Domowa miniszklarnia krok po kroku

Domowa miniszklarnia krok po kroku

Któż z nas nie lubi zapachu świeżych ziół? Możemy się nimi rozkoszować przez cały rok, zakładając miniaturową domową szklarnię. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać krok po kroku.

udostępnij

Olga ŚmiełowskaOlga Śmiełowska / 03-02-2017

Hodowla w pigułce

Domowe szklarenki to małe domki, w których uprawiać można niewielkie warzywa, zioła, byliny oraz inne rośliny. Wykonane są zazwyczaj z metalu, rzadziej z drewna, i mają duże okienka ze szkła lub transparentnego tworzywa sztucznego. Są nie tylko praktyczne, ale również efektowne i doskonale sprawdzą się jako dekoracja we wnętrzach w stylu skandynawskim czy shabby chic. W małej szklarni doskonale wyglądają rośliny posadzone w metalowych puszkach, niepotrzebnych miseczkach oraz filiżankach, słoikach po konfiturach i innych nietypowych pojemnikach. Jej ogromną zaletą są kompaktowe wymiary, umożliwiające postawienie jej w dobrze nasłonecznionym miejscu w dowolnej części mieszkania – np. na parapecie, komodzie, stoliku w salonie. Poza tym miniaturowa szklarnia pozwala na hodowanie aromatycznych ziół oraz innych ciepłolubnych roślin przez cały rok. Możemy również przenieść do niej na zimę niewielkie rośliny hodowane na balkonie, a także przygotować sadzonki do doniczek i do gruntu.

Szklarnia krok po kroku

Założenie domowej hodowli ziół jest niezwykle proste i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Będziemy potrzebowali miniaturowej szklarenki, kilku małych doniczek (lub innych pojemników, w których umieścimy sadzonki), łopatki do przesadzania oraz ziemi. Możemy zaopatrzyć się w klasyczną czarną ziemię sprzedawaną w torbach lub nowoczesny torf dostępny w postaci małych krążków, które po namoczeniu w wodzie zwiększają objętość. Większość z nich wzbogacona jest o różnego rodzaju nawozy, które korzystnie wpływają na rozwój roślin i wzmacniają ich korzenie. Jeżeli chcemy wyhodować roślinę od podstaw, będą nam potrzebne nasiona. Możemy również kupić zioła doniczkowe (dostępne m.in. w supermarketach w cenie 4–5 zł) i przesadzić je do przygotowanych wcześniej doniczek. Warto pamiętać, że rośliny w różnych stadiach rozwoju potrzebują odmiennych warunków, np. kiełkujące nasiona lubią wysoką temperaturę i dużą wilgotność, podczas gdy większym sadzonkom należy zapewnić stały dostęp świeżego powietrza. Dobrym pomysłem może być również zakup ekologicznego nawozu w płynie oraz środków ochrony roślin.

Jaką szklarenkę wybrać?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów szklarenek domowych, z których większość przypomina małe domki z otwieranym dachem. Większość wykonana jest z metalu, znajdziemy jednak modele drewniane i z tworzyw sztucznych. Niektóre szklarnie mają kształt prostokąta, a inne wyglądają jak miniaturowe skrzynie. Najciekawsze są jednak szklarenki nazywane florariami, czyli geometryczne konstrukcje ze szkła o awangardowych formach. Są małymi dziełami sztuki i mogą pełnić różne funkcje. Ich ceny są jednak dość wysokie, najmniejsze modele kosztują ok. 180 zł. Na rynku są również szklarnie przeznaczone do przygotowywania sadzonek do wysiewu – zarówno klasyczne, jak i elektryczne, wyposażone w oświetlenie, system ogrzewania z termostatem, wentylację oraz inne udogodnienia.

  • Sagaform Herbs & Spices. Miniaturowa szklarenka składająca się z kamionkowej podstawy oraz szklanego klosza. Wyposażona została w specjalny otwór, który ułatwia podlewanie i gwarantuje optymalny przepływ powietrza. Dostępna w trzech kolorach: niebieskim, różowym oraz żółtozielonym. Wysokość: 23 cm. Cena: 123 zł.

  • Bertoni Aluro. Metalowa szklarenka w stylu industrialnym, zabezpieczająca sadzonki przed ptakami. Wygodna rączka ułatwia przenoszenie. Wysokość: 43 cm, szerokość: 31 cm, głębokość: 26 cm. Cena: od 229 zł.

  • Miniszklarnia Socker.Model z ramą wykonaną ze stali z poliestrową powłoką malowaną proszkowo oraz szybkami z tworzywa sztucznego. Na dachu znajdują się dwa uchylne skrzydła, które umożliwiają regulację przepływu powietrza. Nadaje się zarówno do wysiewu nasion, jak i ukorzeniania sadzonek czy ochrony roślin przed wyziębieniem. Wysokość: 35 cm, szerokość: 45 cm, głębokość: 22 cm. Cena: od 58 zł.

Domowa szklarnia, nawet miniaturowa, to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika ekologii, świeżych ziół i amatorskiego ogrodnictwa. Sprawdź, jak łatwo założyć ją samodzielnie!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro