Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Promienie słońca w pierwsze ciepłe dni bywają zwodnicze głównie dlatego, że skóra po zimie jest blada i nieprzyzwyczajona do promieni słonecznych. Stąd zazwyczaj początek urlopu naznaczony jest poparzeniem słonecznym. Jak sobie radzić z oparzeniami po intensywnym opalaniu? Oto najskuteczniejsze domowe sposoby.

Agnieszka Banasiak
Agnieszka Banasiak 04-07-2017 aktualizacja: 08-07-2020

Czas czytania: 5 min

Pierwsze objawy poparzenia słonecznego pojawiają się zwykle ok. 4-6 godzin po zakończonej ekspozycji na słońce. Po upływie 12-24 godzin poparzona skóra najdotkliwiej daje o sobie znać – piecze, swędzi, pojawiają się bąble i pęcherze. Po kolejnych 24-36 godzinach następuje zazwyczaj złuszczanie się naskórka, a mówiąc kolokwialnie „schodzi skóra”.

Sposoby na oparzenia słoneczne

Jeśli dojdzie do poparzeń słonecznych, najprostszy ogólnie dostępny sposób to schłodzenie gorącej skóry. Jednak – to ważne – nie należy wchodzić do lodowatej wody, bo rozgrzane do czerwoności ciało może doznać szoku termicznego. Schładzanie powinno następować stopniowo. Dobrze jest wykorzystać zmoczony ręcznik lub okład żelowy wcześniej włożony do lodówki.

Aloes na oparzenia słoneczne

Jeśli trzeba by było wskazać jedną roślinę, która najlepiej przyniesie ukojenie oparzonej skórze, to zdecydowanie będzie to aloes. Roślina wszechstronna, bo nie tylko łagodzi poparzenia słoneczne, ale też drobne urazy i rany na skórze oraz skaleczenia. Jest też doskonałym środkiem kosmetycznym: może być traktowana jako zamiennik serum do twarzy, balsamu po depilacji, bazy na włosy przed olejowaniem. Aloes w warunkach naturalnych osiąga niemal 2 metry, a większość kojarzy go zapewne jako niewielką rozgałęzioną roślinę doniczkową.

W przypadku oparzonej dużej powierzchni ciała potrzebna byłaby spora ilość soku z aloesu, więc można z powodzeniem wykorzystać żele aloesowe, które mają nawet 90-procentową zawartość aloesu. Ten kosmetyk z pewnością przyda się przy licznych zabiegach pielęgnacyjnych, a wygodna forma pozwoli zabrać go na urlop, gdzie najczęściej zdarzają się poparzenia słoneczne.

Kefir, mleko zsiadłe, ogórek i ziemniaki na oparzenia słoneczne

Zawartość witaminy A, D, E oraz białka czyni z kefiru i mleka zsiadłego doskonałe remedium na poparzenia słoneczne. Wystarczy nasączyć gazę kefirem i położyć na zaczerwienioną skórę. Ważne, aby nie stosować w tym celu nabiału słodkiego, jak np. jogurt czy maślanka, gdyż mogą zaostrzyć stan skóry.

Ulgę opalonej skórze przyniesie także schłodzony bogaty w witaminę C i antyoksydanty ogórek. Na poparzonej słońcem skórze można położyć albo plasterki ogórka, albo ogórka startego na tarce. Dobroczynna moc soku z ogórka nawilży skórę i doskonale ją ukoi. Okład z surowych ziemniaków, a nawet z samych skórek z ziemniaków zapobiegnie powstaniu pęcherzy na skórze, a to dzięki obecności atropiny skutecznie łagodzącej ból.

Okłady z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona na poparzenia słoneczne to doskonałe rozwiązanie na delikatnie zaczerwienioną od opalania skórę. Złuszczy uszkodzony naskórek i szybciej go zregeneruje. Soda jest powszechnie dostępna i tania, co jest jej dużym plusem. Jak stosować sodę na oparzenia? Najłatwiej zrobić papkę, łącząc sodę oczyszczoną z wodą w proporcjach 1:5 i taką mieszankę trzymać 15-20 min na skórze.

Żele na oparzenia, balsamy chłodzące po opalaniu

O ile domowe sposoby na poparzenia słoneczne potrafią być tanie i skuteczne, o tyle w wielu przypadkach lepiej sprawdzają się gotowe środki łagodzące. Łatwiej zabrać je na wyjazd wakacyjny, są proste w użyciu i zawsze można je mieć pod ręką. Warto zabrać na urlop przede wszystkim środki zawierające panthenol, który dobrze radzi sobie z regeneracją uszkodzonego naskórka. Najlepiej ukoi produkt w piance, który można wygodnie rozprowadzić na skórze, nie powodując przy tym dodatkowego bólu.

Ważne!

Na poparzoną słońcem skórę absolutnie nie wolno stosować tłustych kremów, gdyż mogą pogorszyć jej stan.

Ulgę opalonej, piekącej, ale niepoparzonej skórze przyniosą nawet balsamy po opalaniu, np. Kolastyna. Zawartość pantenolu, bisabololu i alantoiny zapewni właściwe nawilżenie, które będzie przeciwdziałać choćby tzw. „schodzeniu skóry”. Po każdej dłuższej ekspozycji na słońce warto stosować balsamy po opalaniu – dzięki nim nie tylko skóra będzie w lepszej kondycji, ale też opalenizna dłużej się utrzyma.

Sposoby na poparzenie słoneczne zapewne wielu osobom przydadzą się w nadchodzące wakacje, jednak zdecydowanie lepiej im zapobiegać, poprzez unikanie długiej ekspozycji na słońce w godzinach 10-15. Należy również właściwie stosować ochronę przeciwsłoneczną (częsta aplikacja wysokich filtrów UV) oraz aplikować krem z filtrem SPF50 na twarz.

Bibliografia: J. Strużyna, Wczesne leczenie oparzeń, 2006, Warszawa

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro