Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę J. Cameron – recenzja

Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę J. Cameron – recenzja

Kreatywność to termin nieograniczony niczym sam strumień twórczości. To cecha, która przydaje się zarówno w pracy, jak i w domu – przy tworzeniu planu marketingowego i przy pieczeniu babeczek. Twierdzisz, że nie jesteś kreatywny? Pozwól książce Julii Cameron rozbudzić twoje zablokowane siły twórcze.

Berenika Kochan Berenika Kochan / 18-05-2015

By obudzić wewnętrznego artystę

Autorka poradnikaDroga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę do skutecznego sposobu odblokowania własnej kreatywności doszła metodą prób i błędów. Jako dziennikarka, poetka, pisarka, scenarzystka i kompozytorka wielokrotnie doświadczała zaniku tzw. weny. Przywoływała ją przy pomocy alkoholu i narkotyków, dopóki nie zauważyła, jak destrukcyjny wpływ mają one na jej twórczość. Cameron rzuciła nałogi i spróbowała odzyskać kreatywność w sposób najprostszy z możliwych – przez oczyszczenie umysłu, relaksację i określenie na nowo artystycznej świadomości. Efektem długoletnich starań jest przetłumaczona na 36 języków książka.

Droga artysty to poradnik interaktywny, który można potraktować jako dziennik pomocniczy terapii. Główne zagadnienia opisane zostały w 12 rozdziałach (każdy reprezentuje jeden tydzień), opatrzone cytatami twórców i filozofów oraz zwieńczone zadaniami do wykonania. Autorka zachęca czytelnika do regularnej pracy nad wyzwoleniem sił twórczych np. zobowiązuje do codziennego zapisywania myśli zaraz po przebudzeniu (tzw. „poranne strony”) oraz do odbywania „randek artystycznych” – czasu sam na sam z naturą, dziełami wielkich mistrzów, tanimi romansidłami czy innymi przyjemnościami, na które do tej pory nie miałeś czasu.

Zasady terapii artystycznej

Choć terapia odblokowania kreatywności opiera się na konkretnych zasadach, każdy przeżywa ją indywidualnie. Dlatego tak ważna jest dowolność sposobu wykonania poszczególnych zadań – uczucia można przenieść na papier w postaci rysunku, wiersza czy krótkiej formy prozatorskiej. Cameron wskazuje na pozazmysłowe źródło siły twórczej, które z poszanowania dla różnych poglądów ona określa mianem (S)twórcy, a pozwala je precyzować wedle uznania. Sama wierzy w Boga, ale nie narzuca przy tym odbiorcy swojej religijności.

Aby dojrzeć do świadomości, że i ty możesz być, a raczej – jesteś artystą, powinieneś według autorki przypomnieć sobie swoje pierwsze próby twórcze. Nieważne w jakiej dziedzinie i w jakim wieku je podjąłeś – istotne, jak zareagowało najbliższe środowisko. Jeśli usłyszałeś od nauczycielki, że „Twoja historia jest bez sensu” lub „Nie masz talentu do prac plastycznych”, możesz poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego przez tak wiele lat rezygnowałeś z tego, co naprawdę sprawia ci przyjemność.

Poradnik Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę prócz stawiania pytań o sferę uczuć, porusza wiele przyziemnych tematów, np. Jak artysta powinien radzić sobie z krytyką? Czy ze sztuki naprawdę można się utrzymać?

Grunt to zmiana myślenia

Cameron skutecznie pomaga w byciu artystą bez wstydu i poczucia winy. Jeśli sztuka to twoje sekretne hobby, być może nie uważasz poświęconego jej czasu, zwłaszcza gdy przeliczasz go na pieniądze, za wartościowy. Dzięki terapii artystycznej wyzwolisz się z myślowych pęt i stereotypów, a co za tym idzie – z uczuć, które tłamszą twórczość.

Ale uwaga! Odpowiadając na postawione w poradniku pytania, musisz być ze sobą bezwzględnie szczery. To nic, że uronisz kilka łez czy zdenerwujesz się na autorkę. Emocje będą oznaczać, że zmierzasz w dobrym kierunku.

Na kartach książki Julia Cameron wielokrotnie podaje przykłady osób, którym terapia pomogła – pisarzy, po odblokowaniu tworzących dzieła swojego życia, karierowiczów rzucających ciepłe posadki i zajmujących się spełnianiem swoich marzeń, muzyków, którzy wpadli w pułapkę perfekcjonizmu, lecz w końcu nauczyli się uprawiać sztukę bez stresu. Udowadnia, że każdy może być kim tylko zapragnie... A blokady? Blokady tworzą się w nas, nie są sprawką warunków środowiskowych ani złych duchów.

Nieważne, czy piszesz scenariusze, projektujesz ubrania, czy też wykonujesz ozdoby z masy cukrowej – dzięki dwunastotygodniowej terapii Julii Cameron w końcu będziesz mógł z dumą powiedzieć: „Jestem artystą”.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro