Domowe sposoby na usunięcie plam z kawy lub herbaty

Kawa i herbata – bez tych ciepłych napojów trudno sobie wyobrazić dzień. Niestety, czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby zawartość kubka trafiła na bluzkę, spodnie lub śnieżnobiały obrus. Co wtedy zrobić? Czy wystarczy wrzucić ubranie lub wybrudzony materiał do pralki? A może lepiej spróbować starych, sprawdzonych sposobów? Oto kilka wskazówek.

Katarzyna Łukijaniuk Katarzyna Łukijaniuk / 29-09-2016

Świeże plamy z kawy lub herbaty

Przede wszystkim liczy się czas działania. Świeże plamy nie będą tak problematyczne jak te, które zdążą zaschnąć. Zareaguj więc tak szybko, jak to możliwe, a zwiększysz szanse na skuteczne pozbycie się zabrudzenia. Na początku najlepiej jest namoczyć zabrudzony materiał w gorącej wodzie, aby nie dopuścić do wniknięcia plamy między włókna tkaniny. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie środka do wywabiania plam – wystarczy nanieść kilka kropli preparatu lub wetrzeć proszek po obu stronach, a następnie bardzo delikatnie potrzeć, aż do momentu pojawienia się piany.

Zaschnięte plamy z kawy lub herbaty

Jeśli w momencie wylania kawy lub herbaty nie masz możliwości natychmiastowej reakcji, połóż na plamę delikatnie zmoczony ręcznik papierowy. W ten sposób nie dopuścisz do jej utrwalenia. Pamiętaj, że każdą plamę najlepiej jest wypłukać pod bieżącą wodą, zwracając uwagę na to, aby płukać materiał od wewnątrz, dzięki czemu plama nie zwiększy swojej objętości.

Silniejszym środkiem pomocnym w usuwaniu starych plam z kawy lub herbaty jest gliceryna. Należy ją wetrzeć w zabrudzone miejsce i odstawić tkaninę na kilkanaście godzin. Po tym czasie dodatkowo można dodać odplamiacz lub proszek i zalać ciepłą wodą. Pamiętaj, żeby przed użyciem jakiegokolwiek środka odplamiającego przeczytać instrukcję i zastosować się do zaleceń producenta.

Usuwanie plam z kawy i herbaty domowymi sposobami

Przydatne są również sposoby stosowane od lat przez nasze babcie i prababcie. Najczęściej korzystały one z łatwo dostępnych produktów, które miały w swojej kuchni. Oto kilka pomysłów:

  1. Szare mydło – czasem najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze, dlatego w pierwszej kolejności warto spróbować wywabić plamę przy pomocy szarego mydła. Natrzyj plamę kostką szarego mydła, po czym wypłucz ją pod letnią wodą.
  2. Sól– pomocy nie musisz szukać daleko, ponieważ sól pomaga usuwać plamy z herbaty, kawy, a nawet wina, pod warunkiem że plama jest jeszcze świeża. Zabrudzone miejsce posyp solą (być może będzie ona w stanie „wyciągnąć” zabrudzenie), polej chłodną wodą i opłucz.
  3. Sok z cytryny – plamy po kawie lub herbacie pojaśnieją pod wpływem soku z cytryny. W zabrudzony materiał wetrzyj kwaśny sok, a później opłucz go ciepłą wodą.
  4. Ocet– to bardzo dobry i, co najważniejsze, naturalny środek odplamiający. Jedną łyżeczkę octu rozcieńcz z kilkoma szklankami wody. Roztworem polej lub spryskaj plamę, a następnie osusz ją przy pomocy papierowego ręcznika.
  5. Soda oczyszczona – plamę można też posypać sodą oczyszczoną (materiał należy wcześniej zmoczyć) i delikatnie potrzeć. Nie spiesz się jednak z płukaniem i pozostaw sodę na powierzchni plamy tak długo, jak to będzie potrzebne.
  6. Kurze żółtko – żółtko jaja zmieszaj z niewielką ilością ciepłej wody i kilkoma kroplami alkoholu. Przygotowany roztwór wetrzyj w plamę i poczekaj, aż zacznie blednąć. Tkaninę opłucz w zimnej wodzie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro