Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Domki na działkę za 5-10 tys. zł

Są naprawdę śliczne. Jeśli pod okienkami zawiesimy donice z kaskadami kolorowych pelargonii, będą wyglądały jak wyjęte z baśni. Domki drewniane, bo o nich mowa, są ozdobą ogrodów i działek wypoczynkowych. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ich kupno?

Domki na działkę za 5-10 tys. zł

Domki, które nas najbardziej interesują, czyli kosztujące 5–10 tys. zł, najlepiej będą się prezentować na dużych posesjach, bo same są dość duże. W związku z zamętem w kwestii ich nazw podzielimy je na trzy kategorie: domki narzędziowe, ogrodowe i letniskowe. Jednak nie przywiązujmy się do tych nazw i w momencie wyboru odpowiadającego nam domku dokładnie przypatrzmy się jego parametrom.

Omawiane tu konstrukcje różnią się od swoich tańszych wariantów nie tylko rozmiarami, ale przede wszystkim tym, że zazwyczaj w ich cenę została wliczona podłoga z płyt MFP lub desek. Za z tańszymi odmianami łączy je zaś materiał, z którego zostały wykonane – w zasadzie wyłącznie z sosny, świerku, a czasami topoli. W każdym razie z miękkich gatunków drewna krajowego (choć czasami mówi się, że sosna była kanadyjska lub skandynawska), łatwych w obróbce, ale bardzo podatnych na biodegradację, a więc wymagających impregnacji.

Domki narzędziowe

Zgodnie z nazwą są przeznaczone do przechowywania narzędzi, nawozów, sprzętu zmechanizowanego, a wjechanie do nich taczką czy kosiarką powinno być dziecinnie proste. Ponadto powinny być niewielkie, z okienkami, by można było cokolwiek w nich znaleźć bez biegania do domu po latarkę. Ich elementem konstrukcyjnym są ściany z bali. Najbliższe nazwie „domki narzędziowe” są konstrukcje o powierzchni ok. 9 m2, często połączone z osłoniętym miejscem na składowanie drewna kominkowego. Najczęściej mają klasyczny, dwuspadowy dach.

  • Lisa 2– nie jest to konstrukcja szkieletowa, lecz wykonana z drewnianych bali 34-milimetrowych, które stanowią ściany, dzięki czemu domek wygląda niezwykle oryginalnie. Okna oszklone są szybą 4-milimetrową. Jednakże za podłogę i belki fundamentowe z drewna impregnowanego ciśnieniowo trzeba dodatkowo zapłacić 500 zł. Do wnętrza prowadzą szerokie podwójne drzwi. Koszt 5090 zł.

Domki narzędziowe miewają też bardziej nowoczesną architekturę, nawiązującą formą do sześcianów i prostokątów.

  • Kuba – „kubełkowy domek” wykonany z drewna z sosny i świerku impregnowanego dwuwarstwowo w konstrukcji szkieletowej. Stąd większa powierzchnia, bo 12 m2, przy wysokości 2,5 m. Wyposażono go w drzwi jednoskrzydłowe i uchylne podłużne okno, co dodaje mu nowoczesności. Dach jednospadowy pokryty jest gontem. Cena 5400 zł.

Do rzadkości należą natomiast superwytrzymałe domki z plastiku. Są niedoceniane, mimo że niestraszny im grzyb, kornik i inne nieszczęścia czyhające na drewno w każdym ogrodzie.

  • Lifetime – niewiele, bo tylko niecałe 7,5 m2 pod dachem. Przeznaczony do przechowywania sprzętu ogrodniczego, basenowego i wszystkiego, co z racji zawartej w nim wilgoci uniemożliwia przechowywanie w pomieszczeniu z drewna. Ma konstrukcję metalową, pozostałe części (dach, ściany i podłoga) wykonane są z grubego, odpornego na uszkodzenia polietylenu. Koszt 7399 zł.

Domki ogrodowe

domek_na_dzialke_za_5_tys..jpg

Domkami ogrodowymi nazwaliśmy nieco większe konstrukcje z elegancko wysuniętym daszkiem, pod którym można się schronić w czasie deszczu. Jednakże wjazd do środka wspominaną już taczką nadal jest dziecinnie łatwy, gdyż domki te nie mają żadnych stopni czy innych przeszkód. Są też na tyle duże, że da się do środka wstawić łóżko polowe.

  • Bartek – składa się z dwóch pomieszczeń, do których prowadzą osobne drzwi: pojedyncze do „salonu” o powierzchni 9 m2, a podwójne do bocznego 3-metrowego pomieszczenia, w którym można przechowywać sprzęt ogrodniczy czy rowery, ale równie dobrze można ustawić tam turystyczny prysznic czy toaletę. Ma konstrukcję szkieletową. Jest wysoki, estetyczny. Wersja podstawowa, bez gontów bitumicznych, podłogi itp., kosztuje 7000 zł.

Domki letniskowe

domki_na_dzialke_za_5-10_tys._zl.jpg

Domki letniskowe różnią się od pozostałych elegancką werandą ukrytą pod dachem, na której można się chronić przed upałami, oraz powierzchnią dochodzącą do 24 m2, a w niektórych przypadkach praktycznym pięterkiem, na którym można urządzić sypialnię.

  • Domek drewniany – jednopoziomowy o wymiarach 4 x 6 m (domek 4 x 4 m i taras 4 x 2 m), wykonany z drewna świerkowego, impregnowany w wybranym przez klienta kolorze oraz dwukrotnie pomalowany lakierem zewnętrznym wysokiej klasy. W cenę wliczono podłogę z desek i montaż. Opcjonalnie – blachodachówka, okiennice, rynny itp. Koszt 9900 zł.

Nawet najlepiej zaimpregnowane drewno szybko niszczeje, gdy jest poddane działaniu wilgoci, promieniowania UV, grzybów czy owadów. Dlatego pamiętajmy o regularnej konserwacji naszego domku.

Zobacz również: Jak zaaranżować plac zabaw na działce

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro