Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Dorwać Phila. Prawdziwa historia pościgu za największym oszustem Ameryki – David Howard – recenzja książki

Zanim świat oszalał na punkcie „Wilka z Wall Street” inny oszust dzierżył „zaszczytny” tytuł „największego oszusta w dziejach Stanów Zjednoczonych”. Porywający reportaż Davida Howarda ujawnia, jak Phil Kitzer wreszcie wpadł w sidła FBI.

Dorwać Phila. Prawdziwa historia pościgu za największym oszustem Ameryki – David Howard – recenzja książki

Ocena użytkowników Allegro

Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Nic więc dziwnego, że historie słynnych oszustów od lat inspirują hollywoodzkich twórców, chcących przenieść je na ekran. Pamiętacie „Złap mnie, jeśli potrafisz” z Leonardo DiCaprio i Tomem Hanksem? Albo słynnego „Wilka z Wall Street”? Bohaterowie tych historii istnieli naprawdę i naprawdę przez lata udawało im się wymykać z sideł śledczych.

Podobnie było też w przypadku Phila Kitzera, który jeszcze do niedawna pozostawał anonimowy w świadomości większości ludzi. Tymczasem to Kitzer przez lata uznawany był za największego oszusta w historii Stanów Zjednoczonych. Jego historię i to, w jaki sposób wreszcie udało się go złapać, porywająco opisuje reportaż „Dorwać Phila. Prawdziwa historia pościgu za największym oszustem Ameryki”, który czyta się jak najlepszy kryminał.

Zobacz też: Z historii zbrodni, czyli najlepsze reportaże kryminalne

Phil Kitzer, mężczyzna budzący zaufanie

Kitzer działał w drugiej połowie lat 70., gdy nawet śledczy nie traktowali oszustw finansowych tak poważnie, jak innych przestępstw. To sprawiło, że ten przebiegły i wyrachowany mężczyzna przez lata działał niemal „na widoku”, nie niepokojony przez kogokolwiek. Kitzer budził zaufanie, był grzeczny i kulturalny, a co najważniejsze – oferował pomocną dłoń. Na swoje ofiary upatrywał bowiem osoby, którym powinęła się noga: nie tylko bankrutów uwikłanych w spiralę długów, ale również bogatych przedsiębiorców i bankierów, którzy nagle znaleźli się w finansowych tarapatach i nie mogli sobie pozwolić na to, by ktoś się o nich dowiedział. Oszust oferował im dobrze oprocentowane kredyty na spłatę zobowiązań, na poczet których musieli jednak wpłacić niewielką zaliczkę. Po zainkasowaniu wpłaty Kitzer znikał bez śladu, zostawiając swoje ofiary w jeszcze większych tarapatach.

Działalność oszusta przykuła uwagę dwóch młodych agentów śledczych, Jima Wedicka i Jacka Brennana. Nieopierzeni funkcjonariusze FBI podjęli się desperackiej próby złapania Phila Kitzera na gorącym uczynku. O tym, jak udało im się tego dokonać, czyta się niczym najlepszy kryminał, od którego nie sposób się oderwać.

Przeczytaj także: Drapieżnik. Prawdziwa historia najbardziej nieuchwytnego mordercy – Maureen Callahan – recenzja książki

„Dorwać Phila”, czyli gotowy scenariusz na film

David Howard swój reportaż „Dorwać Phila” stworzył na podstawie setek godzin spędzonych w archiwach FBI i amerykańskiej prasy z tego okresu. Rozmawiał z też z niemal wszystkimi osobami, które miały jakąkolwiek styczność ze sprawą. Wszystko po to, by jak najwierniej oddać realia pracy agentów FBI przeprowadzających jedną z najwcześniejszych tajnych akcji Federalnego Biura Śledczego.

„Dorwać Phila” to książka interesująca nie tylko ze względu na samego arcyciekawego głównego bohatera i historię przeprowadzonej na niego zasadzki. To również intrygujące spojrzenie w samo „oko cyklonu”, jakim w latach 70. XX wieku było FBI. Agencji Biura nie mieli przecież wtedy telefonów komórkowych i internetu. Ich działania oparte były na mrówczej pracy w archiwach, analizowaniu relacji i zeznań świadków, a także osobistym kontakcie z poszukiwanymi przestępcami. Howard w fascynujący sposób opisuje więc nie tylko tę konkretną sprawę, ale równie ujawnia sekrety FBI, co samo w sobie jest niesamowitą wartością.

Nie dziwi więc fakt, że o „Dorwać Phila” jeszcze przed premierą upomniało się Hollywood. Już niedługo na ekrany kin ma wejść filmowa wersja pościgu za Philem Kitzerem, z Robertem Downey Juniorem w roli głównej.

Źródło okładki: wydawnictwoznak.pl
Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro