Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Domowy monitoring przez komórkę

Jedną z najważniejszych potrzeb w życiu każdego człowieka jest potrzeba bezpieczeństwa. Chcemy czuć się komfortowo, nie tylko przebywając w domu, ale też będąc poza nim, będąc pewnym o nasz dobytek. Tutaj z pomocą przychodzi domowy monitoring, który można sprawdzać, np. na telefonie komórkowym.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski 22-07-2015 aktualizacja: 31-03-2020

Czas czytania: 5 min

Domowy monitoring przez komórkę

Rozwój technologii sprawił, że dzisiaj niewielkim kosztem możemy stworzyć we własnym domu prosty monitoring, do którego cały czas dostęp będziemy mieli z poziomu smartfona. Do tego musimy kupić odpowiednią kamerę IP (Internet Protocol). Oto kilka propozycji.

Xiaomi Mi Home

Na liście ciekawych kamer IP po prostu nie mogło zabraknąć modelu Xiaomi Mi Home w cenie około 150 zł. Pozwala ona na rejestrowanie obrazu w pełnych 360 stopniach dookoła siebie i to w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli. Dzięki 10 termowizyjnym diodom LED sprawdzi się również w nocy. Co prawda my sami nie widzimy światła podczerwonego, ale jest ono widoczne dla oka kamery i wystarczająco doświetla otoczenie. Przydatnym dodatkiem jest również funkcja detekcji ruchu. Urządzenie można z łatwością przymocować do ściany lub pod sufitem. Ma kąt widzenia 110 stopni w poziomie oraz 85 stopni w pionie. Jej wymiary to 115 x 78 x 78 mm i waży 239 gramów. przystosowana jest do pracy w temperaturze od -10 do 50 st. Celsjusza.

Xblitz Force 3

Dobrym wyborem będzie również model Xblitz Force 3 w cenie około 200 zł. Trzeba jednak wiedzieć, że tutaj wymagany jest montaż do ściany. Dzięki certyfikatowi wodoszczelności IP66 kamera nadaj się zarówno do monitoringu wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Wbudowana matryca pozwala na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości Full HD, a diody LED sprawiają, że możliwe jest nagrywanie również w godzinach wieczornych i w nocy. Podgląd z urządzenia można w czasie rzeczywistym sprawdzać dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej, która obsługuje do kilku kamer jednocześnie. Nie brakuje też złącza na karty microSD o pojemności do 128 GB, na których można zapisywać obraz z Force 3. Z internetem kamera łączy się dzięki modułowi WiFi 2,4 GHz.

Overmax Camspot 3.5

Za mniej więcej 140 zł możemy kupić też kamerę IP Overmax Camspot 3.5. Jest to model przystosowany przede wszystkim do działania w zamkniętych pomieszczeniach. Tutaj również dostępny jest tryb nocny, realizowany za pośrednictwem niewidocznych dla ludzkiego oka diod podczerwieni. Pewnego rodzaju minusem może być rozdzielczość HD 1280 x 720 oraz nagrywanie z płynnością 25 klatek na sekundę, ale tak naprawdę to w zupełności wystarczające wartości. Na plus należy zaliczyć możliwość sterowania obrotem w zasięgu 300 stopni w poziomie i 60 stopni w osi pionowej. Dodatkowo kamera może pełnić funkcję domowej niani, bowiem wyposażona jest w mikrofon i głośnik do dwustronnej komunikacji. Warto wspomnieć również o czytniku kart pamięci microSD o pojemności do 128 GB czy też funkcji detekcji ruchu, która – przy wykryciu zdarzenia – może od razu wysyłać zdjęcie na ustawiony adres e-mail.

Nieco droższym urządzeniem jest TP-Link NC450. Zakup kamery wiąże się z uszczupleniem budżetu o niecałe 300 zł. Pytanie brzmi – czy warto tyle wydawać? Moim zdaniem tak. Co prawda kamera rejestruje obraz w rozdzielczości HD 1280 x 720 pikseli, ale trzeba pamiętać, że wyższa rozdzielczość nie oznacza automatycznie wyższej jakości. W rzeczywistości HD może wyglądać lepiej niż Full HD. W przypadku TP-Linka z całą pewnością nie ma mowy o nieostrym i niewyraźnym obrazie. W nocy urządzenie automatycznie przełącza się na tryb nagrywania monochromatycznego i oferuje przy tym maksymalny zasięg 8 metrów, co powinni być wystarczające w większości pomieszczeń w domu lub biurze. TP-Link NC450 ma także funkcję automatycznego informowania powiadomieniem push lub wiadomością e-mail na wypadek wykrycia ruchu lub dźwięku.

Blow H-963

Na koniec została kamera Blow H-963 w cenie mniej więcej 120 zł. Na tle konkurentów wyróżnia się bardzo niewielkimi rozmiarami. Model ten ma 1-megapikselowy sensor CMOS 1,4”, który może rejestrować obraz o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Wykorzystuje do tego wydajny kodek H.264. Ma 130-stopniowy kąt widzenia i stałą ogniskową. W razie potrzeby pozwala na 3-krotne przybliżenie obrazu, chociaż trzeba wiedzieć, że jest to zoom cyfrowy, więc stratny jakościowo. Kamera może łączyć się z internetem bezprzewodowo za pomocą modułu Wi-Fi 802.11n 2,4 GHz lub po podłączeniu kabla RJ-45. Współpracuje z urządzeniami mobilnymi z systemami Android oraz Apple iOS.

Domowa kamera IP to nie tylko sposób na lepszą ochronę swojego dobytku. To także rozwiązanie, które można wykorzystać w pokoju małego dziecka w formie tzw. wirtualnej niani. Co ważne, nie trzeba przy tym ponosić wielkich kosztów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro