Drewniane zabawki montessoriańskie – wesprzyj rozwój swojego dziecka

Metoda pedagogiczna opracowana przez Marię Montessori zakłada wspieranie swobodnego i naturalnego rozwoju dziecka m.in. przez stwarzanie mu ciekawej i inspirującej przestrzeni. Pomogą nam w tym różnego rodzaju zabawki spełniające założenia tego nurtu. Prezentujemy najciekawsze z nich.

udostępnij

Blanka Jarębska Blanka Jarębska  / 26-10-2016

Nurt pedagogiki Montessori, dzięki swoim założeniom nakierowanym na dziecko, wciąż zyskuje nowych sympatyków i kontynuatorów. Jego główną myślą jest pielęgnowanie w dziecku wolności, która jest naturalnym motorem odkrywania świata. Dziecko powinno mieć możliwość swobodnego rozwoju i otrzymywać wsparcie dla swojej spontaniczności, twórczości, potrzeb i zainteresowań. Dzięki takiemu podejściu we właściwym dla siebie tempie zdobywa nowe umiejętności i rozwija się nie tylko pod względem intelektualnym, ale także duchowym kulturowym, fizycznym i społecznym. Zabawki stworzone w duchu Montessori pozwalają wyzwolić naturalną ciekawość i aktywność dzieci, stworzyć im inspirującą przestrzeń, pełną ciekawych wyzwań i możliwości odkrywania, a także zainicjować potrzebę współpracy między najmłodszymi.

Naturalny surowiec

Myśl pedagogiczna Montessori, oprócz typowo metodycznych wskazówek, zaleca również używanie przez dzieci głównie zabawek wyprodukowanych z naturalnych surowców, np. drewna, tkanin. Głównym argumentem jest fakt, że drewno to najbezpieczniejszy materiał do produkcji zabawek. Jest wytrzymałe, odporne na uszkodzenia nawet podczas bardzo intensywnej zabawy, a wykonane z niego przedmioty mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Używane podczas produkcji akcesoriów dla dzieci farby i lakiery muszą spełniać wyznaczone normy i nie mogą zawierać żadnych szkodliwych substancji. Dlatego możemy być spokojni, gdy najmłodsi bawią się zabawkami czy nawet wkładają je do buzi.

Spostrzegawczość i logiczne myślenie

Zabawki prezentowane jako pomoce edukacyjne w tym nurcie głównie mają za zadanie wyrabianie u dzieci koordynacji, trening umiejętności porównywania, dostrzegania szczegółów i elementów charakterystycznych, ćwiczenie zdolności logicznych i radzenia sobie w prostych sytuacjach wymagających analizy i wyciągnięcia wniosków. Jedną z ciekawszych propozycji są różnego rodzaju sortery. Zwykle mają prostą i znaną dziecku formę, jednak są dla niego wyzwaniem. Tak jest np. w przypadku tęczy sensorycznej (ok. 36 zł), składającej się z kolorowych klocków różnej wielkości i kształtu. Zadaniem dziecka jest ułożenie z nich tytułowej tęczy. Dla starszych dzieci znajdziemy bardziej skomplikowane układanki, polegające na dopasowywaniu do siebie kształtów i nakładania ich na specjalne bolce o różnej wysokości. Wyjątkowo ciekawą propozycją są cylindry dźwiękowe (ok. 110 zł) oparte na klasycznej grze memory. Ta wersja jest jednak nieco trudniejsza. Przed zabawą należy umieścić wewnątrz cylindrów niewielkie elementy, np. ziarenka ryżu, koraliki, dzwoneczki, groch. Dzięki temu każdy z nich podczas potrząsania będzie brzmiał inaczej. Zadaniem dziecka jest dopasowanie do siebie takich samych dźwięków.

Praktyczne umiejętności

Wszelkie umiejętności dziecko najlepiej przyswaja przez doświadczenie i zabawę. Dlatego zabawki powinny być zaprojektowane w sposób inspirujący je do podejmowania samodzielnych prób. Takie są np. przeplatanki, będące wspaniałym wstępem do nauki sznurowania i wiązania butów. Zdolności motoryczne, a także wszechstronną wiedzę o świecie maluchy mogą zdobywać przy użyciu kolorowych drewnianych puzzli i układanek. Oferta obejmuje kształty zwierzątek, cyferki, mapy świata z flagami poszczególnych państw, a nawet oceanów. W zdobywaniu i poszerzaniu kompetencji matematycznych pomogą m.in. zestawy do nauki liczenia, liczmanyoraz patyczki z koralikami z serii kolorowy trójkąt. Dzięki swojej prostocie i różnorodnym możliwościom wykorzystania będą niezastąpioną pomocą podczas rozwiązywania pierwszych działań matematycznych.

Pamiętajmy, że w koncepcji montessoriańskiej zabawki są na dalszym planie. Najważniejsze jest dziecko, właściwe podejście do niego, a także wspieranie go we wszystkich aspektach, inspirowanie i stwarzanie mu pola do rozwoju.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro