Domowy monitoring przez komórkę

Domowy monitoring przez komórkę

Monitoring to nie tylko rozwiązanie stosowane w firmach czy miejscach publicznych. Z funkcji kamer cyfrowych możemy też skorzystać we własnych domach, gdy chcemy mieć oko na domowy dobytek. Dzisiejsza technologia pozwala na monitorowanie domu nawet na własnym smartfonie.

udostępnij

Damian JaroszewskiDamian Jaroszewski / 22-07-2015 / aktualizacja: 13-10-2018

Jak to zrobić, aby móc doglądać swojego domu na ekranie telefonu komórkowego? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – wystarczy kupić kamerę IP. Skrót IP pochodzi od Internet Protocol, co oznacza, że urządzenie tego typu wykorzystuje do pracy sieć. Podłączone do Internetu pozwala nam w czasie rzeczywistym podglądać obraz niemal z dowolnego urządzenia, nie tylko smartfona, ale też tabletu czy komputera. Co ważne, rozwiązania te stały się bardzo tanie i proste w obsłudze. Oto kilka urządzeń, które świetnie sprawdzą się w tej roli.

D-Link DSC-8000LH to urządzenie bardzo małe i tanie, bowiem kosztuje około 250 złotych. Pomimo tego kamera może pochwalić się sporą funkcjonalnością. W obudowie o wymiarach 3,5 x 3,8 x 9,2 cm mieści się przetwornik CMOS, który pozwala na rejestrowanie wideo w rozdzielczości HD 1280 x 720 pikseli. Kamera jest zasilana sieciowo, przez kabel microUSB. Ogromną zaletą urządzenia jest możliwość rejestrowania obrazu w nocy. Jest to możliwe dzięki wbudowanym diodom podczerwieni, które – chociaż niewidoczne dla ludzkiego oka – poprawiają widoczność kamery. Poza tym D-Link DSC-8000LH może pochwalić się systemami detekcji ruchu oraz dźwięku. W razie wykrycia zdarzenia urządzenie automatycznie wysyła powiadomienie na smartfona użytkownika. Kamery nie trzeba podłączać kablem do internetu, ponieważ wykorzystuje interfejs bezprzewodowy Wi-Fi.

Overmax Camspot 4.8

Overmax Camspot 4.8 to urządzenie trochę innego przeznaczenia. Kamera powstała przede wszystkim po to, aby montować ją za zewnątrz, np. w ogrodzie. Z siecią można ją połączyć albo bezprzewodowo – wykorzystując Wi-Fi, albo tradycyjnym kablem z końcówką RJ-45, bezpośrednio do domowego routera. Model ten rejestruje obraz w rozdzielczości HD 1280 x 720 pikseli z kątami widzenia 90 stopni w pionie i 350 stopni w poziomie dzięki możliwości obracania się wokół własnej osi. Wyposażony jest w 22 diody IR LED o widoczności aż do 15 metrów. Producent nie zapomniał też o funkcji detekcji ruchu, a także możliwości podglądania widoku z kamery z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego. W obu przypadkach oprogramowanie jest w pełni darmowe. Overmax Camspot 4.8 kosztuje około 480 złotych.

Xiaomi Yi Home Camera

Xiaomi Yi Home Camera to kolejna kamera, którą z powodzeniem wykorzystamy w domowych zaciszu. Chociaż Xiaomi słynie przede wszystkim z tanich smartfonów, to chińska firma ma w swojej ofercie również wiele innych sprzętów. Jednym z nich jest właśnie Yi Home Camera w cenie około 200-250 złotych. Ta bardzo mała kamera pozwala na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości HD 1280 x 720 pikseli. Kąt widzenia obiektywu to 111 stopni, co wystarczy do uchwycenia sporych rozmiarów pokoju. Mechanizm detekcji ruchu automatycznie wyśle powiadomienie na smartfona. W razie potrzeby nagrania – dzięki darmowej aplikacji – możemy też przeglądać je na urządzeniu z Androidem lub systemem Apple iOS. Z Internetem Yi Home Camera łączy się dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi.

Xblitz iSee HD

Xblitz to marka, która zasłynęła głównie z produkcji dobrej jakości rejestratorów jazdy. Jednak w swoim portfolio ma również kamerę, która pozwoli na monitorowanie mieszkania lub pokoju małego dziecka. Mowa o modelu Xblitz iSee HD o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Do plusów tego urządzenia należy zaliczyć obrotową głowicę, dzięki której kąt widzenia w poziomie to aż 355 stopni. Urządzenie wyposażone jest w 12 diod IR LED o zasięgu do 10 metrów. Z domową siecią może połączyć się albo przewodowo, albo wykorzystując moduł Wi-Fi. Co ważne, z funkcji podglądu w czasie rzeczywistym może korzystać aż 4 użytkowników jednocześnie. Cena to około 250 złotych.

Netgear Arlo VMC-3040-100PES

Sporo droższym, ale jednocześnie dużo bardziej zaawansowanym urządzeniem jest Netgear Arlo VMC-3040-100PES. Niewielkich rozmiarów kamera została wyposażona w przetwornik CMOS, który pozwala na nagrywanie w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli. Kąt widzenia obiektywu w poziomie to 130 stopni. Urządzenie wykorzystuje funkcję dwukierunkowego dźwięku, dzięki której nie tylko nagrywa audio, ale pozwala też na rozmowę z ludźmi w danym pomieszczeniu. Gdy tylko kamera marki Netgear wykryje jakieś podejrzane zachowanie, wyśle na telefon powiadomienie. Model ten jest zasilany z kabla, ale z internetem łączy się w pełni bezprzewodowo. Wszystkie nagrania są bezpiecznie przechowywane w chmurze przez okres 7 dni. Cena to mniej więcej 900-1000 złotych.

Domowa kamera IP to nie tylko sposób na lepszą ochronę swojego dobytku. To także rozwiązanie, które można wykorzystać w pokoju małego dziecka. I wcale nie trzeba wydawać majątku, aby mieć w czterech ścianach niewielkie, ale przydatne urządzenie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro