„Droga Królów” Brandon Sanderson – recenzja

„Droga Królów” Brandon Sanderson – recenzja

autor: Aleksandra Urbańczyk, data publikacji: 02-04-2015

Alethkar to największe królestwo Roshary – świata nękanego przez arcyburze i wojny. Niegdyś ludzie mogli liczyć na ochronę Świetlistych. Dzisiaj muszą radzić sobie sami. Zakon został rozwiązany. Świetliści zdradzili bądź odeszli. Zachowały się po nich artefakty: Ostrza i Pancerze. Ich zdobywca staje się Odpryskowym, niemal niezwyciężonym rycerzem. Posiadanie Odpryskowego w armii zapewnia przewagę w bitwach. Czy Świetliści stanowią tylko część legendy? Czy Pustkowce i Spustoszenie nie zagrażają już światu?

Prywatne rozgrywki czy misja?

Obserwując bohaterów wywodzących się z różnych środowisk, których losy powoli i misternie się z sobą splatają, poznajemy złożony świat Roshary, skomplikowaną hierarchię, której przestrzegają mieszkańcy oraz niebezpieczeństwo, jakie się do nich zbliża. Czy uczona Jasnah już się czegoś domyśla? Kim jest dziewczyna, która pragnie stać się jej podopieczną? Dlaczego Shallan planuje wykraść największy skarb swojej pracodawczyni? Czy zaryzykuje gniew potężnego rodu, a nawet wojnę dla prywatnej sprawy?

Cierniowa droga

Kaladin jest synem chirurga. Nigdy nie potrafił zdecydować się, czy chce ratować ludzi jako lekarz, czy zostać wojownikiem. Los nie dał mu wyboru. Dziś jest niewolnikiem najgorszego gatunku. Jego przeznaczenie jest proste – ma zginąć podczas walki. Czemu zatem nie ginie? Dlaczego za każdym razem udaje mu się przeżyć i ogląda śmierć ludzi, których chce ochraniać? Dlaczego tak nienawidzi „jasnookich”?

Zjednoczenie królestwa

Królestwo Alethkar znajduje się w stanie wojny. Gavilar, któremu udało się sprzymierzyć arcyksięstwa, został zamordowany. Umierający król zostawił swemu bratu, rycerzowi Dalinarowi, przesłanie. Zlecił mu misję zjednoczenia kraju. Armie dziesięciu arcyksięstw oblegają Strzaskane Równiny, by wypełnić Pakt Zemsty. Niestety kilka lat po oblężeniu wojna zmieniła charakter. Nie służy zjednoczeniu, prowadzona jest dla zysku i wzmaga rywalizację arcyksiążąt. Dalinar szuka wskazówek w starożytnej księdze. Być może „Droga Królów” pomoże mu odnaleźć odpowiedź na dręczące pytania. W jaki sposób ma zjednoczyć kraj? Co oznaczają wizje, które go nękają? Kim byli Świetliści i czy kiedyś powrócą? Być może księga odpowie także na pytania czytelnika… Czy król musiał umrzeć? Kim jest jego morderca i jaka siła zmusiła go do tego czynu? Czy Dalinar w porę zorientuje się, że na świecie dzieją się poważniejsze sprawy od intryg arcyksiążąt?

„Droga Królów”Brandona Sandersona to pierwsza część cyklu „Archiwum Burzliwego Świata”. Już pierwszy tom uzmysławia, że mamy do czynienia z pisarzem, który swobodnie czerpie z literatury fantasy, a zarazem potrafi stworzyć oryginalne uniwersum z rozmachem Tolkiena. Lekkie pióro, dynamiczna akcja, pomysły świadczące o nieograniczonej fantazji pisarza, wspaniałe sceny batalistyczne i i wyśmienite kreacje bohaterów – to gwarancja przeżyć literackich na najwyższym poziomie.

Książka „Droga Królów” dostępna jest także w formie e-booka w formatach EPUB i MOBI za ok. 50 zł.

Zobacz także inne książki Brandona Sandersona.

Źródło okładki: www.mag.com.pl