Drewniane akcesoria do nauki liczenia

Liczenie to jedna z podstawowych umiejętności, której nauka i rozwijanie będą niezwykle istotne w trakcie edukacji naszego dziecka. Zwykle chęć poznawania cyferek pojawia się u malucha naturalnie, dlatego warto ją podtrzymywać. Pomogą w tym interesujące i kolorowe drewniane akcesoria do nauki liczenia. Prezentujemy niektóre z nich.

Blanka Jarębska Blanka Jarębska  / 26-10-2016

Nauka podstaw liczenia u dziecka musi przebiegać przy użyciu konkretnych przedmiotów. Maluchy nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętego myślenia abstrakcyjnego, by wykonywać obliczenia w głowie i zdecydowanie wolą bazować na rzeczach, które mogą wziąć do rączki, przestawiać i układać. Podczas stawiania pierwszych kroków w matematyce warto wykorzystać akcesoria specjalnie przeznaczone do tego celu. Szczególnie warte uwagi są wersje wykonane z drewna. Naturalny surowiec zapewnia bezpieczeństwo, wyjątkową wytrzymałość i trwałość zabawek. Dodatkowo są one w większości bardzo ładnie wykonane i bajecznie kolorowe, dzięki czemu przyciągają wzrok dziecka, intrygują, zaciekawiają i zachęcają do korzystania z nich.

Jak za dawnych lat

Najstarszym na świecie przyrządem do nauki liczenia jest liczydło. Te współczesne, znacznie bardziej kolorowe i poręczne, możemy kupić już za niecałe 10 zł. Możliwość przesuwania umieszczonych na drucikach kolorowych koralików drewnianych spodoba się szczególnie najmłodszym. Podczas takiej czynności maluchy dodatkowo poćwiczą sprawność paluszków i mięśnie rączek. Bardzo interesujące jest liczydło dwustronne (od 13 zł) o całkowicie nowatorskim wyglądzie. Koraliki zostały umieszczone na drucikach wygiętych w łuk, a przesunięcie każdej kuleczki odsłania umieszczony obok wynik działania, tzn. odejmowania z jednej strony i dodawania z drugiej. To świetny sposób na zobrazowanie dziecku tych prostych obliczeń.

Poznajemy cyferki

Nauka liczenia nie może przebiegać bez poznania nazw, wyglądu i zapisu poszczególnych cyfr. Podczas przekazywania tej wiedzy możemy wykorzystać pomalowane w rozmaite wzory drewniane kształty lub np.klocki do nawlekania. W zestawie znajdziemy klocki z namalowanymi cyframi od 1 do 10, kilka innych kolorowych koralików oraz sznurki, na które dziecko może je nawlekać. W zapamiętaniu kolejności cyfr pomogą drewniane układanki z wyjmowanymi kształtami cyfr. Zadaniem dziecka jest ich dopasowanie i włożenie w odpowiednie miejsca. Zarówno w domu do zabawy, jak i w zerówce lub w szkole przydadzą się klocki do liczenia. Mogą to być klasyczne patyczki uzupełnione o kształty cyferek lub koraliki, a także różnej długości klocki konstrukcyjne, obrazujące różnicę wielkości między liczbami.

Nauka przez zabawę

Zapamiętanie nazw i kolejności cyfr, a także sprawnego wykonywania prostych działań, wymaga od dziecka nie tylko chęci i zapału, ale również sporo ćwiczeń. Najprzyjemniejsze i najłatwiejsze do zapamiętania są te, które przebiegają w formie interesującej i wciągającej zabawy. Możemy wykorzystać w tym celu rozmaite gry logiczne i pamięciowe. Dla najmłodszych odpowiednie będą przybierające rozmaite formypuzzle do nauki liczenia. Najprostsze modele kupimy już za niecałe 10 zł. Drewniane układanki są łatwe w użyciu, mają kolorowe i interesujące grafiki ułatwiające zapamiętanie cyfr, liczb i prostych znaków matematycznych. Ciekawym pomysłem dla przedszkolaków będzie memory Goki(od 31 zł), w którym znajdziemy wykonane z drewna tabliczki z cyframi od 1 do 10 i odpowiadające im grafiki. Propozycją dla starszaków, która utrwali głównie umiejętność sprawnego dodawania, jest klasyczne domino(niecałe 3,50 zł). Do rozgrywki, oprócz dopasowywania kafelków z odpowiednią liczbą oczek, warto dodać kilka dodatkowych zasad, np. konieczność sumowania kafelków znajdujących się na końcach układanki.

Interesujące rozpoczęcie matematycznej przygody i zafascynowanie dziecka możliwością rozszerzania swojej wiedzy w tej dziedzinie będzie miało fantastyczny wpływ na jego edukację. Dzięki temu dziecko będzie miało pozytywny i pełen ciekawości stosunek do przedmiotów ścisłych, a ich nauka stanie się dla niego przyjemnością.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro