Drewno w łazience – oryginalny i stylowy akcent

Urządzanie łazienki może nastręczać wiele wątpliwości. Zastawiając się nad zastosowaniem w niej rozwiązań drewnianych, należy dokładnie przemyśleć klika kwestii. Zacznijmy od tego, jaki gatunek drewna nas interesuje i czy jest możliwość użycia go w pomieszczeniu, w którym prawie zawsze panuje wilgoć i wysokie temperatury.

Alicja Kamińska Alicja Kamińska / 29-05-2015

Drewno w łazience wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia i pielęgnacji. Warto jednak rozważyć jego użycie, ponieważ wprowadza ciepły i przyjemny klimat oraz skutecznie ociepla wnętrze. Może już czas zrezygnować z zimnych i surowo wyglądających płytek ceramicznych?

Drewno w łazience – na co zwrócić uwagę i co wybrać?

Aby cieszyć się piękną łazienką przez lata, należy do wyboru drewna w niej wykorzystanego podejść rozważnie. Najczęściej wcielanym w życie pomysłem jest obkładanie ścian, obudowywanie sprzętów sanitarnych oraz kładzenie posadzek z drewna. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę skurcz oraz stabilność konkretnych gatunków. W wilgotnych pomieszczeniach niektóre deski mogą nasiąkać, wyginać się i odkształcać, jak również pleśnieć. Aby uniknąć zrywania zniszczonej przez wodę podłogi czy okładziny, postawmy na wysoką twardość i stabilność oraz niski poziom skurczu.

Gatunkami polecanym do łazienek są niewątpliwie drewna egzotyczne. Mają one naturalnie wysoką odporność na degradację czynnikami biologicznymi ze względu na dużą zawartość olejków. Oryginalny wygląd i wysoką trwałość zapewnią: teak, iroko, padouk, merbau, cedr czy też doussie. Lokalnymi gatunkami drewna, które są w stanie znieść niekorzystne warunki, są: dąb, jesion, modrzew, jawor i wiąz.

Impregnacja i olejowanie drewna w łazience

Każdy, nawet najtwardszy gatunek drewna użyty w łazience wymaga zaimpregnowania. Istnieją dwie możliwości postępowania, które uchronią nasze posadzki, okładziny ścienne i blaty przed wnikaniem wilgoci, rozwojem grzybów i pleśni oraz siwizną. Pierwszym z nich jest lakierowanie. Należy do tego celu użyć lakieru poliuretanowego, uretanowego albo mieszanego – uretanowo-alkaidowego. Należy pamiętać, że drewno trzeba zabezpieczyć z każdej strony, także spodniej, a szczeliny wypełnić elastomerem. To naturalna substancja izolująca, która ze względu na swoją elastyczność świetnie spełnia tu swoje zadanie.

Drugim rozwiązaniem jest olejowanie drewna. Ma ono wiele zalet. Nie tworzy na powierzchni chłodnej powłoki, która z czasem może pękać, psując wrażenie estetyczne, oraz w kontakcie z wodą nie staje się śliska. Olej wnika głęboko i solidnie impregnuje deski. W tym celu najlepiej jest wykonać olejowanie na gorąco, które intensyfikuje korzystne działania. Dostępne są preparaty bezbarwne i napigmentowane, ale warto zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach również pierwsza opcja przyciemnia naturalny odcień drewna, uwydatniając jego wzór. Na koniec całość pokrywamy woskiem ochronnym.

Pielęgnacja drewna w łazience

Drewno lakierowane jest dosyć łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Do czyszczenia używamy środków przeznaczonych do powierzchni lakierowanych albo delikatnych detergentów. Olejowanie zaś należy systematycznie odświeżać. W najbardziej eksploatowanych miejscach co około dwa miesiące warto powtarzać zabieg, który pozwoli pozbyć się drobnych zarysowań, jak również sprawi, że drewno będzie lepiej wyglądało.

Drewno w łazience wygląda naprawdę efektownie. Zachowując wszelkie zasady pielęgnacji i zabezpieczając je przed wilgocią, możemy cieszyć się jego wspaniałym, stylowym wyrazem, mającym niemałą rolę w ogólnym wystroju pomieszczenia.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro