Domek do zabawy – DIY

Każde dziecko marzy o własnym domku, oczywiście takim do zabawy. Po wielkiej popularności namiotów i tipi, przyszedł czas na prawdziwy domek do zabawy, oczywiście zrobiony samodzielnie. Jak? To wcale nie jest takie trudne, jak wydaje się na początku – wystarczy trochę tkanin i matematyki, by wyczarować magiczne miejsce do spędzania jesiennych wieczorów.

Ewa Brzozowska Ewa Brzozowska / 28-10-2018

Co będzie potrzebne?

Do zrobienia domku do zabawy DIY potrzebujemy kilku rzeczy:

Krok 1. Dokładnie mierzymy stelaż domku. Wymiary mojego możesz sprawdzić poniżej – rozmiar jest idealny do zabawy dla jednego, kilkuletniego dziecka.

domek

Kroimy części główne:

A: dach razem z bokami – dwa prostokąty o wymiarach 132 x 70 cm,

B: tył – prostokąt w jednej części z trójkątem: podstawa 70 cm, wysokość 115 cm, długość boków 83 i 49 cm.

Do wszystkich wymiarów dodajemy centymetrowy zapas na szwy, natomiast do części A. dodajemy 5 cm zapasu z jednego, dłuższego boku – będzie nam potrzebny większy zapas w tym miejscu na zrobienie tunelu, w którym ukryjemy stelaż.

domek

Krok 2. Zszywamy części główne – najpierw dwa panele dachu, potem ściankę tylną. Całość możemy zszyć tzw. szwem francuskim (najpierw składamy tkaniny lewą stroną do wewnątrz i zszywamy w odległości 3 mm od brzegu; później odwracamy prawą stroną do wewnątrz i zszywamy w odległości 7 mm od brzegu) – dzięki temu otrzymamy estetyczne wykończenie brzegów w środku domku.

domek

Krok 3. Robimy pierwszą przymiarkę – jeśli wszystko pasuje obrębiamy wolne krawędzie. Brzeg materiału zakładamy dwa razy na 0,5 mm i stębnujemy.

domek

Krok 4. Wzdłuż przedniego brzegu domku robimy tunel, w którym schowamy stelaż. Pięciocentymetrowy zapas materiału zakładamy na szerokość 1 cm, potem na 4 cm. Możemy zaprasować żelazkiem. Przypinamy szpilkami, tak by materiał nie przesuwał się podczas szycia. Dodatkowo wyznaczamy miejsca w których znajdą się łączniki – tutaj zostawiamy ok. 5 cm niezszytego szwu, przez który włożymy łącznik.

domek

Po włożeniu stelaża pozostawione otwory zmniejszamy – przyszywamy ręcznie, tak aby materiał był ustabilizowany i odpowiednio naprężony na stelażu. Końce nitek zabezpieczamy przed pruciem, związując je w supełki.

domek

Domek jest już gotowy do zabawy! Do środka możesz włożyć miękki koc lub materac oraz całe zastępy poduszek. Dodaj klimatyczne światełka – dzięki temu uzyskasz niepowtarzalny, przytulny klimat.

domek

domek

domek

domek

domek

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź gotowe produkty dostępne na Allegro.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro