Dremel Versatip 2000 – test

Dremel Versatip 2000 – test

DremelVersatip 2000 to wyjątkowe narzędzie zasilane butanem, dzięki czemu doskonale nadaje się do prac, przy których wymagana jest wysoka temperatura.

udostępnij

Przemysław Iwaniuk Przemysław Iwaniuk  / 20-07-2017

Można nim wykonywać takie operacje jak: cięcie na gorąco, precyzyjne usuwanie lakieru na gorąco, przepalanie, wypalanie, kurczenie, wypalanie w drewnie.

Versatip 2000 jest także doskonałą lutownicą, która nie wymaga dostępu do prądu, dzięki czemu można wykorzystać ją praktycznie w każdych warunkach.

Budowa Dremel Versatip 2000

DremelVersatip jest małym, kompaktowym urządzeniem do tego bardzo lekkim.

W ręce bez problemu utrzyma go osoba o bardzo drobnych dłoniach, a nawet dziecko.

dsc 01042

Ma długość 21 cm. W najszerszym miejscu mierzy 4 cm, a średnica aluminiowego zbiornika na butan wynosi jedynie 2,5 cm.

Przednią część narzędzia zajmuje długi na cztery centymetry metalowy palnik. Górny fragment zakryty jest osłoną zapobiegającą ewentualnemu poparzeniu. Natomiast w jego przedniej części umieszczono gwint, na który nakręca się dedykowane akcesoria, stanowiące o jego wszechstronnej użyteczności.

dsc 01044

Za palnikiem znajduje się wygodny plastikowy uchwyt ze zintegrowanym stojakiem. Na uchwycie umieszczono dźwignię odpalającą płomień. Poniżej natomiast mieści się suwak odpowiadający za blokadę oraz suwak odpowiedzialny za zwiększanie i zmniejszanie temperatury.

dsc 01045

Na samym tyle Versatip 2000, znajduje się srebrny pojemnik na propan, w całości wykonany z aluminium. Na jego końcu umieszczono mosiężny zawór do ładowania gazu. Naładowany gazem - Versatip waży zaledwie 100 gram.

dsc 01048

Akcesoria

Wraz z narzędziem otrzymujemy komplet użytecznych akcesoriów.

dsc 01028

Sześć wkręcanych przystawek, na które składają się:

  • spłaszczona dysza do wydmuchiwania ciepłego powietrza służąca do topienia i nadawania kształtów,
  • nóż z możliwością wypalania w drewnie i innych miękkich materiałach,
  • większy nóż do cięcia na gorąco,
  • precyzyjna szpiczasta końcówka do lutowania,
  • mała końcówka do obkurczania materiałów,
  • końcówka do usuwania farby,
  • praktyczny pojemnik z cyną do lutowania,
  • gąbka do lutowania wraz z metalowym pudełkiem,
  • dwa metalowe klucze to precyzyjnego przykręcania akcesoriów,
  • plastikowa osłona zabezpieczająca na końcówkę urządzenia.

Narzędzie wraz ze wszystkimi akcesoriami znajduje się w estetycznym metalowym pudełku o wymiarach 28 x 17,5 x 4,5 cm, służącym do magazynowania oraz transportu.

Użytkowanie Dremel Versatip 2000

Rozpoczęcie użytkowania narzędzia wiąże się z koniecznością napełnienia pojemnika butanem. Obywa się to w sposób łatwy i intuicyjny. Wystarczy umieścić urządzenie w pionie, zaworem skierowanym w dół. Następnie od spodu przystawić pojemnik z butanem. Ważne by końcówki były kompatybilne. Napełnienie pojemnika gazem trwa kilkadziesiąt sekund. Fakt napełniania się zbiornika gazem możemy rozpoznać po tym, że znacznie obniża się jego temperatura. Po chwili urządzenie jest gotowe do użytku.

dsc 01035

Po odbezpieczeniu środkowego suwaka z pozycji LOCK należy odbezpieczyć dźwignię i pociągnąć ją w dół. Czynność ta bardzo przypomina odpalanie zapalniczki. Po włączeniu suwak przesuwamy z powrotem na miejsce z oznaczeniem LOCK (zabezpieczone), a następnie regulujemy natężenie ciepła suwakiem z oznaczeniem +/-. W tym momencie po rozgrzaniu jednej z wybranych i wcześniej założonych końcówek można przystąpić do użytkowania narzędzia.

Wrażenia z użytkowania Dremel Versatip 2000

Urządzenie już od pierwszych chwil styczności, wydaje się bardzo intuicyjne. Rozmieszczenie suwaków i startera jest bardzo logiczne i wygodne w użytkowaniu.

Podczas dłuższej pracy z rozgrzanym urządzeniem bardzo przydaje się metalowa osłona termiczna, która rzeczywiście skutecznie chroni dłonie przed oparzeniem.

Praca Versatipem z wykorzystaniem akcesoryjnych końcówek jest bardzo wygodna i przyjemna.

dsc 01032

Dzięki jego niskiej wadze każda czynność wykonywana jest z należytą precyzją. Pracę z nim można porównać od pisania nieco grubszym długopisem.

Wypalanie w miękkich materiałach dokładnych wzorów czy lutowanie to czysta przyjemność, jeśli robi się to właśnie Dremelem Versatip 2000.

dsc 01030

Na pierwszy rzut oka może wydawać się zupełnie niepotrzebnym urządzeniem, jednak w chwili, gdy już go mamy okazuje się, że nagle znajduje się dla niego sporo zadań.

Wielką zaletą jest jego naprawdę atrakcyjna cena, przy czym urządzenie to zostało wykonane nad wyraz solidnie z bardzo dobrych materiałów. Warto posiadać go jako uzupełnienie warsztatu majsterkowicza, a nawet do bardziej profesjonalnych zastosowań.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro