówno lotu, jak i nagrań wideo. Wbudowana kamera z 12-megapikselową matrycą umożliwia rejestrowanie obrazu o maksymalnej rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) i w 60 klatkach na sekundę. Dużym plusem jest też dwuosiowy system stabilizacji obrazu (zastosowanie gimbala). Dron ma wbudowany moduł GPS z GLONASS (zapewnia dokładną lokalizację) i moduł Wi-Fi.

Maksymalny zasięg lotu w trybie FCC wynosi do 2000 metrów, a w trybie CE do 500 metrów. Dron od firmy DJI jest przystosowany do lotów według regulacji panującej zarówno w USA, jak i UE. Warto wiedzieć, że skrót CE dotyczy wymogów zawierających się w dyrektywach Unii Europejskiej, skrót FCC zaś odnosi się do agencji regulującej wykorzystywanie odpowiednich częstotliwości do komunikacji na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeśli chodzi o maksymalny czas lotu DJI Spark Combo, to wynosi on 16 minut. Zaletą tego urządzenia są też z pewnością kompaktowe rozmiary – bez problemów zabierzemy go na wakacyjny wyjazd, a nagrania wideo będą stanowiły świetną pamiątkę z wielu odbytych lotów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro