Domowy sprzęt do odtwarzania CD – co wybrać?

W dobie technologii bezprzewodowych, aplikacji do stremowania i plików MP3 wciąż są osoby, które nie wyobrażają sobie innego słuchania muzyki niż z płyt CD. Nie ma czemu się dziwić. Dorównać mogą im tylko bezstratne formaty cyfrowe, które wciąż są rzadko spotykane, a w przypadku streamingu po prostu niedostępne. Jednak aby cieszyć się dobrej jakości muzyką, trzeba najpierw zainwestować w odtwarzacz CD i to najlepiej wysokiej jakości.

Julita Słonczewska Julita Słonczewska  / 13-10-2016

Domowy odtwarzacz CD wydaje się dzisiaj przeżytkiem. Coraz częściej inwestujemy w stacje dokujące do smartfonów lub soundbary z modułami Bluetooth, które łączą się z telefonami. Ale żaden z tych sposobów nie może się równać z prawdziwą płytą. Nie tylko muzyka jest lepszej jakości, ale też dodaje do swoistego klimatu, który trudno poczuć w przypadku Spotify, Deezera lub Apple Music. Tylko w takiej sytuacji najlepiej kupić już wysokiej jakości sprzęt. Odpadają wszelkiej maści boomboxy czy też miniwieże i wieże. Najlepszy wybór to odtwarzacz podłączony do porządnego zestawu głośników.

Pioneer PD-10

Pioneer PD-10 nie jest urządzeniem drogim jak na dedykowane odtwarzacze płyt CD. Kosztuje około 1000-1200 zł, co nie jest aż tak wysoką kwotą, jak mogłoby się wydawać. Ma jednak wiele zalet, które sprawiają, że jest to bardzo dobry sprzęt. Przede wszystkim pozwala na odtwarzanie płyt Super Audio CD, które mają jeszcze większą częstotliwość próbkowania. To przekłada się na jeszcze wyższą jakość dźwięku. Pasmo przenoszenia Pioneera PD-10 mieści się w zakresie od 2 Hz do 20 kHz, a stosunek sygnału do szumu to 117 dB. Może też odtwarzać pliki MP3 i WMA, ale aż szkoda to robić w tak dobrym sprzęcie.

Cambridge Audio Topaz CD5

Cambridge Audio nie jest specjalnie znaną firmą wśród polskich użytkowników. Na pewno znają ją i cenią audiofile, czyli specjaliści, a przede wszystkim miłośnicy dobrego brzmienia. Nie jest to sprzęt z najwyższej półki, bo takie kosztują krocie, ale w rozsądnej cenie zapewnia przyzwoitą jakość. Model Topaz CD5 ma pasmo przenoszenia w zakresie od 10 Hz do 20 kHz. Wyposażony jest w 24-bitowe przetworniki, a stosunek sygnału do szumu to 82 dB. Są to bardzo solidne parametry, które zadowolą większość użytkowników. Przy tym wszystkim Cambridge Audio Topaz CD5 kosztuje zaledwie 900 zł.

Onkyo C-7030

Bardzo ciekawie prezentuje się także model Onkyo C-7030. Tak samo jak wcześniejsze urządzenia nie kosztuje majątku, a oferuje bardzo przyzwoitą jakość dźwięku. Nie mogą się z nim równać żadne pliki MP3 ani serwisy streamingowe. Odtwarzacz ma przetworniki cyfrowo-analogowe Wolfson 192 kHz/24 bit. Wyposażony jest w dwa wyjścia cyfrowe audio – optyczne i koaksjalne – oraz wyjście analogowe. Ma niezależny obieg wzmacniacza słuchawkowego i pozwala na odtwarzanie także plików MP3 oraz WMA. Kosztuje zaledwie 850-1000 zł.

Denon DCD-520AE

Denon DCD-520AE to kolejny odtwarzacz CD, którym warto się zainteresować. Cechuje się bardzo dobrymi parametrami. Jego pasmo przenoszenia to od 2 Hz do 20 kHZ, a współczynnik sygnału do szumu to 110 dB. Całkowite zniekształcenia harmoniczne to zaledwie 0,0030 procent, a dynamika wynosi 100 dB. Model ten wyposażony jest w przetwornik cyfrowo-analogowy 192 kHz/32 bit. Sprzęt radzi sobie z płytami CD, CD-R, CD-RW, SA-CD oraz formatami WMA, MP3 i AAC. Pobór prądu to zaledwie 13 W.

Marantz CD5005

Odtwarzacz CD Marantz CD50005 został wyposażony w wysokiej jakości przetworniki cyfrowo-analogowe 192 kHz/24 bit (CS4398) oraz precyzyjny zegar systemowy. Pasmo przenoszenia mieści się w zakresie od 20 Hz do 20 kHz, co jest dość standardowym wynikiem. Z kolei stosunek sygnału do szumu to aż 110 dB. Marantz CD5005 ma wyjście analogowe cinch oraz dwa wyjścia cyfrowe – optyczne i koaksjalne. Oprócz płyt CD radzi sobie także z plikami MP3, WMA oraz AAC. Kosztuje zaledwie 1100-1300 zł, co jest niską ceną jak na tego typu sprzęt.

Dobrej jakości odtwarzacz CD nie musi kosztować majątku. Oczywiście są modele lepsze, za które przyjdzie zapłacić dwa razy więcej. Trzeba jednak pamiętać, że to zaledwie jeden element zestawu i to najprawdopodobniej ten najtańszy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro